Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o skuteczność haseł w laptopach

ezop5 11 Feb 2009 12:44 1202 7
 • #1
  ezop5
  Level 15  
  Witam.Chciałbym się dowiedzieć na ile bezpieczne będą moje dane jeśli zablokuję dostęp do dysku poprzez hasło wpisane z biosu notebooka a komputer zostanie skradziony. Czy dla fachowca stonowi to problem? Nie interesuje mnie czy np dysk będzie się nadawał do użytku tylko czy ktoś (zakładam że komputer trafi do jakiegoś fachowca) będzie miał możliwość odczytania danych z dysku? I przy okazji chciałbym zapytać czy hasło założone z poziomu biosu może samo się zmienić np. po update biosu? Czasami pojawiają się na elektrodzie posty, których autorzy twierdzą,że hasło samo się zmieniło po jakiejś czynności związanej z biosem- istnieje taka możliwość czy to tylko próba wyłudzenia pomocy w usunięciu hasła.
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Jak komuś będzie zależało naTwoich danych to..... przełoży dysk do innego kompa i po wszystkim. Hasło z biosu zabezpiecza tylko przed niepowołanym uruchomieniem kompa na biurku, jak go ktoś skradnie to sobie z tym też poradzi ( aby odblokować sprzęt) - wymnie baterię z płyty.
  Pozdr.J.
 • #3
  ezop5
  Level 15  
  Mam na myśli hasło zalożone na dysk z poziomu biosu a nie hasło do biosu.Przekładanie dysku nic tu nie da. Po za tym laptop to nie stacjonarny PC i tu nie pomoże odłączenie bateryjki.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  1kaczucha
  Level 14  
  Dysk jest tylko nosnikiem danych na którym to co zapiszesz da sie odczytać. Swego czasu nawet w znanym serwisie aukcyjnym była oferowana usługa "odbezpieczania" dysków. Z zachowaniem danych również.
  A jeśli dopadnie go CBŚ........... :D
 • #6
  zibq
  Level 28  
  Hasło założone w biosie na dysk jest przechowywane na dysku. Aktualizacja bios-a nie ma prawa go zmienić.
  Natomiast co do skuteczności tego zabezpieczenia: aby odczytać dane trzeba znać hasło lub mieć odpowiedni software i wiedzę jak je ściągnąć.
  Jeśli, jak ująłeś w pytaniu, skradziony dysk zabezpieczony hasłem trafi do fachowca, to dane odczyta bez kłopotu.
 • #7
  ezop5
  Level 15  
  Czyli takie zabezpieczenie jest bezcelowe. O taką informację mi chodziło.
 • #8
  benchmarek
  Level 22  
  Jeśli zabezpieczysz dysk hasłem w biosie to żadne wyjmowanie baterii przekładanie dysku do innych komputerów itp nie odblokuje do nie go dostępu jak to ktoś pisał powyżej. Na 99% nikt nie będzie sie bawił w odblokowywanie takiego dysku ze względu na koszty, które przewyższają wartość nośnika jakim jest dysk. Chyba że ktoś wie co masz na tym dysku i jest to warte każdych pieniędzy.