Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głowica na silnikach DC

skorus.karol 11 Lut 2009 22:05 669 0
  • #1 11 Lut 2009 22:05
    skorus.karol
    Poziom 1  

Jak w temacie. Szkoła nie pozostawiła u mnie większych wiadomości z elektroniki. Potrzebuje zrobić tanią głowice elektryczną poruszającą się góra - dół i na boki. Mój pomysł to zastosować 2 silniki z wycieraczek: 1 oś X, 1 oś Y. Pobór prądu to około 6-8A 12V. Do tej pory wszystko jasne i wykonalne. Prędkość obrotowa silników ma być płynnie regulowana w obie strony. Sterowanie układu regulującego prędkość obrotową silników chce podpiąć pod analogowy pad od PS. I tu jak dla mnie zaczynają się schody. Szukałem Jakiegoś kompleksowego rozwiązania dwukierunkowego regulatora obrotów opartego na generatorze PWM z ne555 i tranzystora. Wszystkie projekty na jakimś stadium zawieszano lub kupowano gotowce. Wiec jeśli ktoś konstruował podobny projekt proszę o jakiś schemat jak by to miało wyglądać i jakich elementów użyć, jakich tranzystorów żeby nie przepłacać. Bo tak jak pisałem szkołę skończyłem ale wiadomości brak.
    Z góry dziękuje.

Czy taki tranzystor się nada?
    http://allegro.pl/item552720937_tranzystor_ku607.html
    Jeśli chodzi o podane w aukcji parametry to jak je rozumieć? Czy prąd o takiej wartości może cały czas płynąć przez ten tranzystor bez uszkodzenia, czy to jest tylko wartość chwilowa.? I jak rozumieć podane tam napięcie? Jakim napięciem trzeba wysterować bramkę żeby tranzystor działał w pełnym zakresie?

I czy ten pomysł z generatorem jest w ogóle dobry, czy iść w inna stronę?
    Proszę o jakąś podpowiedź.

0 0