Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant Atmomag XI mini - filtr gazu

Dariusz Wójcik 12 Lut 2009 09:31 47579 13
  • #1 12 Lut 2009 09:31
    Dariusz Wójcik
    Poziom 11  

Jak parę razy odkręcę wodę czasami zapala małym płomieniem (środkowy palnik) i dopiero po kilku sekundach rozpala się, a jak nie odpali, piecyk pokazuje błąd f28 - z instrukcji brak gazu albo awaria transformatora. Ponieważ jest iskra na elektrodach to musi być brak gazu -czyli zapchany filtr i tu jest problem nie mogę go odkręcić, nawet przedłużka na kluczu nie pomaga (filtr przelotowy na instalacji)może są jakieś sposoby, aby go ruszyć?. Instalację stalową podgrzewam palnikiem jak nie idzie, a zawór jest mosiężny. obawiam się że będę musiał rozkręcić instalację do zaworu aby go zdemontować.
    Czy w piecyku jest jeszcze jakiś filtr gazu?

1 13
  • #2 12 Lut 2009 19:05
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

W samym kotle filtra nie ma,więc musisz pomęczyc się z tym na rurociągu.

2
  • #3 20 Lut 2009 20:47
    Dariusz Wójcik
    Poziom 11  

filtr gazu przeczyszczony, piecyk nie odpala ciągle f28
    jakieś sugestie?
    Może ktoś podpowie gdzie mogę zdobyć schemat pieca, stary pgm2 nie miał dla mnie tajemnic.

1
  • #4 20 Lut 2009 22:38
    brief99
    Poziom 22  

jakie cisnienie wody?? jaki przeplyw wody??
    jezeli z woda jest OK,

to:

uszkodzony zespół gazowy,
    albo
    przerwa w obwodzie jonizacji
    albo
    błędna nastawa gazu....

masz u-rurke?? jezeli tak to sprawdz jakie cisnienie jest na wejsciu do zesplu gazowego,,, i oczywiscie na wyjsciu :-)

2
  • #5 18 Mar 2009 13:44
    Dariusz Wójcik
    Poziom 11  

problem rozwiązany awaria -elektro servo. Naprawiłem go sam czyli po wyjęciu serva i rozebraniu go (odkręcenie 4 śrubek) sprawdziłem bateryjką r20 1.5v czy działa? Elektromagnes działał prawidłowo, natomiast silniczek chodził bardzo ciężko. Powodem tej pracy było ocieranie się kółka prowadzącego (u minie biały plastik) o obudowę. Należy odkręcić maluśką nakrętkę zdjąć górną część kółka, a następnie odkręcić delikatnie może pół obrotu dolną część kółka tak aby koło obracało się lekko.
    wydaje mi się że podczas pracy nastąpiło samoczynne dokręcenie dolnej części kółka powodując ocieranie o obudowę - taka wada konstrukcyjna
    piecyk naprawiłem dzięki temu postowi https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1243274.html?sid=f904b28d4dfbdf83aae19b16a3ec1a89 a zwłaszcza marcos_777
    na wszelki wypadek, albo aby mu zapobiec- Wszelkie naprawy każdy wykonuje na swoją odpowiedzialność
    pozdrawiam

0
  • #6 19 Mar 2009 01:05
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Cytat:
    problem rozwiązany awaria -elektro servo. Naprawiłem go sam czyli po wyjęciu serva i rozebraniu go (odkręcenie 4 śrubek) sprawdziłem bateryjką r20 1.5v czy działa? Elektromagnes działał prawidłowo, natomiast silniczek chodził bardzo ciężko. Powodem tej pracy było ocieranie się kółka prowadzącego (u minie biały plastik) o obudowę. Należy odkręcić maluśką nakrętkę zdjąć górną część kółka, a następnie odkręcić delikatnie może pół obrotu dolną część kółka tak aby koło obracało się lekko.
    wydaje mi się że podczas pracy nastąpiło samoczynne dokręcenie dolnej części kółka powodując ocieranie o obudowę - taka wada konstrukcyjna
    piecyk naprawiłem dzięki temu postowi https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1243274.html?sid=f904b28d4dfbdf83aae19b16a3ec1a89 a zwłaszcza marcos_777
    pozdrawiam

Porada super!!! A jak jakiemuś gościowi się noga powinie?
    A co tam,będzie w wydarzeniach i na pierwszych stronach wszystkich gazet !!! :D
    Kurcze...Mam nadzieje że to nie mój sąsiad będzie?! :cry:

3
  • #7 19 Mar 2009 23:21
    marcos_777
    Poziom 13  

Dariusz Wójcik napisał:
    ... -czyli zapchany filtr gazu i tu jest problem nie mogę go odkręcić, nawet przedłużka na kluczu nie pomaga (filtr przelotowy na instalacji)może są jakieś sposoby, aby go ruszyć?.
    Instalację stalową podgrzewam palnikiem jak nie idzie, a zawór jest mosiężny. obawiam się że będę musiał rozkręcić instalację do zaworu aby go zdemontować.

Wziąłeś pod uwagę, że w instalacjach gazowych kierunki zakręcania / odkręcania są odwrotne niż zwykle?

0
  • #8 19 Mar 2009 23:47
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Ze co?lewe gwinty?Sorki bo nawet ja nie kumam!

0
  • #9 20 Mar 2009 11:02
    marcos_777
    Poziom 13  

Oczywiście masz rację, w przypadku tego filtru do gazu:

Vaillant Atmomag XI mini - filtr gazu

gwint zakrętki jest normalny, ale w instalacja gazowych - w przyłączach, redukcjach, przejściówkach, złączach ... - spotyka się też lewe gwinty.

2
  • #10 20 Mar 2009 12:39
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Lewe gwinty stosuje się do gazów palnych, jednak w miejscach, gdzie "laik Kowalski" może to łączyć, np butle z propan-butanem. W kotłach i instalacjach nie spotyka się takich rozwiązań.

2
  • #11 20 Mar 2009 13:52
    Dariusz Wójcik
    Poziom 11  

Cytat:
    Porada super!!! A jak jakiemuś gościowi się noga powinie?

jeżeli pytam jak naprawić to znaczy, że jestem świadomy swoich możliwości i zagrożeń i inni zapewne też, poza tym forum to służy do pomocy przy rozwiązywaniu problemów, w innym przypadku może należy na wszelkie pytania jak naprawić w dziale systemy grzewcze odpisywać wezwij serwis :D
    pozdrawiam

1
  • #12 21 Mar 2009 01:33
    krzysztofmatusik
    Poziom 22  

Cytat:
    eżeli pytam jak naprawić to znaczy, że jestem świadomy swoich możliwości i zagrożeń i inni zapewne też, poza tym forum to służy do pomocy przy rozwiązywaniu problemów, w innym przypadku może należy na wszelkie pytania jak naprawić w dziale systemy grzewcze odpisywać wezwij serwis
    pozdrawiam

Przepraszam ale to nie było do Ciebie osobiście,tylko tak ku przestrodze innych "oszczędnych" nie manualnych.

0
  • #13 21 Cze 2010 23:46
    krzych.b
    Poziom 12  

Dodam jeszcze jedno z możliwych uszkodzeń.
    Korzystając oczywiście z precyzyjnego manuala kolegi jareeq , który jest we wspomnianym wątku kolegi marcoss, pokusiłem się o sprawdzenie co stało się z moim serwo, które działało tylko po opukaniu i pozwalało zaplić piec, ale za każdym razem się blokowało.
    Po rozebraniu nie stwierdziłem żadnej z wad dotąd opisanych, jednak silnik blokował się w położeniu bezpośrednio przed najniższym wyznaczonym przez bieżnię krzywki (kto rozbierał, wie o czym mówię).

Po sprawdzeniu powierzchni okazało się, że krzywka się lekko wyrobiła w tym miejscu i to był chyba cały problem, który nie wiem czy nie powróci, bo materiał nie daje żadnej gwarancji, że się nie wyrobi znowu.
    Naprawa polegała na wygładzeniu krzywki.
    Po sprawdzeniu, złożeniu i zamontowaniu piecyk zaczął działać...
    Zostaje poprosić fachowców ze spółdzielni o sprawdzenie szczelności - przychodzą na wezwanie w ramach konserwacji i pozostaje czekać do następnej awarii tej wspaniałej konstrukcji.

Dziękuję kolegom za przekazane informacje, może moja też się komuś przyda.

4
  • #14 13 Mar 2011 22:58
    roki538
    Poziom 9  

Dzisiaj u mnie nastąpiła ta sama awaria vailanta b11bs, po przeczytaniu tego tematu, bez trudu naprawiłem serwo i problem zniknął. Dzieki wielkie za opis, pozdrawiam wszystkich!

2