Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głosniki do 500zł do kolumn 200W?

11 Feb 2009 21:27 2016 16
  • Level 2  
    Witam na wstępie napisze ze na swój projekt posiadam 500zł. Chciałbym żebyście pomogli mi wybrać głośniki nisko, średnio oraz wysoko tonowe.
    Pragnę zrobić sobie kolumny o mocy ponad 200W (w rms oczywiście) tylko chce żeby wszystkie głośniki do siebie pasowały pod względem technicznym, a nie bardzo się na tym znam. Stolarke do kolumn wykonam sobie sam z racji mojej pracy.
    Pozdro dla wszystkich pomocnych;)
  • Level 14  
    Szukałem kiedyś nieco na ten temat jakie głośniki wybrać i moje wnioski takie, że w kategorii jakość/cena najlepsze są głośniki stx-a. Możesz je dostać na www.stx.pl
    Do takiej mocy najlepiej wybrać kolumny trójdrożne (a przynajmniej wg mnie :)).
  • Level 18  
    Jeśli chodzi o kolumny 3-drożne 200wat RMS to 500PLN to trochę mało , napisz jaki masz wzmacniacz gdzie maja mieć przeznaczenie te kolumny bo do salonu 200wat to chyba troszkę za dużo
  • Level 29  
    200w rms'u to przesada ;)
    na co Ci tyle :)?
    ja z swojej strony mogę polecić MTMki na 2xTVM ARN 150 i SC-10
    ale to też zależy gdzie chcesz i do czego używać tych kolumn.
  • Level 36  
    Daj sobie spokuj; tych łośników jużw ofercie STX nie ma.
    No i daleko im do 200 wat RMS.
    Oczywiście polecam kolumny te co
    kolega Uszol 1990, ale obawiam się że interesują cię kolumny nie służące do delektowania się muzyką.
    Dlatego polecam Tonsil GDN 30/60/1 w 55 litrach w obudowie zamkniętej, GDM16/80 i GDWK 9/120.
    Przy założeniu że stolarka prawie nic Cię nie kosztuje z tytułu Twojej pracy ze zwrotnicami w 500 PLN powinieneś się zamknąć.
    Albo na 2×ARN226/7 w 60 litrach w obudowie zamkniętej.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    krissp89 wrote:
    znalazłem już głosniki tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic575902.html tylko tam autor ma jakieś zastrzeżenia do średnitonowca co o tym sądzicie moze coś na zamiane. no i do tego projektu przekonała mnie cena wg autora 300zł :)

Kolego, a nie czytałeś opinii? Przecież to koszmar. :idea:
    Z takim budżetem celuj w "dobre" konstrukcje dwu drożne:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1187043.html
    MTM na tesli i visatonie to też nie zły wybór.
    Jak duże pomieszczenie posiadasz?
  • Level 29  
    Ja zakładam że kolega pewnie nie słyszał nawet 60w RMS'u
    i nie wie ile to jest 200w czystej mocy :p
    mczeslaw i Uszol 1990, pewnie macie rację :D , ja jednak z uporem maniaka, będę przekonywał ludzi, że do tych kilkunastu/dwudziestokilku metrowych pokoików wystarczą konstrukcje 2/2½ drożne na głośnikach do 7-7.5". No cóż, to takie moje zboczenie. :D
  • Level 36  
    Przemku, - bez uporu maniaka przyznaję CI racje, ale co innego słuchać muzy, a co innego grać głośno (często na przesterza). Wtedy te kolumny o wysuptelnionym brzmieniu przy słuchaniu w sposób delektujący się, stają się nieprzydatne. Do tego o czym mówisz trzeba dorosnąć, a na 2 sztukach ARN150 nie wyszumi się i nie wyhałasuje. To zestaw do innych zgoła zastosowań.
    Jeśli kol. krissp89 ceni sobie dobre brzmienie i delektowanie się muzą, a pokój nie przekracza 16 m2, oczywiście że nie ma lepszych w tej klasie cenowych kolumn niż 2×ARN150 + SC10 Vitka, ale podejżewam że tu będzie potrzeba trzęsienia ziemią. A co za tym idzie to raczej stawiał bym na tonsila 30/60/1 w 55 dm3 closet.
  • Level 12  
    Zrób 3 drogi na:
    stx gdn 22 sw
    stx gdm 14 scx
    stx gdwk 10 ak

Tonsil gdn30/60 to dla mnie największa porażka tej firmy. Nie wiele mniej beznadziejne brzmieniowo są twetery tonsila. Najśmieszniejsze jest to że kosztuje to dwa razy więcej i jak dla mnie dwa razy gorzej brzmi od głośników stx.

Jeżeli chodzi o teslę to każde pasmo tej firmy odpada w przedbiegach w porównaniu do stx.
    Tesla podobnie jak Tonsil zatrzymała się w poprzednim wieku ale może nowe głośniki będą na miarę oczekiwań. Byłoby to bardzo wskazane bo stx zaczyna podnosić ceny.
  • Level 25  
    Quote:
    Tonsil gdn30/60 to dla mnie największa porażka tej firmy. Nie wiele mniej beznadziejne brzmieniowo są twetery tonsila. Najśmieszniejsze jest to że kosztuje to dwa razy więcej i jak dla mnie dwa razy gorzej od głośników stx.

Ten głośnik wcale nie jest taki zły. Nagonka na niego zaczęła się gdy tonsil zaczął go pakować do za dużej, rezonansującej jak dzwon paki bassreflex w altus 140, co jest oczywiście nieporozumieniem gdyż tak jak pisze mczeslaw, głośnik gra całkiem przyzwoicie w 55l sztywnej zamkniętej obudowie.

Tweetery? Tweeter tweeterowi nie równy. Jesli mówisz o starych GDWT to się z tobą zgodzę. Ale wysokotonówki w nowszych konstrukcjach brzmią na prawdę doskonale zarówno GDWK jak i GDWT jak kto woli.
    Kosztuje więcej drogi kolego, gdyż sprzęt tonsila jest zdecydowanie długowieczny i bezawaryjny.
  • Level 29  
    zawsze można zrobić 2+1 :) dla domu nie wiedzę nic tańszego i lepszego jak TVM + Visaton i tonsilek na subie :)
    kazachstan2008 wrote:

Jeżeli chodzi o teslę to każde pasmo tej firmy odpada w przedbiegach w porównaniu do stx...

Przykro mi, ale w jednym zdaniu dwa razy "popełniłeś" sformułowania delikatnie mówiąc mijające się z prawdą.
    Większość firm produkuje lepsze i gorsze głośniki, to co napisałeś o wyższości jednej firmy nad drugą jest pozbawione argumentów merytorycznych. Co rozumiesz przez "pasmo odpada w przedbiegach"? Chodzi Ci o wykresy częstotliwościowe konkretnych przetworników? Jeśli tak, to co Tobie się nie podoba? Pamiętaj, że nie charakterystyki grają tylko przetworniki. :idea:
    Nie twierdzę, że stx jest "do bani", ale twoje tezy są co najmniej naciągane, a nikt kto słyszał arn&sc10 nie powie, ze w tej cenie ciężko zrobić coś lepszego. Więc ja wysnuwam teorię, że po prostu nie słyszałeś tych przetworników. :idea:
  • Level 36  
    Proponuje aby kolega krissp89 ustosunkował się czego od kolumn oczekuje. No i jakie przeznaczenie dla nich kreuje.
    Myślę że i na STX - ach można coś podziałać, ale do forsowania kolumn sygnałami o większych amplitudach jednak stawiam na GDN30/60/1 clozet 55 dm3.

I nie będę komentował postu kolegi kazachstan2008, bo jak tu dodawać coś do wyczerpującej wypowiedzi kolegi przemo-lukas :|