Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GSM |Sony Ericsson W550i. Brak podświetlenia wyświetlacza.

11 Lut 2009 17:42 2806 13
  • Poziom 32  
    Nie jest to moja dziedzina, ale chciałbym się dowiedzieć na ten temat. Otóż był w naprawie z barkiem podświetlenia wyświetlacza i nie działający dżojstik. Nie kwalifikuje mi się już na naprawę, lecz chciałbym się dowiedzieć jaka mogła być tego przyczyna. A nie kwalifikuje się do naprawy, bo wrócił całkowicie nie działający. I ciekawi mnie tylko teoria. Dzięki bardzo pozdrawiam.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Zwykły joy czy przyciski w 4 kierunkach? Jak zwykły to, albo brudny, albo się wysłużył już i wymiana na nowy. Wyświetlacz to albo wina taśmy, albo wyświetlacza. Sam wyświetlacz się nie świecił? Przyciski świeciły?
  • Poziom 32  
    Co do joy to przyciski w czterech kierunkach. Przyciski się świeciły i na wyświetlaczu wszystko było widać (menu itp.), ale nie nie można było poruszać się w menu. A do wyświetlacza, to było tylko brak podświetlenia. Czyli był ciemny. Ale pod światłem widać, że jest menu wyświetlone. A twierdzenie naprawiającego było takie, że został zalany wodą. Gdyż, nigdy nie był zalany. Choć to pewnie stałe twierdzenie naprawiającego.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Stwierdzić można zalanie bez zalania. Mianowicie nosisz telefon latem w "kondonie" silikonowym telefon się spoci i tez będą ślady zalania. Moim zdaniem tutaj winna jest taśma. Ślady zalania mogły być chodź nie musiały. Daje telefon teraz jakieś odznaki życia przy próbie włączenia, albo pod ładowarką?
  • Poziom 32  
    W żadnym wypadku nie był noszony w pokrowcu. Ja nie jestem w stanie określić przyczyny, bez zerknięcia do wewnątrz. Nawet nie wiedział jak się dobrać do klawiatury. To o czym tu mowa? Ale zrobiliśmy jeden myk. Otóż wziąłem telefon K850 i włożyłem rozwaloną baterię. Zachodzę do tego serwisanta (niby renomowany, bo się przedstawia i szyld też tak mówi) zanoszę mu K850. No i jakie twierdzenie? Że zalany wodą! Nerwy mnie poniosły i takim sposobem stwierdziłem naciągacza.
    Ale do rzeczy po rozebraniu, a uprzednio po podłączeniu do ładowarki brak życia. Zajrzałem i coś mnie tknęło z taśmą. Przełożyłem miejscami i działa. Przyciski klawiatury działają, są także podświetlone. Reaguje na włączenie i wyłączenie, nawet muzykę odtwarza ale nie mogę zmienić utworu. Nie działa joy. Widzę menu wchodzę w smsy, ale nie mogę się w nich poruszać. I reszta opisana j/w. Podstawie taśmę i sobaczę co będzie. A jeśli dalej tak będzie po podstawieniu taśmy?
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Wystarczy, że lekko będzie naderwana taśma i już coś może nie działać. Zmień taśmy i musi wszystko cykać.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Z tymi taśmami już tak jest, że łatwo je zamienić miejscami - oczywiście telefon nie włącza się po pomyłce. Więc tu rzeczywiście o renomie serwisu źle świadczy, że nie sprawdził ich zamieniając miejscami - są przecież identyczne złącza.

Co do podświetlania.
    Przetwornica zasilająca jest wspólna dla klawiatury i dla lcd - więc jasne że działa dobrze - wytwarza napięcie, skoro klawisze świecą. Jednak załączanie podświetleń odbywa się niezależnie 'na powrocie' - czyli przez załączanie obwodu do masy. Zasilanie podświetlania LCD od strony masy jest stałe (kiedy pracuje przetwornica lcd świeci) i odbywa sie przez rezystor r2501 (zworka) i przez rezystor pomiarowy (sprzężenie zwrotne przetwornicy) R4138. Musisz je sprawdzić czy mają odpowiednią wartość. Podświetlenie klawiszy jest wyłączane tranzystorem (od strony masy) v4145.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Razem ze schematem powinieneś mieć też schemat montażowy z lokalizacją poszczególnych elementów (opisanych oczywiście).
  • Poziom 32  
    Jednak nie daje mi to spokoju. Dodam, że taśmy na 100% wymienione. Posługuję się schematem z elki. Na schemacie występują elementy takie jak: R2501, 4138, C4138, V4130, ale na płycie PCB dołączonej do schematu nie. Czy ktoś posiada płytę PCB z elementami oznaczonymi na płycie? Jeśli tak, to bym bardzo prosił lub wskazanie na płycie PCB wymienionych elementów. Pozdrawiam.
  • Poziom 37  
    Dlatego że PCB jest jako obraz wstawiona do PDFa i nie zadziała ci wyszukiwanie słów.
    Musisz ręcznie poszukać. Ale widzę słabą jakość tego PCB i sporo detali (opisów) jest nieczytelna.
    Tu masz elementy przetwornicy:
    GSM |Sony Ericsson W550i. Brak podświetlenia wyświetlacza.