Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma cyfrowy

3_at 12 Lut 2009 01:26 10091 7
  • Analizator widma cyfrowy

Ach jo!! Wszystkim

Dzisiaj chciałbym zaprezentować wam analizator widma (chyba tak to się pisze ) sterowany cyfrowo z komputera.

Projekt powstał na zaliczenie zajęć z "Języki Programowania - projekt" WEMiF na PWr. Płytkę zrobiłem dla swojej dziewczyny Kasi : ) którą pozdrawiam. Szybko napisałem program na uP i zacząłem testować. Kasia wspólnie ze swoim bratem Jackiem (pozdrawiam serdecznie i wielkie podziękowania za współpracę) napisała program pod komputer.

Krótko o projekcie:

Software:
    Program powstał pod C++ w Builder 5.0 albo 6.0 nie pamiętam za dobrze. Wykorzystane zostały biblioteki niestety komercyjne dlatego nie można było ich dołączyć do projektu. W programie były takie dodatki jak wyświetlanie tagów, analizator widma, ścieżka dostępu chyba nie było playlisty, chociaż? No dobra. W każdym bądź razie program przetwarzał plik MP3 w postać graficzną i słał wszystkie informację po RS232 do urządzenia.

Software płyta:
    Program napisany w C w AVR Studio, wykorzystuje przerwanie do UART i wewnętrzne do TIMER0. Analizator widma musi odebrać 10 wartości ponieważ niema znaku zamykającego (11 dodatkowy bajt zamykający ramkę danych). Powodować to może oczywiście przesunięcia. Dane odbierane to o ile dobrze pamiętam od '/' do '9'. Gdzie '/' jest wygaszeniem danej kolumny a '9' zapala całą kolumnę no i oczywiście wartości pośrednie.
    Prędkość wysyłania (BAUD) jest ustawiona na 115200.

Wymiary: 70x70x7(szczelina między płytkami a tak to jest 25) mm

Hardware:
    100 diod LED podłączone do 10 tranzystorów bipolarnych (npn i pnp). Do tego Atmega32, max232, stabilizator na 5V i kwarc 11,0592MHz - niestety podłączony od góry. W początkowym projekcie był na dole ale przez "przypadek" został odlutowany podczas testowania (chyba wymieniałem kondensatory SMD). Dwie zworki pozwalają ominąć MAX232 i podłączyć np drugą Atmegę, moduł Bluetooth (może już niedługo) albo inne urządzenie wykorzystujące UART.
    Jak widać na zdjęciu niestety powstają przesłuchy - brak diodek. Zostały one zaznaczone na czerwono.

Koszt to tak na oko 40-50zł. Wystarczy policzyć. Plus zasilacz z pewnej sieci sklepów.

Miało być:
    Miał być zastosowany układ FT232RL ale wtedy jeszcze nie wiedziałem do końca jak można było go uruchomić. Aktualnie już wiem jak to zrealizować.

Podobno ma być : D :
    To może w niedalekiej przyszłości. Powstanie plugin do Winamp'a który robił by dokładnie to samo co program napisany wcześniej.

Problemy:
    Trudno było złożyć obie, dwuwarstwowe płytki, ze sobą.
    Tak jak wcześniej wspominałem powstają przesłuchy co zresztą widać, ale nie przeszkadza to aż tak bardzo.
    A teraz historia nieszczęsnego kwarcu. Otóż podczas pierwszego programowania, wykorzystując ISPcable III - programator, w AVR Studio przez przypadek przełączając na zewnętrzny oscylator ustawiłem nie ten co trzeba - za wolny chyba 0,9MHz. I gdy chciałem go przeprogramować za pomocą USBasp to oczywiście programator odmawiał stwierdzając że urządzenie nie jest podpięte. Na wszelki wypadek wymieniłem kondensatory i właśnie wtedy kwarc mi wypadł. A szkoda bo go nie było widać.

Źródła:
    Sklep AVT
    Elektroda
    Był jeszcze jeden temat ale nie mogę znaleźć.

Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Jacka przy programie na PC od Kasi i mnie samego : )

Zdjęcia:

Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    3_at
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: avr, pcb, eagle
    3_at napisał 169 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Radomsko. Jest z nami od 2005 roku.
    _tad_
    Poziom 11  
    Nie mogłem się powstrzymać - czy ta płytka robiona była metodą dr Urbańskiego ?

:)
    andrzejek23
    Poziom 18  
    1) To nie jest ani equalizer ani analizator widma.
    2) Jak się domyślam, to jest to zwykły matrycowy wyświetlacz informacji o odtwarzanym utworze (mógłbyś to sprecyzować, bo w sumie nie wiemy co zrobiłeś).
    3) Soft w C++ jest zbędny, bo gdybyś poszukał, to od 9 lat jest dostępny plugin do winampa (gen_SerialControl.dll), który wysyła na port wszystko co tylko chcesz o odtwarzanym utworze, łącznie z czasem utworu, pozostałym czasie itd., sam to parametryzujesz.
    3_at
    Poziom 14  
    Tak wszyscy macie racje. Trochę byłem zaspany jak to pisałem. I za pomyłkę przepraszam.

andrzejek23:
    Cytat:
    3) Soft w C++ jest zbędny, bo gdybyś poszukał, to od 9 lat jest dostępny plugin do winampa (gen_SerialControl.dll), który wysyła na port wszystko co tylko chcesz o odtwarzanym utworze, łącznie z czasem utworu, pozostałym czasie itd., sam to parametryzujesz.

Nie takie były warunki zaleczenia. Aby napisać swój własny program. Nie mógł to być plugin. I uwierz mi że nie było to łatwe zadanie. Bo program musiał przetwarzać plik mp3, i słać coś po RS'ie, przedstawiać to wszystko na monitorze komputera, ogólnie wielowątkowość itp.

andrzejek23:
    Cytat:

2) Jak się domyślam, to jest to zwykły matrycowy wyświetlacz informacji o odtwarzanym utworze (mógłbyś to sprecyzować, bo w sumie nie wiemy co zrobiłeś).

Tak masz racje. Po części bo cały proces odbywa się w komputerze. Tu było tyko tak że ten o to wyświetlacz miał przedstawiać wynik.

_tad_:
    Cytat:
    Nie mogłem się powstrzymać - czy ta płytka robiona była metodą dr Urbańskiego ?

Co masz na myśli mówiąc "metodą"?
    3_at
    Poziom 14  
    Takie było założenie początkowe. Niestety nie został zastosowany układ ft232rl z wiązu z czym nie jest. Teraz aby urządzenie działało jest podłączane bezpośrednio do portu COM albo przejściówki USB->COM.
    Oczywiście można by zrobić takie zasilanie. Tylko że jest to dodatkowy kabelek z komputera. Przy laptopie masz zajęte dwa porty na trzy lub cztery.
    Ale tak, można stworzyć taki projekt.
    michalkipi1
    Poziom 10  
    Kolego .:3_at:. czy wszystkie elementy da rade kupić w Radomsku?? Bo u nas coś nie za dużo sklepików z częściami. :?:
    3_at
    Poziom 14  
    michalkipi1 no niestety nie. Wszystko było zamawiane w TME. Jak masz kumpli to lepiej zamówić razem tedy ci się zmniejszają koszty przesyłki. Ale nawet sie opłaca bo za 2zł masz 100 sztuk rezystorów co prawda jednego typu ale ani w jednym ani w drugim sklepie za tyle tego nie kupisz.
    Jak poprosiłem gościa o Atmege to powiedział ze może za 2 tygodnie przywiezie. To jest żenada.
    Zostają ci jeszcze sklepy w Częstochowie i Łodzi ale już lepiej zamówić przez internet.