Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwarty kolektor a generator pojedynczego impulsu

soundscape 11 Lut 2009 19:02 2669 4
  • #1 11 Lut 2009 19:02
    soundscape
    Poziom 11  

Witam,
    mam ogromną prośbę dotyczącą dwóch układów.

Biorąc pod uwagę układ komparatora okienkowego jak na schemacie poniżej:

Jaki wpływ na zasadę jego działania ma zastosowanie otwartych kolektorów w użytych wzmacniaczach operacyjnych?? W jaki sposób można powiązać je z zasadą działania generatora pojedynczego impulsu załączonego poniżej??

Pozdrawiam,
    soundscape.

0 4
  • Pomocny post
    #2 11 Lut 2009 20:25
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

soundscape napisał:
    Witam,
    mam ogromną prośbę dotyczącą dwóch układów.

Biorąc pod uwagę układ komparatora okienkowego jak na schemacie poniżej:
    Jaki wpływ na zasadę jego działania ma zastosowanie otwartych kolektorów w użytych wzmacniaczach operacyjnych??
    uzyskujemy za pomocą połączenia razem obu wyjść - z otwartym kolektorem - do wspólnego rezystora tzw. "sumę na drucie" - funkcję logiczną LUB (OR), ang. -> wired-OR, zobacz np. TAM, strona 9, Rys. 18.

soundscape napisał:
    W jaki sposób można powiązać je z zasadą działania generatora pojedynczego impulsu załączonego poniżej??

Otwarty kolektor a generator pojedynczego impulsu,

Pozdrawiam, soundscape.
    IMHO, ten układ pojedyńczego impulsu jest mocno niedopracowany... poszukaj sobie lepszego rozwiązania.

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Lut 2009 22:46
    soundscape
    Poziom 11  

Dzieki, za odpowiedź, troche juz mi sie rozjaśnia umysł

Mam jeszcze jedno pytanie. W książce U.Tietze Układy Półprzewodnikowe znalazłem taki schemat i napisane jest, że działa jak bramka AND.

Różnica w działaniu wynika z braku zastosowania otwartego kolektora? Nie widzę aby taki był na schemacie.

0
  • #4 12 Lut 2009 00:34
    Quarz
    Poziom 43  

soundscape napisał:
    Dzięki, za odpowiedź, trochę już mi się rozjaśnia umysł
    Proszę ... :D

soundscape napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. W książce U.Tietze & CH. Schenk "Układy Półprzewodnikowe" znalazłem taki schemat i napisane jest, że działa jak bramka AND.

Różnica w działaniu wynika z braku zastosowania otwartego kolektora? Nie widzę aby taki był na schemacie.
    Taaaa... jest przecież tu też OC, ale wystarczy krytycznie - i logicznie - popatrzeć na podany wyżej schemat by stwierdzić, iż jest na nim błąd - niezgodność pomiędzy podanymi stanami wyjściowymi komparatorów a znakami różnicy potencjałów pomiędzy ich wejściami.
    Prawidłowo jest tak, jak niżej (znaki wejść komparatorów na czerwono):

Teraz proszę porównać sobie oba schematy ... i jeszcze coś pozmieniać na ostatnim ...
    Suma, iloczyn logiczny - "na drucie" - to przecież sprawa przyjętej logiki (dodatniej, lub ujemnej).

0
  • #5 12 Lut 2009 00:58
    jony
    Specjalista elektronik

Może też zamienić wejścia bramki i wtedy wykres też będzie się zgadzał. Czyli X2 do K2 a X1 do K1.
    I trzeba pamiętać ze jest to tylko idea układu a nie gotowy do wykorzystana schemat.

0