Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analizator widma cyfrowy

3_at 12 Lut 2009 01:26 10184 7
 • Analizator widma cyfrowy

  Ach jo!! Wszystkim

  Dzisiaj chciałbym zaprezentować wam analizator widma (chyba tak to się pisze ) sterowany cyfrowo z komputera.

  Projekt powstał na zaliczenie zajęć z "Języki Programowania - projekt" WEMiF na PWr. Płytkę zrobiłem dla swojej dziewczyny Kasi : ) którą pozdrawiam. Szybko napisałem program na uP i zacząłem testować. Kasia wspólnie ze swoim bratem Jackiem (pozdrawiam serdecznie i wielkie podziękowania za współpracę) napisała program pod komputer.

  Krótko o projekcie:

  Software:
  Program powstał pod C++ w Builder 5.0 albo 6.0 nie pamiętam za dobrze. Wykorzystane zostały biblioteki niestety komercyjne dlatego nie można było ich dołączyć do projektu. W programie były takie dodatki jak wyświetlanie tagów, analizator widma, ścieżka dostępu chyba nie było playlisty, chociaż? No dobra. W każdym bądź razie program przetwarzał plik MP3 w postać graficzną i słał wszystkie informację po RS232 do urządzenia.

  Software płyta:
  Program napisany w C w AVR Studio, wykorzystuje przerwanie do UART i wewnętrzne do TIMER0. Analizator widma musi odebrać 10 wartości ponieważ niema znaku zamykającego (11 dodatkowy bajt zamykający ramkę danych). Powodować to może oczywiście przesunięcia. Dane odbierane to o ile dobrze pamiętam od '/' do '9'. Gdzie '/' jest wygaszeniem danej kolumny a '9' zapala całą kolumnę no i oczywiście wartości pośrednie.
  Prędkość wysyłania (BAUD) jest ustawiona na 115200.

  Wymiary: 70x70x7(szczelina między płytkami a tak to jest 25) mm

  Hardware:
  100 diod LED podłączone do 10 tranzystorów bipolarnych (npn i pnp). Do tego Atmega32, max232, stabilizator na 5V i kwarc 11,0592MHz - niestety podłączony od góry. W początkowym projekcie był na dole ale przez "przypadek" został odlutowany podczas testowania (chyba wymieniałem kondensatory SMD). Dwie zworki pozwalają ominąć MAX232 i podłączyć np drugą Atmegę, moduł Bluetooth (może już niedługo) albo inne urządzenie wykorzystujące UART.
  Jak widać na zdjęciu niestety powstają przesłuchy - brak diodek. Zostały one zaznaczone na czerwono.

  Koszt to tak na oko 40-50zł. Wystarczy policzyć. Plus zasilacz z pewnej sieci sklepów.

  Miało być:
  Miał być zastosowany układ FT232RL ale wtedy jeszcze nie wiedziałem do końca jak można było go uruchomić. Aktualnie już wiem jak to zrealizować.

  Podobno ma być : D :
  To może w niedalekiej przyszłości. Powstanie plugin do Winamp'a który robił by dokładnie to samo co program napisany wcześniej.

  Problemy:
  Trudno było złożyć obie, dwuwarstwowe płytki, ze sobą.
  Tak jak wcześniej wspominałem powstają przesłuchy co zresztą widać, ale nie przeszkadza to aż tak bardzo.
  A teraz historia nieszczęsnego kwarcu. Otóż podczas pierwszego programowania, wykorzystując ISPcable III - programator, w AVR Studio przez przypadek przełączając na zewnętrzny oscylator ustawiłem nie ten co trzeba - za wolny chyba 0,9MHz. I gdy chciałem go przeprogramować za pomocą USBasp to oczywiście programator odmawiał stwierdzając że urządzenie nie jest podpięte. Na wszelki wypadek wymieniłem kondensatory i właśnie wtedy kwarc mi wypadł. A szkoda bo go nie było widać.

  Źródła:
  Sklep AVT
  Elektroda
  Był jeszcze jeden temat ale nie mogę znaleźć.

  Jeszcze raz wielkie podziękowania dla Jacka przy programie na PC od Kasi i mnie samego : )

  Zdjęcia:


  Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy Analizator widma cyfrowy

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  3_at
  Poziom 14  
  Offline 
  Specjalizuje się w: avr, pcb, eagle
  3_at napisał 168 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Radomsko. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  _tad_
  Poziom 11  
  Nie mogłem się powstrzymać - czy ta płytka robiona była metodą dr Urbańskiego ?

  :)
 • #3
  andrzejek23
  Poziom 19  
  1) To nie jest ani equalizer ani analizator widma.
  2) Jak się domyślam, to jest to zwykły matrycowy wyświetlacz informacji o odtwarzanym utworze (mógłbyś to sprecyzować, bo w sumie nie wiemy co zrobiłeś).
  3) Soft w C++ jest zbędny, bo gdybyś poszukał, to od 9 lat jest dostępny plugin do winampa (gen_SerialControl.dll), który wysyła na port wszystko co tylko chcesz o odtwarzanym utworze, łącznie z czasem utworu, pozostałym czasie itd., sam to parametryzujesz.
 • #4
  3_at
  Poziom 14  
  Tak wszyscy macie racje. Trochę byłem zaspany jak to pisałem. I za pomyłkę przepraszam.

  andrzejek23:
  Cytat:
  3) Soft w C++ jest zbędny, bo gdybyś poszukał, to od 9 lat jest dostępny plugin do winampa (gen_SerialControl.dll), który wysyła na port wszystko co tylko chcesz o odtwarzanym utworze, łącznie z czasem utworu, pozostałym czasie itd., sam to parametryzujesz.


  Nie takie były warunki zaleczenia. Aby napisać swój własny program. Nie mógł to być plugin. I uwierz mi że nie było to łatwe zadanie. Bo program musiał przetwarzać plik mp3, i słać coś po RS'ie, przedstawiać to wszystko na monitorze komputera, ogólnie wielowątkowość itp.

  andrzejek23:
  Cytat:

  2) Jak się domyślam, to jest to zwykły matrycowy wyświetlacz informacji o odtwarzanym utworze (mógłbyś to sprecyzować, bo w sumie nie wiemy co zrobiłeś).


  Tak masz racje. Po części bo cały proces odbywa się w komputerze. Tu było tyko tak że ten o to wyświetlacz miał przedstawiać wynik.

  _tad_:
  Cytat:
  Nie mogłem się powstrzymać - czy ta płytka robiona była metodą dr Urbańskiego ?


  Co masz na myśli mówiąc "metodą"?
 • #6
  3_at
  Poziom 14  
  Takie było założenie początkowe. Niestety nie został zastosowany układ ft232rl z wiązu z czym nie jest. Teraz aby urządzenie działało jest podłączane bezpośrednio do portu COM albo przejściówki USB->COM.
  Oczywiście można by zrobić takie zasilanie. Tylko że jest to dodatkowy kabelek z komputera. Przy laptopie masz zajęte dwa porty na trzy lub cztery.
  Ale tak, można stworzyć taki projekt.
 • #7
  michalkipi1
  Poziom 10  
  Kolego .:3_at:. czy wszystkie elementy da rade kupić w Radomsku?? Bo u nas coś nie za dużo sklepików z częściami. :?:
 • #8
  3_at
  Poziom 14  
  michalkipi1 no niestety nie. Wszystko było zamawiane w TME. Jak masz kumpli to lepiej zamówić razem tedy ci się zmniejszają koszty przesyłki. Ale nawet sie opłaca bo za 2zł masz 100 sztuk rezystorów co prawda jednego typu ale ani w jednym ani w drugim sklepie za tyle tego nie kupisz.
  Jak poprosiłem gościa o Atmege to powiedział ze może za 2 tygodnie przywiezie. To jest żenada.
  Zostają ci jeszcze sklepy w Częstochowie i Łodzi ale już lepiej zamówić przez internet.