Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego mój komputer się przywiesza?

11 Lut 2009 18:09 2657 14
  • Poziom 16  
    Witam.
    Mam problem z kompem. Mianowicie od jakiegoś czasu wolniej chodzi.
    Główne objawy:
    1. System długo się uruchamia.
    2. Jak otwieram jakąś aplikacje, np pakiet office, to pojawia się klepsydra i musi minąć trochę czasu zanim się odpali. Inne programy też się wolniej otwierają, np. Gadu-Gadu, Nero, itp. A przecież nie są to programy wybitnie obciążające system. Jest opóźnienie, np. jak wcisnę prawy przycisk myszy na pulpicie, to komp musi chwilę pomyśleć, żeby otworzył się pasek z opcjami?
    3. Wolniejszy dostęp do zasobów na dysku. Jak wchodzę w poszczególne partycje, to system się przywiesza na chwilę i nie ma do nich dostępu od razu.
    Szukam więc przyczyny takiego stanu.
    A więc do rzeczy. Najważniejsze parametry kompa mające wpływ na wydajność wg mnie:
    1. Procesor: Intel Pentium IV 630 3.0 GHz - 64 bit.
    2. Pamięć RAM: 3024 MB DDR II 512 MHz - Kingston.
    3. Karta graficzna: Radeon X850 XT 256 MB - 256 bit.
    4. Dysk twardy: Seagate Barracuda SATA II, 7200 RPM - 250 GB.
    5. Płyta główna: ASUS P5LD2
    6. Zasilacz: Chieftec 450W
    7. System operacyjny: Windows Vista Home Premium - 64 bit.
    8. Zainstalowane najnowsze sterowniki i oprogramowanie.
    Sami przyznacie, że parametry nie są najgorsze i Vista powinna śmigać w miarę szybko.
    Lista czynności, które wykonałem celem próby rozwiązania problemu:
    1. Reinstalacja Visty. Myślałem, że po ponownym nagraniu systemu problem ustąpi. Nie ustąpił.
    2. Instalacja wszystkich programów od nowa ze stron producentów. Zero cracków.
    3. Ryzyko ściągnięcia wirusa, który by spowalniał kompa - prawie żadne, ponieważ:
    A. Włączony system antywirusowy Eset Smart Security i pobierane najnowsze sygnatury wirusów. Ponadto włączone aktywne skanowanie dla przeglądarki.
    B. Włączona zapora osobista.
    C. Włączona kontrola funkcji użytkownika.
    D. Włączony Windows Defender.
    E. Po instalacji wykonany skan programem antywirusowym i Windows Defenderem. Nie wykryto żadnego wirusa i programu szpiegującego.
    F. Stan zajętości pamięci w trybie bezczynności z uruchomioną przeglądarką internetową: ok 42%
    G. Stan obciążenia procesora w trybie bezczynności oscyluje w skali: 0-50%.
    A teraz zapytania:
    1. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, że komp chodzi wolniej wg Was?
    2. Co należało by zrobić, żeby przyspieszyć jego działanie?
    3. Jakie procesy należałoby wyłączyć, żeby komp działał szybciej, ale żeby nie zaburzyło to stabilności systemu?
    4. Dlaczego zajętość procesora oscyluje w takich dużych interwałach %, skoro komp jest w stanie bezczynności?
    5. Jeżeli potrzebne będą jakieś pytania służące nakierowaniu na rozwiązanie, to czekam na info.
    P.s. Screeny z menedżera urządzeń umieściłem w załączniku. I to był ostatni taki wybryk (9 załączników).
    Moderowany przez gsm_virus:

Screeny jak i wszelką grafikę do posta dodaje się według tego sposobu Wklejania Grafiki.
    Poprawiłem i zbędne załączniki usunąłem.

Lista procesów

Uruchomione usługi
    Dlaczego mój komputer się przywiesza? Dlaczego mój komputer się przywiesza? Dlaczego mój komputer się przywiesza? Dlaczego mój komputer się przywiesza?
    Będę wdzięczny za odpowiedzi zwrotne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Zapewne i tak całość sprawdza się do okolic trafienia z odpowiedzią na 3 pytanie, a by jej udzielić w formie innej niż "zbędne", to trzeba znać listę tak procesów, jak i usług uruchomionych w systemie. Gdyby te dane wesprzeć dodatkowo obciążeniem CPU i zajętością pamięci to już byłoby od czego zacząć.

PS.
    A potem i tak okaże się, że wszystkiemu winien ten element, którego nie wymieniłeś - płyta główna.
  • Poziom 43  
    Przedstaw nam screen'y z procesami z Menedżera zadań.
    Ściągnij HD Tune Pro ,uruchom i wklej screeny z WSZYSTKICH zakładek programu.

Oczywiście zakładam,że w Menedżerze urządzeń brak wykrzykników itd. czyli wszystkie sterowniki - łącznie ze sterownikami do chipsetu - zostały zainstalowane.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Witam ponownie.
    Uzupelniłem już post o screeny, które prosiliście. Mam nadzieje, że załączone informacje okażą się przydatne i uda się rozwiązać problem związny z przywieszaniem mojego kompa. Czekam zatem na info.
    Z góry dzięki.

Screeny z programu HD Tune:

Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?
    Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?Dlaczego mój komputer się przywiesza?

Screen z programu Mem Test

• Poziom 43  
    Memtesta należy uruchomić z dyskietki/płyty pod DOS-em.
    Jak przedstawiają się temperatury ?
  • Poziom 16  
    Temperatury są na screenach. RAM sprawdzałem w BIOS-ie za pomocą wbudowanego w Vistę narzędzia diagnostycznego pamięci. Nie wykryło żadnych błędów.
    Mam nadzieje, że wszystkie informacje, które zamieściłem okażą się pomocne i będziecie mogli wskazać, co jest przyczyną spowolnienia działania kompa. Czekam też na sugestię w zakresie tego, co można by było zrobić, żeby przyśpieszyć jego działanie?
  • Poziom 11  
    podaj markę zasilacza ...
  • Poziom 15  
    Nie wiem czy pomoge, czy nie , ale ostatnio tez miałem podobny problem i okazało sie , że w chwili przywieszania procek obciązony był na 100%. Przy pomocy kolegi wykrylło jakieś dziwne programy i usuniecie spowodowało odmulenie sprzetu. Najgorsze było to ,że program antywirusowy nic nie widział. Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    pablo1 - czy mógłbyś rozwinąć ten temat z tym procesorem? Bo u mnie jest on często obciążony na 100% i problem z przywieszaniem kompa jest nadal aktualny...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    DAREK-2 - napisałeś o CPU
    Cytat:
    u mnie jest on często obciążony na 100%
    gdybyś jeszcze podał - z zakładek usługi/procesy - co tę zajętość powoduje to już by była jakaś wskazówka, a tak... obracamy się w kręgu przypuszczeń czy to coś w konfiguracji systemu, czy jakieś "gościnne" występy się objawiają w ten sposób.
  • Poziom 16  
    Nie mam pojęcia, co tą zajętość powoduje. Screeny z zakładki usługi/procesy podałem na początku postu. Chciałbym wiedzieć, czy jest to wina jakiegoś programu, czy jednak np. procesora.
  • Poziom 43  
    Podałeś screeny, ale tylko Ty wiesz czy były one robione w chwili "zacięcia". Stąd prośba o wskazanie efektu dokonanej przez Ciebie obserwacji.
  • Poziom 43  
    Autor tematu otrzymał dożywotnią blokadę konta, tym samym temat uważam za zakończony.