Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie boilera przez przełącznik

11 Lut 2009 23:20 2128 13
 • Poziom 10  
  Witam.
  Jeśli temat nie w tym dziale to z góry przepraszam...
  Mam pytanko gdyż chciałem podłączyć mały boilerek elektryczny(10 litr) przez przełącznik(jak do światła).
  Wygląda to tak, że ze skrzynki z bezpiecznikami idzie przewód, następnie jest przełącznik w ścianie taki sam jak do światła, a od niego przewód biegnie do gniazdka do którego podpięty jest ten boiler.
  Problem w tym, że w gniazdku przy "niby" wyłączonym przełączniku jest napięcie ok. 80V - po włączeniu jest normalne 230V. W przełączniku jest podłączony przewód fazowy. Prosiłbym o info czemu tak jest i co źle podpiąłem(pewnie mam podpiąć tylko przez neutralny ? jeśli tak to czemu ?)

  Pozdrawiam i przepraszam za głupie pytanie.
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Napisz czym mierzyłeś napięcie i w jaki sposób? Instalacja z przewodem fazowym na wyłączniku jest prawidłowa. Jaką moc ma to urządzenie?
 • e-miernikie-mierniki
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam. Jeżeli mierzyłeś to miernikiem, to są one bardzo czułe na mierzenie napięcia i pokazuje ci te 80V poprzez delikatne przebicia kabla(delikatna wilgoć izolacji przewodów wzgl. tynku na ścianach).
 • Poziom 10  
  Dzięki za szybkie odpowiedzi.
  Mierzyłem oczywiście miernikiem(takim prostym za 30 zł :). Dlatego mierzyłem voltomierzem, że zwykła próbówka po podłączeniu do przewodu fazowego w gniazdku świeciła lekko. To mnie zaciekawiło - okazało się że po włączeniu na "on" prztykacza w ścianie próbówka świeci też - tylko że mocniej... Co ciekawe - po podpięciu do gniazdka np. lampki świeci tylko gdy przełącze "prztykacz" na "on" - na "off" nie działa.
  Wtedy zrozumiałem, że nic z tego nie rozumie...
  Pozdrawiam.
  Aha, to urządzenie ma 2200Watt - kable w gniazdku i na przełączniku 3 żyłowe po 2,5mm
 • Poziom 36  
  Kolega rema wyjaśnił co jest powodem wskazań miernika. Zastanawiam się nad zastosowanym wyłącznikiem, przy takiej mocy styki długo nie wytrzymają.
 • Poziom 10  
  Hmm rozumiem, czyli ma tak być...
  No cóż, najwyżej kolejnym razem kupię jakiś "wzmacniany" włącznik. Chodzi o to że wodę ciepłą potrzebuję tylko raz(czasami 2) razy dziennie. Więc nie ma sensu żeby cały dzień był włączony boiler i pobierał przecież energię. Też nie chce mi sie cały czas wyłączać i włączać go do gniazdka, bo jest to uciążliwe(gniazdo w trudno dostępnym miejscu) - więc pomyślałem że najlepszym wyjściem będzie właśnie przełącznik w łatwo dostępnym miejscu... Jeśli jest jakaś inna opcja - z przełącznikiem - to oczywiście prosze o porady.
  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  No tak. Ale po co ten wyłącznik, tego typu boilerek ma swoje wyłączenie jak dojdzie do ustawionej temp. A wyłączanie go spowoduje dłuższe nagrzewanie tych 10 litrów wody do wymaganej temp.
 • Poziom 10  
  To prawda, ale jak już pisałem - np. o 19 go włączam a o 20 zmywam naczynia i to wszystko :) Więc po co ma cały czas być włączony i zużywać energię. Z reguły zapisuje sobie stany licznika i doszedłem do wniosku że gdy go włączam na godzinke dziennie i wyłączam - to oszczędność jest na poziomie ok. 20 zł/mc w porównaniu z miesiącami gdy działał cały czas podłączony.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 10  
  hmm no niby tak, kto wie gdzie by były lepsze oszczędności :) Z tym że do bloku mam doprowadzone kable aluminiowe 2,5mm grubości na całe mieszkanie. Gdy pomyśle że w kuchni mam jeszcze np. piekarnik elektryczny 2500wat + pralka + żelazko - to by ciężko było, zważywszy że przepływowy ogrzewacz jeśli chodzi o moc pobiera jej ze 2x więcej. Wiem wiem popadam w skrajności.
  Zresztą kiedyś kogoś pytałem właśnie o zużycie energii - podobno dużo lepiej wypada nawet najmniejszy boiler od ogrzewacza przepływowego. Na tym się oparłem i go kupiłem...
 • Poziom 27  
  Sprawdź to co dopisałem- tego linka wyżej.
 • Poziom 10  
  Już doczytałem i wszystko jasne :) Oki dzięki śliczne za odpowiedzi i marnowanie czasu na takiego osioła ;) Pozdrawiam !
 • Poziom 27  
  To jest przykład jaki znalazłem i raczej sam sobie daje rade z wł- wył. Są jeszcze inne i przy zakupie warto sprawdzić jakie ma dokładnie funkcje. Nie "osioła", bo pomagamy jak się da w mirę możliwości, jeżeli ktoś zadaje sensowne pytania. Pozdrawiam.