Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A

SirKamil90 10 Lut 2009 21:45 45834 30
  • Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A

Witam serdecznie!

Mam do przedstawienia dopiero co ukończony zasilacz sterowany mikrokontrolerem. Nie posiada on żadnego potencjometru którym zmienia się napięcie czy prąd, służą do tego klawiatura złożona z 12 przycisków impulsowych, osiem z nich odpowiada za ustawienie napięcia, jeden do odłączania wyjścia (jest to praktyczne w tym zasilaczu ponieważ sam zasilacz włącza się kilka sekund, więc byłoby uciążliwe podczas normalnej pracy ciągłe oczekiwanie na włączenie zasilacza. Kolejny przycisk służy do zmieniania opcji pomiędzy nastawianiem wartości ograniczenia prądowego a wskazaniem aktualnego poboru prądu. Ostatnie dwa przyciski służą do "płynnego" nastawiania prądu i napięcia.

Sam układ zasilacza pochodzi z artykułu w EP 12/08, jednak wprowadziłem do niego kilka modyfikacji elementów jak i samego schematu ideowego. Tak więc usunąłem przełączanie uzwojeń transformatora, modyfikacja ta była spowodowana tym że nie miałem takiego transformatora do jakiego układ tego zasilacz został zaprojektowany. Dodatkowo aby zwiększyć moc zastosowałem równoległe podłączenie dwóch transformatorów o identycznych parametrach prąd/napięcie.

Bardzo ważną informacją jest również to, że rezystor R16 powinien mieć wartość około 3K zamiast 10K. Błąd w schemacie ideowym kosztował mnie trochę czasu i nerwów ale w końcu udało mi się dojść w czym problem, między innymi dzięki pomocy elektrodowiczów;) A dokładniej problem polegał na tym że ograniczenie prądowe w ogóle nie reagowało gdy prąd wzrastał ponad wartość ustawioną na ograniczeniu prądowym. Na schemacie ideowym poprawiłem już ten błąd.

Zdjęcia:

Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A Zasilacz mikroprocesorowy 0-25V 0-5A

Pozdrawiam!

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 10 Lut 2009 21:54
    karlos79
    Poziom 33  

Witam
    Bardzo ładna konstrukcja :)
    Mam nadzieję, ze długo będzie pracować.
    Właśnie pracuję nad konstrukcją zasilacza- ja będę sterować stopniem mocy za pomocą PWM- pomysł podpatrzyłem w EP.
    Czy Kolega może podzielić się kodem źródłowym do kontrolera?
    Jeśli nie chce go Kolega upubliczniać na większą skalę, proszę o przesłanie na PW.
    Pozdrawiam

• #3 10 Lut 2009 22:03
    SirKamil90
    Poziom 14  

Kod źródłowy programu mam, ale niestety jedynie w kodzie maszynowym.. Korzystałem z kodu źródłowego zamieszczonego w EP, niestety jeszcze nie jestem na tym etapie aby napisać taki program do zasilacza. Uczę się na razie w bascomie, jestem mniej więcej właśnie na sygnale PWM i przetwornikach A/C. W tym kompilatorze z resztą taki program nie zmieściłby się w Atmega8, musiałbym zastosować jakiś mikrokontroler z większą pamięcią niż 5KB. Jak będę potrafił już pisać tak zaawansowane programy to wtedy może napiszę od nowa program do mojego zasilacza, na razie się uczę:D
    Tutaj podaję link do kodu maszynowego programu:

• Mitronik
  • #4 11 Lut 2009 01:01
    Myrek1
    Poziom 23  

Myślę nad zrobieniem podobnego zasilacza. Jakie trafo zastosowałeś?
    Jaki orientacyjnie koszt? Czy równo trzyma parametry?

Ten projekt wydaje się lepszym rozwiązaniem niż ten popularny na elce projekt zasilacza 30V z http://www.electronics-lab.com w dodatku można samemu go łatwo rozwijać poprzez np soft.

• #5 11 Lut 2009 01:29
    SirKamil90
    Poziom 14  

hm koszty..
    el. elektroniczne około 30zl
    wyswietlacz 25zl
    przyciski 20zl
    reszta elementow 25zl
    trafo takie jak zastosowalem 50zl x 2
    razem 200zł

Jedynie jak włącza się ograniczenie to zasilacz gubi napięcie, ale tak trzyma równiutko;) Trafo jakie wykorzystałem to dwa połączone równolegle o wyprowadzeniach: 2 x 10V/1A 1 x 24V/2.7A

• #6 11 Lut 2009 02:03
    Myrek1
    Poziom 23  

Mam transformator ochronny 24V/ 160VA.
    Po wyprostowaniu dale ponad 30V na wyjściu przy ponad 6A. Myślicie, że będzie się nadawał?

Dlaczego zastosowałeś takie tranzystory (2 razy droższe niż w oryginalnym projekcie?

Bardzo fajna konstrukcja. Jak możesz to wstaw też źródła programu z EP lub podaj linka.

Widzę też, że zastosowałeś jeden duży kondensator zamiast 2 mniejszych. 18 000uF to już jest coś :) Gdzie takie kupiłeś?

• #7 11 Lut 2009 09:03
    Galareta
    Poziom 21  

Nie ma problemów z tym że ADC ma jakiś błąd pomiaru oraz rozdzielczość tylko 10b? nie pływa przypadkiem napięcie? tzn podłączałeś może go do oscyloskopu?

• #8 11 Lut 2009 09:27
    Typek2
    Poziom 11  

Witam.
    Chciałbym poznać wyniki takiego eksperymentu:

Przy działającej stabilizacji napięcia, napięciu wyjściowym równym 20V i Zewnętrznym woltomierzu podłączonym do wyjścia zasilacza
    jaka będzie wartość napięcia wskazywana przez ten zewnętrzny woltomierz przy prądzie wyjściowym powyżej 4A?

• #9 11 Lut 2009 10:18
    SirKamil90
    Poziom 14  

Myrek1 napisał:
    Mam transformator ochronny 24V/ 160VA.
    Po wyprostowaniu dale ponad 30V na wyjściu przy ponad 6A. Myślicie, że będzie się nadawał?

Dlaczego zastosowałeś takie tranzystory (2 razy droższe niż w oryginalnym projekcie?

Bardzo fajna konstrukcja. Jak możesz to wstaw też źródła programu z EP lub podaj linka.

Widzę też, że zastosowałeś jeden duży kondensator zamiast 2 mniejszych. 18 000uF to już jest coś :) Gdzie takie kupiłeś?

No pewnie że będzie się nadawał, dzięki diodzie zenera nic się nie stanie i stabilizator LM723 też będzie cały. Jednak wtedy radziłbym zastosować diodę zenera około 1.5W.

Tranzystory takie zastosowałem ponieważ są bardziej wytrzymałe termicznie a z reszta innnych nie miałem:) link do kodu programu masz w odpowiedzi powyżej.

Jeżeli chodzi o kondensator to właśnie dlatego że miałem taki duży kondensator to go zastosowałem, a wymontowałem go z jakiegoś innego wysłużonego już urządzenia. Generalnie zasilacz robiłem z tego co miałem w domu, to znacznie obniżyło koszty jego wykonania.

Dodano po 8 [minuty]:

Galareta napisał:
    Nie ma problemów z tym że ADC ma jakiś błąd pomiaru oraz rozdzielczość tylko 10b? nie pływa przypadkiem napięcie? tzn podłączałeś może go do oscyloskopu?

Nie podłączałem go do oscyloskopu, ale przy pierwszym uruchomieniu wymaga on długiej kalibracji, dzięki temu właśnie zasilacz ma bardzo dobre parametry jeżeli chodzi o mierzenei prądu napięcia. Wszystkie wzmacniacze operacyjne również są kalibrowane więc wszystko jest ustawione optymalnie.

Dodano po 2 [minuty]:

Typek2 napisał:
    Witam.
    Chciałbym poznać wyniki takiego eksperymentu:

Przy działającej stabilizacji napięcia, napięciu wyjściowym równym 20V i Zewnętrznym woltomierzu podłączonym do wyjścia zasilacza
    jaka będzie wartość napięcia wskazywana przez ten zewnętrzny woltomierz przy prądzie wyjściowym powyżej 4A?

Napięcie będzie się utrzymywało przy nastawionym nawet przy 4A, jedynie może ono wachać się gdy działa ograniczenie prądowe.

• #10 11 Lut 2009 10:22
    netMaster
    Poziom 12  

opowiedz jak zrobiłes obudowe, bardzo ładna.
    pozdrawiam

• #11 11 Lut 2009 10:31
    Pawcio89
    Poziom 19  

Bardzo fajnie wykonany zasilacz, zwłaszcza ze względu na wykonanie i stylistykę przedniego panelu. Za to słowa uznania. Możesz tylko napisać jeszcze jak wykonałeś przedni panel. Jak są zrobione napisy?

• #12 11 Lut 2009 10:42
    SirKamil90
    Poziom 14  

Obudowę jaką wykorzystałem do zasilacza pochodzi z innego, wysłużonego już zasilacza. Wyciąłem z tyłu otwór na wentylator i wywierciłem małe otwory od spodu którymi będzie powietrze zasysane, tak aby wewnątrz obudowy był odpowiedni obieg powietrza. Również cały przód wyciąłem i pomalowałem najpierw farbą podkładową a później dwie warstwy czarnej farby. Panel przedni zaprojektowałem w Corelu i wydrukowałem na kartce. W kartce wyciąłem odpowiednie otwory i przyłożyłem ją do plexi. Otwory w plexi wywierciłem wkrętarką ponieważ przy wysokich obrotach powstają pęknięcia, natomiast na wkrętarce nie ma tego problemu. Po zamontowaniu płytki panelu przedniego przykręciłem plexi i to wszystko;)

Dołączam również schemat płytki drukowanej, wykonywałem ją długo mam nadzieję że oszczędzi wam dużo czasu podczas ewentualnego jego wykonywania;)

• #13 11 Lut 2009 13:49
    Myrek1
    Poziom 23  

Zastanawia mnie jeszcze zachowanie tranzystorów przy niskich napięciach i dużych prądach, np 5V i 4A. Czy tranzystory przy tych parametrach nie są w stanie ugotować wody na herbatkę? ;)
    Przeglądałem EP i autor napisał w artykule, że wybrał przełączane uzwojenia właśnie na fakt lepszego działania zasilacza przy niskich napięciach i dużych prądach co ma sens.

• #14 11 Lut 2009 14:34
    SirKamil90
    Poziom 14  

Myrek1 napisał:

Zastanawia mnie jeszcze zachowanie tranzystorów przy niskich napięciach i dużych prądach, np 5V i 4A. Czy tranzystory przy tych parametrach nie są w stanie ugotować wody na herbatkę? ;)
    Przeglądałem EP i autor napisał w artykule, że wybrał przełączane uzwojenia właśnie na fakt lepszego działania zasilacza przy niskich napięciach i dużych prądach co ma sens.

Powiem Ci, że pomimo zastosowania dosyć sporego radiatora i tak tranzystory grzeją się tak mocno że po prostu parzą.. Oczywiście można zrobić sobie herbatkę, raz mi się nawet jeden spalił jak go testowałem przy pełnym prądzie i to jeszcze na całkowitym zwarciu! Wtedy temperatura radiatora osiągnęła 85*C i tranzystor wysiadł dosłownie wyrzucając zworkę (z cyny) z zacisków, ponieważ płynął pełen prąd zwarciowy transformatorów a w nich prąd ten osiąga około 13A na jednym trafo czyli w sumie ponad 25A! Także nie dziwie się że zworka sama wypadła z zacisków.. Wiem jednak jaka była przyczyna, jeden z tranzystorów nich ma podkładkę mikową, natomiat drugi ma jąkąś przeźroczysta bardzo starą, która napewno kiepsko odprowadza ciepło z obudowy tranzystora... niestety podczas montażu nie miałem dwóch mikowych więc zastosowałem jakąś zastępczą, i na niej właśnie tranzystor grzał się o wiele więcej niż ten obok..

Oczywiście lepiej jest mieć przełączane uzwojenia, wtedy przy mniejszym trafo możesz mieć większy prąd na zasilaczu i są mniejsze spadki napięć na tranzystorach.

• #15 11 Lut 2009 16:07
    Mietek Woźniak
    Poziom 17  

Bardzo ładna konstrukcja, gratuluję!! Sądząc po nicku, jak na 19 lat to bardzo, bardzo dobrze. Panelu przedniego nie powstydziło by się zapewne bardzo wielu starszych konstruktorów.

Ktoś pytał czy 10bit rozdzielczości wystarczy... Moim zdaniem tak. 10bit to 1024 poziomy, co daje rozdzielczość 25mV napiecie i 5 mA prądu (przynajmniej w teorii), biorąc pod uwagę ilość miejsc po przecinku na wyświetlaczu, 10bit jest w sam raz.

• #16 11 Lut 2009 20:34
    jarobo
    Poziom 11  

Witam

Bardzo fajny zasilacz jesli posiadasz wykaz elementów to możesz zamieścić bo na schemacie nie ma mocy rezystorów

pozdrawiam

• #17 11 Lut 2009 23:00
    SirKamil90
    Poziom 14  

jarobo napisał:
    Witam

Bardzo fajny zasilacz jesli posiadasz wykaz elementów to możesz zamieścić bo na schemacie nie ma mocy rezystorów

pozdrawiam

Wszystkie rezystory standardowe, to jest 0.25W oprócz R12, R18, R19 - te o mocy 7W.

• #18 12 Wrz 2009 15:58
    dipol
    Poziom 33  

Brak zabezpieczenia dla ładunków elektrostatycznych jak takie się pojawią na wyjściu zasilacza i 723 przestanie" żyć ". Stary problem z radarów okrętowych i zasilaczy opartych o 723.
    73!

• #19 16 Lis 2009 14:41
    yild
    Poziom 14  

przepraszam za nekromancję...
    Czy takie dwa identyczne zasilacze można zestawić w zasilacz symetryczny
    tj przez połączenie + i masy z jednego zasilacza robiącego za wspólną masę, masa jednego robi za - a + drugiego za "+" ?
    wiem że zasilacze z electronics labs da się w ten sposób połączyć

ps. z tym pytaniem już do autora emailowałem ale po kilku miesiącach nie dostałem odpowiedzi...

• #20 16 Lis 2009 20:26
    SirKamil90
    Poziom 14  

yild napisał:
    przepraszam za nekromancję...
    Czy takie dwa identyczne zasilacze można zestawić w zasilacz symetryczny
    tj przez połączenie + i masy z jednego zasilacza robiącego za wspólną masę, masa jednego robi za - a + drugiego za "+" ?
    wiem że zasilacze z electronics labs da się w ten sposób połączyć

ps. z tym pytaniem już do autora emailowałem ale po kilku miesiącach nie dostałem odpowiedzi...

Myślę że możesz tak połączyć dwa układy zasilaczy, nie widzę przeciwwskazań. Choć sam bym uważał z takim połączeniem, za często się nie praktykuje tego typu połączenia.

Wybacz jeżeli nie dostałeś ode mnie odpowiedzi, musiał mi gdzieś umknąć ten mail.

• #21 17 Lis 2009 08:29
    yild
    Poziom 14  

właśnie z zasilaczami symetrycznymi z ograniczeniem prądowym to jest problem bo takich konstrukcji nie widać (a może to ja źle szukam) więc stąd takie pytanie :)

ps. Jeśli jesteś tą samą osobą, która podpisana jest pod artykułem w EP to... wybaczam :twisted:

• #22 17 Lis 2009 14:04
    SirKamil90
    Poziom 14  

yild napisał:
    właśnie z zasilaczami symetrycznymi z ograniczeniem prądowym to jest problem bo takich konstrukcji nie widać (a może to ja źle szukam) więc stąd takie pytanie :)

ps. Jeśli jesteś tą samą osobą, która podpisana jest pod artykułem w EP to... wybaczam :twisted:

Masz rację że nie widać takich konstrukcji, ale myslę że możesz mieć problem ze sterowaniem takim zasilaczem. Bo musiałbyś równocześnie zmieniać napięcie zadane na jeden stabilizator jak i na drugi..

Nie, nie jestem autorem tego projektu zasilacza. Tez probowalem sie z nim skontaktowac ponieważ w pierwotnej wersji zasilacz ial kilka poważnych blędów, jednak nie udalo mi sie

• #23 17 Lis 2009 17:26
    yild
    Poziom 14  

najprostszym a zarazem najbardziej uciążliwym rozwiązaniem jest odpinanie, zmiana nastaw, przypinanie ale to może być na dłuższą metę katorga

• #24 17 Lis 2009 18:04
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zasilacz symetryczny - Elektronika Praktyczna 11/99

• #25 17 Lis 2009 18:50
    yild
    Poziom 14  

ten schemat znam :) dziękuję ;)

przy okazji odkurzyłem starego Praktycznego Elektronika i znalazłem dwa projekty
    +/- 0-30v/3A z 11/1996 i podobny lecz bez ograniczenia prądowego z 02/2001

ale to już temat na inny wątek :)

• #26 07 Wrz 2010 17:59
    kuba135
    Poziom 14  

SirKamil90 napisał:

Nie, nie jestem autorem tego projektu zasilacza. Tez próbowałem się z nim skontaktować ponieważ w pierwotnej wersji zasilacz ma kilka poważnych błędów, jednak nie udało mi się

Mógłbyś opisać te błędy ponieważ zamierzam złożyć ten zasilać z oryginalnej dokumentacji.

P.S. Przeprasza z odkopywanie.

• #27 07 Sty 2011 17:54
    arsko1
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Zbudowałem sobie takowy zasilacz . Na początku w ogóle nie chciał działać ponieważ są błędy na płytce(1.Brak połączenia między 2 a 6 nogą układu U7. 2.Noga 7 układu U8 wpięta w nogę 2.)
    Teraz natomiast jest problem taki iż przy nieobciążonym wyjściu nie da się ustawić nic powyżej ok16V. natomiast przy obciążonym napięcie "siada" np dioda LED max 3.2V żarówka 12V 21W napięcie siada do 0. Napięcie po transformatorze gdy wyj. siadzie do 0 jest ok 33V dlatego wykluczyłem możliwość że transformator jest za słaby,a nie mam pomysłu co dalej z tym robić.
    Może ma ktoś jakiś pomysł ? Z góry dzięki za wszelkie chęci i przepraszam za odkopywanie:)

• #28 29 Lis 2015 22:35
    lukaszguzik
    Poziom 11  

Wybaczcie mi odkopanie tematu, aczkolwiek poważnie zastanawiam się nad budową tego zasilacza. A że jestem elektronicznym teoretycznym laikiem, nie za bardzo jestem w stanie dobrać sobie do tego stosowny transformator. Ktoś mógłby mnie nakierować na właściwy wybór? :)
    Jeśli autor tematu tutaj zaglądnie - mógłbym liczyć na dodatkowe fotki i wskazówki budowy?

• #29 30 Lis 2015 10:30
    LA72
    Poziom 39  

lukaszguzik napisał:
    Wybaczcie mi odkopanie tematu, aczkolwiek poważnie zastanawiam się nad budową tego zasilacza. A że jestem elektronicznym teoretycznym laikiem, nie za bardzo jestem w stanie dobrać sobie do tego stosowny transformator. Ktoś mógłby mnie nakierować na właściwy wybór? :)
    Jeśli autor tematu tutaj zaglądnie - mógłbym liczyć na dodatkowe fotki i wskazówki budowy?

Poczytaj o projekcie AVT-5161, na bazie którego został wykonany projekt.
    W opisie jest mowa o transformatorze.