Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł TERMET 29-06/E

11 Feb 2009 23:20 3089 6
  • Level 12  
    Witam, mam problem z kotłem C.O. mianowicie: dawniej czyli jakiś miesiąc temu kociołek chodził wzorowo, teraz jest tak: przy normalnym ustawieniu pokrętła wydatku gazu na całkowite minimum (kiedyś odpalał wzorowo) palnik główny odpala bardzo leniwie - jeden po drugim w odstępach 1,2,3 sekundy, jeżeli przekręcę pokrętłem na połowę zakresu to wtedy odpalają wszystkie palniki (bardziej wybuchowo), ale takie ustawienie mnie nie interesuje - kociołek nagrzewa się do 80°C w ciągu 30 min i się przegrzewa, mam wpięty sterownik EUROSTER2000 i ustawienie termostatu kotła na np. 55°C też nie wchodzi w grę.

Zostało zrobione / sprawdzone :

1. Armatura wodna - membrana cała i miękka, iglica pracuje wzorowo.

2. Na próbę wykręciłem śrubkę regulacji przepływu za zwężką venturiego - bez skutku

3. Podmieniłem armaturę gazową, ciśnienia ustawiłem mikromanometrem

4. Pompa sprawna - chodzi na I i II biegu.

5. Instalacja wyposażona jest w zawór BY-PASS pod kotłem, przymknięcie tego zaworu powoduje szybsze odprowadzenie ciepła z kotła, ale też zarazem szum na zaworach termostatycznych.

6. Instalacja nie ma zainstalowanego filtra na powrocie pod kotłem gazowym, ale przy konserwacji armatury wodnej nie dopatrzyłem się rażących zanieczyszczeń - typowy czarny osad.

7. Kociołek nie jest zapowietrzony, wisi w najwyższym punkcie instalacji, posiada wbudowany odpowietrznik.

8. Instalacja typu zamkniętego z 8L naczyniem przeponowym.

9. Kociołek zasila w sumie 4 grzejniki panelowe + łazienkowy.

10. Instalacja typu: rurki Cu + grzejniki panelowe od samego początku bez zmian i przeróbek, a kociołek wiksuje.

11. Palnik główny, palnik pilota, dysze zostały rozebrane i przedmuchane kompresorem - P=0,8 MPa

12. Regulator strumienia gazu sprawny.

Wiele już takich kociołków naprawiłem, ale ten sprawia mi największe problemy, proszę o pomoc - brakuje mi pomysłów, w środku po tych wszystkich operacjach wygląda jak nowy, ale problem istnieje nadal.
  • Level 22  
    Na jakim gazie pracuje kocioł ?
  • Level 12  
    Kociołek pracuje na gazie GZ-41.5 od samego początku, ciśnienie wejściowe 21mbar.
  • Level 22  
    Wygląda na to że trzeba / można ustawić wydatek gazu na taka wartość aby kocioł pracował z minimalną moca ale i przy zapalaniu zapalały sie wszystkie palniki w miarę rownocześnie. Trzeba wykorzystać wszystkie możliwe regulacje. Zacznij od reduktora ciśnienia.
  • Level 12  
    Kolego, regulację ciśnień i próbę ustawienia mocy minimalnej wykonałem na samym początku przed ingerencją w podzespoły. Pisałem wcześniej ciśnienia sprawdziłem i ustawiłem mikromanometrem, po ustawieniu mocy minimalnej aby kociołek w miarę przyzwoicie startował następuje przegrzewanie instalacji - za wysoka moc palnika głównego w stosunku do zapotrzebowania instalacji, kociołek rozpędza się od 20°C do 85°C w ciągu kilku minut - kiedyś chodził stabilnie to znaczy utrzymywał temp. około 55-60°C. Teraz na tak niskim ciśnieniu nie odpala.
  • Level 12  
    Pompa? Hmm... też się nad tym zastanawiałem, ale od tej myśli odwiódł mnie właściciel kotła - twierdzi, że grzejniki grzeją tak jak grzały - całe gorące od góry do dołu, więc sam już nie wiem...

Dodano po 5 [minuty]:

Na wbudowanym manometrze można dostrzec wzrost wskazań (około 0.5 bara) po załączeniu drugiego biegu pompy.