Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pad USB z AVR. Projekt i Wykonanie?

MasterMatan 11 Lut 2009 11:27 3506 16
  • #1 11 Lut 2009 11:27
    MasterMatan
    Poziom 21  

Witam

Piszę z zapożyczonego konta brata (do swojego zapomniałem login i hasło).
    Brat już chyba poruszał ten problem na forum ale w innym dziale.
    Ale że wyjechał za granicę to nie mogę z nim zbytnio porozmawiać.

Więc chcę zrobić sobie pada na usb. Tyle co się orientuję to wystarczy mi kilka przycisków (switchów), płytkę żeby to wszystko na nią upchcać, jakiegoś AVRka obsługującego usb, kabelków i wsad do AVRka.
    Jednak tu się dla mnie zaczynają schody ponieważ zlutować i przyszykować płytkę mogę ale z wsadem do AVR to klapa u mnie bo nie umiem programować ani w bascomie ani w asemblerze. Kumpel ma programator ale też nie umie go wykorzystać (nie umie programować).
    Zaciekawił mnie ostatnio program Xpadder (link do filmiku www.youtube.com/watch?v=bI1_bEnuTeg link do programu http://download163.mediafire.com/d1325wlwjczg/xinoyyqjzqy/Xpadder5-3.zip) więc pomyślałem że zrobiony padzik ni tylko posłuży do grania ale po odpowiednim ułożeniu przycisków zrobię obie kontroler kompa.

Tak więc kieruję prośbę o pomoc w pracy ponieważ wszystko mogę skompletować w kilka dni i zlutować a schematy przysłać. Jednak prosił bym o pomoc przy wsadzie i powiedzeniu jakiego AVR zakupić. Może ktoś by go dla mnie napisał? Byłbym bardzo wdzięczny.
    Gdyby ktoś napisał wsad, ja zrobił schemacik (z czyjąś pomocą) to w tedy każdy by mógł sobie zrobić swojego pada o takim ustawieniu przycisków jaki mu dusza zapragnie.

Więc bardzo proszę o kontakt co do wsadu lub pomocy przy schemacie.

0 16
  • #2 11 Lut 2009 11:30
    pixel7
    Poziom 22  

Tu znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania LINK

0
  • #3 11 Lut 2009 11:47
    webmortiz
    Poziom 20  

Polecam zapoznać się także z
    Pad snes

oraz z USB HID co w przypadku pada jest jak najbardziej na miejscu.

0
  • #4 11 Lut 2009 12:11
    MasterMatan
    Poziom 21  

Dzięki za szybki odzew i linki.
    Z analogami się wstrzymam bo to za dużo roboty ale co do klasycznego SNES a to się z chęcią przychylę. DPad i trochu przycisków... Tym bardziej że wczoraj na strychu znalazłem zepsutego Pegasusa i z padów wyrzucę bebechy i w ich miejsce wsadzę swoją wersję a obudowa lekko przerobiona będzie lux pasować. Jak znalazł!

Dodano po 11 [minuty]:

Ale co do wsadu do Atmegi8 w projekcie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1206503&highlight=pad+usb&sid= nie znalazłem :( ktoś mógłby podać link do wsadu albo go napisać?

0
  • #5 11 Lut 2009 12:17
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery

MasterMatan napisał:
    Jednak prosił bym o pomoc przy wsadzie i powiedzeniu jakiego AVR zakupić. Może ktoś by go dla mnie napisał?

MasterMatan napisał:
    ktoś mógłby podać link do wsadu albo go napisać?

spoko, za 10 minut bedzie gotowy [; LOL

4\/3!!

0
  • #7 11 Lut 2009 12:33
    webmortiz
    Poziom 20  

Co do wsadów to poczytaj/poszukaj a znajdziesz. Jak nie wsady to kody źródłowe przynajmniej. A najlepiej będzie jak się nauczysz pewnych podstaw i sam sobie napiszesz. Może autor pada od snesa Ci pomoże. No jest wiele rozwiązań. A z tego co się orientuję to forum służy do podpowiadania a nie odwalania za niego roboty.

0
  • Pomocny post
    #8 11 Lut 2009 12:35
    kokodin
    Poziom 21  

Proszę znaleźć w tamtym temacie zdanie "Tak więc projekt pochodzi z tej strony Link i był już w newsach z zagranicy" i kliknąć na link a następnie pobrać sobie ten wsad.
    Takie prośby potwierdzają że Polacy nie potrafią czytać ze zrozumieniem.
    pozdrawiam

0
  • #9 11 Lut 2009 13:13
    MasterMatan
    Poziom 21  

Sorkie kokodin nie zauważyłem że słowo "link" jest linkiem.
    mam tv w odcieniach szarości dla tego nie przyuważyłem.

0
  • #10 11 Lut 2009 21:12
    MasterMatan
    Poziom 21  

Mam takie 2 pytanka jeszcze.

Czy ktoś próbował do takiego pada wsadzić wibrację?

Bo sądzę że 2 mimośrody z nokii są wystarczająco małe i silne żeby wstrząsnąć padem.

I jak mocno by się zmienił schemat i kod takiego pada z wibracją?

Wielkie dzięki za uwagi, linki i odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #11 12 Lut 2009 09:31
    webmortiz
    Poziom 20  

zmiana schematu: zakładając że wykorzystasz 2 silniczki (prądu stałego) dodajesz do 2 wyjść atmegi tranzystory (chyba możesz wykorzystać BD139) które wysterowują silniczek (zapewne 3,3V - 5 V dla takiego silniczka), od strony softu w atmedze będzie tak samo jak sterowanie diodą, od strony pc pojęcia nie mam.

0
  • #12 12 Lut 2009 17:31
    kokodin
    Poziom 21  

od strony softu trzeba by zadeklarować występowanie takiego urządzenia z klasy hid w padzie (nie wiem który to numer) oraz zaprogramować reakcje na określone polecenie event usb poprzez "podniesienie" któregoś wolnego rejestru/portu nie wiem dokładnie chyba starczył by jeden no chyba że chcesz wstrząsy stereo :]
    czyli trzeba wygrzebać implementacje zdarzeń usb hid dla gamepada w necie zadeklarować urządzenie wibracji w main.c i napisać kod reakcji mikrokontrolera na określone już wyżej zdarzenie
    ja się do tego nie pisze bo za dużo z tym roboty ale oczywiście jest wykonalne

0
  • #13 12 Lut 2009 19:57
    MasterMatan
    Poziom 21  

Poszukam specyfikacji HID i poczytam coś niecoś.

A co do "stereo" wibracji to o to mi właśnie chodziło. Jakby podłączyć je 2 na raz pod jedno wyjście atmegi i w tedy by się łatwiej sterowało. Aktualnie wibracje są regulowane ale wibrowanie jednostajne o takim samym natężeniu by mi wystarczyło.

Dodano po 4 [minuty]:

Ale olefka wibracje. Doszedłszy do wniosku potrzebuję 14 przyciskowego gamepada (4 dpad 2lewe spusty 2prawe spusty i 6akcji)

Dodano po 5 [minuty]:

Dzięki temu mógłbym zrobić pada który przy połączeniu z Xpadderem będzie wygodnym kontrolerem komputera. Jestem w trakcie poszukiwań schematu takiego pada ale z marnym skutkiem. A czy udało by się tak zrobić żeby Atmega8 ogarnął 14 przycisków czy 12 to już max dla 8-ki?

0
  • Pomocny post
    #14 13 Lut 2009 08:26
    webmortiz
    Poziom 20  

Tutaj masz dość sporo na temat usb hid, dokumentacja bodajże też

USB HID

A poza tym widzę że dość chaoetycznie podchodzisz do zaplanowanej konstrukcji. Może wpierw zrób jakieś założenia jakie funkcje i właściwości miałby mieć ten pad, później przelicz to na swoje możliwości a dopiero potem zacznij działać. Wydaje im się że przy Twoim poziomie wiedzy na początku nie wyjdzie Ci taki pad jakbyś chciał tak więc może na początek zrób jakąś prostą wersję a później na podstawie zdobytego doświadczenia rozwiń projekt.

Poza tym wydaje mi się że nie uzyskasz efektu "stereo" z silniczków podłączając je pod jedną nogę procka, będziesz miał wtedy "mono na 2 głośniki" ;)

0
  • #15 13 Lut 2009 10:24
    MasterMatan
    Poziom 21  

Wielkie dzięki za linki. Tak więc doszedłszy do wniosku postaram się przerobić najpierw 2 stare pady od pegasusa (akurat mają 12 przycisków) i spróbować zrobić jakiegoś o własnym ustawieniu przycisków (tak aby wygodzie z dostępem do większości przycisków sterować komputerem) a wersję już wypasioną (tzn z wibracją i 14 przyciskową) zrobię może dopiero w wakacje zbierając do tego czasu trochę informacji. A co do Mjoya16 to się jeszcze muszę zastanowić ponieważ nie wiem z skąd dorwać gałki analogowe i za jaką cenę bo jak zauważyłem mógłbym zrobić małą hybrydę (jak w niektórych padach do konsol) łącząc klawiaturę qwerty i zwykłego pada (32 przyciski i się pomieści). A więc poczekamy zobaczymy.

Jedynie nurtuje mnie wypowiedź master_pablo

master_pablo napisał:
    kokodin napisał:
    minusy
    brak własnego vendor id co sprawia że pady są zawsze tak samo wykrywane nawet po zmianie nazwy w kodzie (tzn wszystkie pod nazwą pierwszego podłączonego pada obojętnie jaką) poza tym prawie żadnych

Zmiana numeru seryjnego urzadzenia USB w firmwarze pada powinna pomoc.
    jednak ze względu na to że się nie znam na bascomie i asemblerze to nie mogę zmienić nr seryjnego.

Czy by ktoś mógł pomóc? Powiedzieć jak to zrobić czy znaleźć w projekcie ze strony http://www.raphnet.net/electronique/usb_game12/index_en.php

0
  • Pomocny post
    #16 13 Lut 2009 14:00
    bobbyAIR
    Poziom 20  

Gałka analogowa to potencjometr 10k. Można kupić na przykład w TME

0
  • #17 13 Lut 2009 18:39
    MasterMatan
    Poziom 21  

Dzięki. Poszukam

Dodano po 2 [godziny] 53 [minuty]:

Witam. Właśnie zrobiliśmy z kolegą pada (a dokładniej przerobiliśmy pegazusowy) Robiliśmy go cały dzień a to dla tego że trochę części nam brakowało i jeden z nas musiał jeździć po części do miasta. Ale wspólnym wysiłkiem i trudem się udało.

Kosztorys
    kwarc 3,50zł za 5 sztuk
    Atmega 8 16PU 8zł za 2 sztuki
    kabel usb (męski-męski) 4m 3zł (przepołowiliśmy go tak aby 2m zostało dla drugiego pada którego będziemy robili jutro)
    rezystorki i reszta około 5zł (ale części starczy na 3-4 pady)

Tak więc za jednego pada zapłaciłem około 6zł

Niestety nie mam aparatu żeby zrobić sensowne zdjęcie (raczej telefon do robienia zdjęć nie służy) więc jak tylko dorwę jakąś cyfrówkę to od razu przyślę fotki.

Mam jedynie odręczny rysunek (może ktoś rozpozna tego pada lub miał z nim styczność, jako że interesuję się konsolami to mogę szczerze powiedzieć że jest to podróbka pada od Segi Genesis/Mega Drive)

Pad USB z AVR. Projekt i Wykonanie?

0