Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

domorosły migomat - początki

kamil_big 12 Feb 2009 01:35 2316 3
    kamil_big
    Level 10  
    witam serdecznie,

ostatnio przeglądałem forum i znalazłem kilka dyskusji i porad dla ludzi
    chcących samodzielnie zbudować migomat, no i naszło mnie, żebym sam
    sobie takie coś zbudował. Okazało się, że mam w posiadaniu ( a po
    dzisiejszym wieczorze w warsztacie, że miałem, bo juz leży
    porozkręcany:-)) prostownik z możliwością rozruchu i esp 150. na
    tabliczce znamionowej jest napisane
    Un=2x380V Imax=15A Pmax=6kVA.
    warto dodać , że w środku były tam dość duże dwie diody w zestawie i z chęcią bym je wykorzystał jeśli to tylko mozliwe.

I wykorzystując jego transformator chcę zbudować jednofazowy(no chyba że dwufazowy) migomat. I tutaj zaczynają się na razie niskie schody.
    Zakładam, że nie będę miał większych problemów z podajnikiem i
    sterowaniem takiego podajnika, ani raczej z elektrozaworem i reduktorem
    gazu. Ale problem mam z samym transformatorem i regulacją prądu
    spawania. Chciałbym, aby ktoś mnie naprowadził.
    1. Rozumiem , że prawdopodobnie będę musiał przezwojić transformator bo on sie nie nadaje, tak?? To jest transformator o przekroju 7mmx7mm w kształcie kwadrata z wyciętym kwadratem zew. wymiar to 21x28cm
    2. Jeśli będzie konieczność przezwajania transformatora to co z regulacją prądu, czy lepiej na odczepach na uzwojeniu pierwotnym i przełącznik jakiś lub zestaw przekaźników czy jakiś prosty system regulacji prądu np. żywcem włączony po stronie pierwotnej zestaw J220 z triakiem( taka regulacja wystarczy??).
    3. mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak się przezwaja taki kwadratowy rdzeń,
    bo to wydaje się bardzo kłopotliwe zawijać ostanie zwoje, przecież tam juz nawet nie bedzie miejsca , zeby włożyc rękę pomiędzy uwojenia jednego a drugiego karkasu.

dziekuje bardzo za wszelką pomoc
    ps. mam takie pytanie dotyczące terminologi transformatorów: co to oznacza że rdzeń jest typu EI.??
    Kamil82
    Level 14  
    Transformator do przezwajania należy rozebrać. Polega to na rozłożeniu rdzenia który składa się z blach i wyjęciu karkasów z uzwojeniami. Tak rozmontowany transformator można przezwoić. Co do pytania o rdzeń typu EI, jego blachy pojedynczo wyglądają jak duże litery E oraz I
    User removed account
    User removed account  
    kamil_big
    Level 10  
    Dokonałem pomiaru tego transformatora. Napięcie wtórne i pierwotne połączone szeregwo, przy napięciu 230ACV ma on na wyjściu 21 ACV. I chyba to wystarczy?? regulować mam nadzieję tyrystorami o nazwie T00 - 250 -04 - 514, chyba powinno się udać na układzie zanalezionym, gdzies na elektrodzie. Jeszcze nie wiem, jak sprawdzic jaki prąd spawania będzie, ale jeśli bedzie w stanie spawać blachy do 3-5mm bedzie wszytsko okej.