Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wentylatora za pomocą temperatury

11 Lut 2009 14:11 4035 11
  • Poziom 10  
    Witam

Poszukuje rozwiązania problemu sterowania obrotami wentylatora (wentylator kanałowy Dospel fi 150 15W).

Mianowicie potrzebuje sprytny układ który załączy się po przekroczeniu temperatury T1. ok 30-40 st. C a następnie będzie sterował obrotami w zależności od panującej temperatury.

Tematy wydaje się dość prosty trochę poszperałem na forum i nie tylko, ale niestety nie udało mi się w jakiś sensowny sposób ugryźć ten temat.

Pozdrawiam AK.
  • Poziom 10  
    no te układy to nawet obiecująco by wyglądały. jeśli chodzi o napięcie stałe to nawet parę rozwiązań znalazłem, tylko że ja potrzebuje wysterować wentylator 230V zmienny. myślałem nad przerobieniem jakiegoś układu ściemniacza światła i tam dorzucić termistor.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Wszystko zależy od typu silnika: komutatorowy, synchroniczny, asynchroniczny ?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    co do silnika to nie jestem do końca pewien ale doskonale działa ze ściemniaczem poza tym Dospel na swojej stronie mówi że regulacja obrotów jest poprzez napięcie. w sumie nic więcej nie mogę powiedzieć bez rozbierania.

wentylator jest 230VAC

w sumie znalazłem taki scalak tylko jest on regulowany potencjometrem 470k i nie zabardzo mam pomysł jak to mozna wykorzystać.

ogólnie domyślam się jak powinna wyglądać konstrukcja tylko brak mi wiedzy na temat możliwych elementów do zastosowania w tym przypadku.
  • Poziom 36  
    Witam !
    Jeśli nie jesteś pewien jaki to silnik, rozkręć wentylator i
    wszystko będzie wiadome.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    Skoro obroty dają się regulować "ściemniaczem", to sprawa jest stosunkowo prosta. Potrzebny będzie termistor (NTC) o rezystancji ok. 100k (w temperaturze 25°C). Włącz go w szereg z tym potencjometrem 470k w ściemniaczu i ... rozpocznij "eksperymenty z temperaturą" (Uwaga! Napięcie sieci jest niebezpieczne dla życia :!: ).
    Dobrać trzeba typ (wartość) termistora, wartość szeregowego z nim rezystora (poza potencjometrem w układzie może być jeszcze szeregowy rezystor wymagający zmiany wartości), może być potrzebne dołączenie równolegle do termistora rezystora (kilkaset kΩ). W ten sposób może uda się uzyskać zadowalający efekt regulacji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    w takim razie mam pytanie bo przyznam ze nie jestem zbyt mocny w tym temacie i powiedzcie czy można by było zastosować taki wybieg polegający na zastąpieniu potencjometru termistorem.

pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hmm..., wydaje mi się, że napisałem już, jak to można próbować zrobić :|
    Może spróbujmy inaczej: jaki jest typ twojego ściemniacza (nazwa, producent, schemat, symbol układu scalonego ?).
    Nie proponuję ci wykonania samodzielnie takiego układu (chyba, że czujesz się na siłach zlutować go, schematy regulatorów obrotów, oświetlenia są zresztą na forum).
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    ściemniacz pożyczyłem na chwile od znajomego tylko tak żeby sprawdzić :)

co do moich umiejętności posługiwania się kolbą to bez problemu już popełniłem kilka układów.

oki jeszcze pokombinuje i poinformuje o efektach :)
  • Poziom 10  
    witam ponownie

Znalazłem dość proste rozwiązanie problemu

Układzik KDSF03

jego schemat instalacyjny jest banalny, potrzebny jest tylko kondensator i potencjometr.

ja zamiast potencjometru 500K liniowy zastosowałem Termistor 470K

rozwiązanie proste skuteczne i co najważniejsze może zmieścić się w puszcze w ścianie.

Pozdrawiam