Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak sygnału na niektórych transponderach Polsat, N-ka

Arturroo 12 Lut 2009 12:20 21122 15
  • #1 12 Lut 2009 12:20
    Arturroo
    Poziom 14  

Witam!
    Mam następujący problem:
    Zakupiłem cyfrowy polsat wraz z dekoderem HD Samsung. Po podłączeniu poziom jak i jakość sygnału powyżej 60% większość programów odbierała bardzo dobrze poza programami z transponderów od ok 11075 do ok 11200. Brak było programów takich jak Polsat, Polsat Sport, TV4, Viva Polska i kilku innych. Na ekranie pojawiał się komunikat sprawdź czy dekoder jest prawidłowo podłączony (czy coś takiego) i brak sygnału.
    Po kilku rozmowach z różnymi fachowcami trafiłem na gościa z punktu Polsatu, który miał taki sam przypadek w tej samej okolicy i powiedział, że w tym miejscu sygnał jest zakłócany przez radiowy internet. W związku z powyższym zrezygnowałem z Polsatu ponieważ była taka możliwość w ciągu 10dni.
    Po przeanalizowaniu pozostałych ofert wybrałem telewizję N również z dekoderem HD z nagrywarką. Sytuacja jest taka sama z tym, że nie mam tylko kilku programów muzycznych a dokładnie z transpondera 11075.
    Próbując jednak dalej wnikać w temat dowiedziałem się, że jeżeli byłby to internet radiowy to można zgłosić do UKE, ponieważ częstotliwości te są zarezerwowane dla TV, jednak ostatnio rozmawiałem z innym gościem z Polsatu i on twierdzi, że to nadajnik lub przekaźnik telefonii komórkowej i nic z tym się nie da zrobić ponieważ oni mają pierwszeństwo. Pozostaje jedynie spróbować zamontować konwerter ze wzmacniaczem (podobno takie są i może to coś pomoże).
    Co Wy na to? Miał ktoś taki przypadek i jak go rozwiązał?
    Pozdrawiam!

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 12 Lut 2009 12:26
    matzg
    Poziom 35  

Witam, nic nie napisałeś jaką masz antenę i jaki konwerter.Domyślam się ze skoro to nbox recorder to masz twina..Podaj poziom i jakość sygnału.Pozdrawiam

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 12 Lut 2009 13:36
    Arturroo
    Poziom 14  

Moim zdaniem poziom i jakość sygnału nie ma nic do tego, że te programy nie odbierają, ponieważ sprawdzane było na różnych antenach i konwerterach. Zwykły dekoder cyfrowy + czasza 65cm + jakiś konwerter - brak Viva Polska, Dekoder polsatu + czasza ok. 80cm + konwerter z zestawu Polsat - brak programów jak w 1 poście, aktualnie mam antenę ok. 80cm + konwerter podwójny. Programy HD odbierają, a nie odbiera np Viwa Polska.

0
  • #5 12 Lut 2009 14:25
    Arturroo
    Poziom 14  

Ja mieszkam w bloku i raczej blaszany dach odpada, dodatkowo antena montowana była w dwóch różnych miejscach odległych od siebie o ok 10m i również ta sama sytuacja.

0
  • #6 13 Lut 2009 11:20
    Arturroo
    Poziom 14  

Dziwna sytuacja , dzisiaj pada śnieg więc sygnał teoretycznie gorszy a u mnie programy które nie odbierały odbierają z przerwami tzn pojawiają się i znikają co ok 5-10 sekund.
    Dziwne!

0
  • #7 28 Gru 2009 18:29
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Arturroo napisał:
    Dziwna sytuacja , dzisiaj pada śnieg więc sygnał teoretycznie gorszy a u mnie programy które nie odbierały odbierają z przerwami tzn pojawiają się i znikają co ok 5-10 sekund.
    Dziwne!

Obrócenie konwertera (skos). Po porstu neikiedy zakłócenia intermodualcyjne uniemożliwiają odbiór - a współczesne konwertery mają kiepskawe niektóre bardzo istotne parametry....

Generalnie - źle ustawiona antena.

Dodano po 5 [minuty]:

Arturroo napisał:

Próbując jednak dalej wnikać w temat dowiedziałem się, że jeżeli byłby to internet radiowy to można zgłosić do UKE, ponieważ częstotliwości te są zarezerwowane dla TV,

Nie ten zakres częstoltiwości. Ponadto sygnał musi trafic w wiaze widzina przez antenę.

Arturroo napisał:

jednak ostatnio rozmawiałem z innym gościem z Polsatu i on twierdzi, że to nadajnik lub przekaźnik telefonii komórkowej i nic z tym się nie da zrobić ponieważ oni mają pierwszeństwo.

To regulują stosowne normy a nie jakieś prierwszeństwo. Pomijam fakt że znowu nie te czestotliwości. Owszem czestotliwości wyjśicowe z konwertera pokrywają sie z pasmami teefonii komórkowej ale jak masz dobrej jakości kabel to nie ma problemu.
    Natężenie sgnałów z BTS'ów nie oże być wysokie z racji szkodliwości dla zdrowia.

Arturroo napisał:

Pozostaje jedynie spróbować zamontować konwerter ze wzmacniaczem (podobno takie są i może to coś pomoże).

A co to takiego? Konwerter ma już w sobie wzmacniacz. Kabele nawet o długości 50m nie stanowią problemu. Jak dodatkowo wzmocnisz sygnął wychodzacy z kownertera to możesz wręcz pogorszyć sytuację bowiem głowica tunera nie poradzi sobie z przesterowanym wzmacniaczem na jej wejściu.

0
  • #8 28 Gru 2009 21:19
    Arturroo
    Poziom 14  

Witam!
    Dzisiaj pokręciłem trochę anteną oraz konwerterem i uzyskałem na mierniku sygnału na programie TVN HD następujące parametry:
    Czyli raczej antena dobrze ustawiona?
    Przełączyłem na program VIVA i sytuacja wygląda następująco:
    Czy może być to wina kabla, czy czegoś innego?

0
  • #9 28 Gru 2009 21:51
    netTv
    Poziom 25  

Poprawność ustawienie anteny należy sprawdzań przez menu nbox: SETUP/USTAWIENIA/ANTENA. Sprawdź czy w ustawianiach masz poprawnie skonfigurowany DISEQC. Jeśli nie masz przełącznika konwerterów to ustaw na Bez Diseqc. Podaj parametry sygnału odczytane z menu jak podałem.

0
  • #10 28 Gru 2009 21:56
    kapusta7
    Poziom 11  

musisz ustawic antene viva juz tak ma trzeba praktycznie idealnie ja ustawic sprawdz jeszcze czy masz tele 5

0
  • #11 28 Gru 2009 22:38
    Arturroo
    Poziom 14  

netTv wygląda to tak:
    a jeżeli chodzi o Tele5 to miałem i mam (brak VIVA Polska, TV4, MTVN HD,MTV Polska, VH1 Polska, TV Biznes)

0
  • #12 29 Gru 2009 07:33
    netTv
    Poziom 25  

Jaki masz rozmiar anteny? Przy rozmiarze anteny 80cm i współczesnym konwerterze sygnał powinien mieć jakość zbliżoną do 100%. Takie parametry świadczą o słabym zestawie (regulacji lub konwerterze). Ponadto kanały które wymieniłeś są nadawane z polaryzacją pionową stąd powodem ich braku może być uszkodzony konwerter. Proponuje podmianę konwertera na inny twin np. Inverto. Teoria o zakłócaniu przez bezprzewodowy internet jest możliwa ale tylko jeśli internet WiFi pracuje w paśmie 5GHz.
    Po przejrzeniu Twoich dotychczasowych postów, proponuje abyś wezwał kogoś kto dysponuje sprzętem pomiarowym i doświadczeniem, który jednoznacznie zdiagnozuje problem. Działanie po omacku to strata czasu. Do blokowania zakłóceń od sieci komórkowych służą odpowiednie filtry zakładane na kable i dostępne np. w Dipolu.
    Dotychczasowe opisane powyżej posty świadczą o słabej sprawności układu antenowego, stąd masz problemy.Mam nadzieje, że przynajmniej kabel antenowy wiesz jakiej jest firmy.
    Anten satelitarnych nie ustawia się na oko a szczególnie nie przy odbiorze sygnału DVB-S2 który stosują wszyscy nadawcy w Polsce.

0
  • #13 29 Gru 2009 16:21
    Arturroo
    Poziom 14  

Konwerter mam:
    Inverto IDLB Twin Black Ultra
    zakupiłem go w celu wyeliminowania problemów z odbiorem związanej ze słabą jakością konwertera który był dołączony do zestaw N-ki.
    Muszę jeszcze wymienić kabel na jakiś konkretny, bo jest nawet nie wiem jakiej firmy.
    Co do wielkości czaszy (w bloku mam 80cm) i jakości sygnału, to w domku na działce mam zainstalowaną antenę (czasza ok. 65cm + konwerter jakiś tam) i po podłączeniu tego samego tunera jakość ok 40-50% i programy które nie odbierają w bloku śmigają bez problemu, przycina tylko czasami na programach HD.
    Jaki kabel doradzacie?

1
  • #14 29 Gru 2009 16:53
    studisat

Arturroo napisał:
    Witam!
    Dzisiaj pokręciłem trochę anteną oraz konwerterem i uzyskałem na mierniku sygnału na programie TVN HD następujące parametry:

Po pierwsze to co pokazałaś ma jedna wadę nie wiadomo takiego transpondera dotyczy pomiar. Zazwyczaj to menu pokazuje dla jednego ustalonego transpondera. Jeśłi nie ma możliwości wyboru parametrów transpondera by sprawdzić poziom sygnału to tylko sobie można gdybać. To że masz OK sygnał dla jednego z trnapodnerów nie oznacza że tak jest dla całej reszty.

Po drugie - może być tak że głowica w trybie DVB-s źle pracuje (jest uszkodzona).
    Na www.kingofsat.net możesz sobie sprawdzić, które kanały sa ndawane w DVB-S2 a które w DVB-S.

Po trzecie - możesz mieć uszkodzony stabilizator napięcia zaislajacy konwerter. Ale wtedy wiadomo, że odbiera tylko z dolnego pasma i tylko jedna polaryzację. To łatwe do stwierdzenia (wykaz kanałów i ich parametrów i chwila myślenia).

Po czwarte niedopasowanie impedancji - wyjście konwertera, kabel i wszystko co po drodze - głowica tunera. To powoduje powstawanie fal stojących, zaników sygnału tid... Często nieznaczna zmiania długości kabelka czyni .cuda....

Po piąte konwerter ma słabe rozróżnenie sygnałów o różnych polaryzacjach. Ew., antena ma kiepską kierunkowość - efekt do konwertera docierają za duże sygnały zakłócające (z sasiedniego satelity, sąsiedniej polaryzacji... To samo może sie dziać przy za dużym poziomie sygnału docierającym do głowicy. Intermodulacja zrobi swoje i głowica tuenra a raczej demodulator nie poradzi sobie.

Po szóste - masz kiepskiej jakości przewód a w pobliżu masz np. przekaźnik telefonii komórkowej.

Gdybanie jak widac. Może najpierw usystematyzuj. Upewnij się co mierzysz za pomocą tej opcji oprogramowania tunera.

1
  • #15 29 Gru 2009 17:51
    netTv
    Poziom 25  

W menu nBox: SETUP/USTAWIENIA/ANTENA jest wyświetlany pomiar sygnału dla transpondera podstawowego N, dla obydwu wejść antenowych.

Parametry transpondera podstawowego N:
    11449GHz Polaryzacja H,DVB-S2,SR 27500,FEC 2/3.

Regulacje sprawnego zestawu antenowego należy wykonywać na tym pomiarze.
    Przy antenie 80cm plus sprawny konwerter jakość powinna być w granicach 100%.
    Wymień kabel antenowy na Triset 113, ma dobre ekranowanie i niskie tłumienie.

Poczytaj trochę na temat regulacji anteny dla N
    http://n.pl/fileadmin/pdf/n_instrukcja_samoinstalacji_anteny.pdf

Tu również znajdziesz sporo przydatnych materiałów
    http://nhdtv.pl/forum/showthread.php?t=11636

Profilaktycznie możesz wykonać reset nBox do ustawień fabrycznych z wykorzystaniem
    tej procedury z ukrytego menu, które otwiera się po wybraniu na pilocie kombinacji klawiszy: " SETUP 0 3 5 9 1 5 7 ".
    Następnie należy potwierdzić wybór opcji "USTAWIENIA FABRYCZNE".

UWAGA: w przypadku nbox recorder procedura kasuje nagrania i pobrane VOD!

Kilka słów na temat siły i jakości w nBox
    http://nhdtv.pl/forum/showpost.php?p=271098&postcount=22

0
  • #16 30 Gru 2009 10:16
    studisat

netTv napisał:
    W menu nBox: SETUP/USTAWIENIA/ANTENA jest wyświetlany pomiar sygnału dla transpondera podstawowego N, dla obydwu wejść antenowych.

Parametry transpondera podstawowego N:
    11449GHz Polaryzacja H,DVB-S2,SR 27500,FEC 2/3.

Regulacje sprawnego zestawu antenowego należy wykonywać na tym pomiarze.
    Przy antenie 80cm plus sprawny konwerter jakość powinna być w granicach 100%.
    Wymień kabel antenowy na Triset 113, ma dobre ekranowanie i niskie tłumienie.

Radziłym jednak sprawdzić na innych transponderach N'ki:

10834 V DVB-S2 8PSK 27500 3/4
    11258 H DVB-S2 8PSK 27500 3/4

Czemu - wyższe FEC a to oznacza, że sygnał łatwiej ulega zakłóceniom. FEC 2/3 toleruje mniejszy odstęp sygnał szum czyli gorszą jakość sygnału niż FEC 3/4.
    DVB-S2 z modulacja 8PSK też jest bardziej podatna na zakłócenia niż DVB-S2 - QPSK czy DVB-S - QPSK.
    NA HotBirdzie nie ma transponderów DVB-S z FEC wyższym niz 5/6 więc najlepsze ustawinie pod względem wrażliwości na jakośc sygnału ocenianą przez tuner uzyskamy dla DVB-S2 8PSK i FEC 3/4.
    W necie są opracowania dotyczące minimalnego SNR w zależności od modulacji i FEC.

Tunery Nki nie podają wartości SNR ale jakośc sygnału na podtawie uproszczonej statystyki korekcji błędów FEC. Jeśli nie ma niekorygowalnych błędów to pokaże zawsze jakość 100%. Dopiero jak się pojawia błędy niekorygowalne przez FEC pokaże inną niż 100% wartość. Ponieważ jest jeszcze inny mechanizm korekcji błędów - błędy FEC nie oznaczają jeszcze niewłaściwego wyświetlania (rwanie, szatkowanie...) - jest jeszcze korekcja błędów Red Solomon na poziomie danych MPEG.

SNR byłoby wtedy gdyby liczono wszystkie zdarzenia korekcji FEC także korygowalne. Jes to bardziej dokłany pomiar (nie tracimy pomiaru w zakresie dobrej jakości sygnału) - kazda współczesna głowica to udostępnia - jedynie oprgramowanie tonetrów musi z tego umieć skorzystać.

Ponadto zawzsze należy przesłuchać z ocena jakość sygnału wszystkie transpondery a przynajmniej jako niezbędne minimum wszystkie te na których są kanały oferowane przez platfromę. To że na jednej częstotliwości tuner dobrze odbiera nie oznacza, że tak jest dla całej reszty. Ten problem to - pomijając uszkodzenia - dopasowanie łącza tuner konwerter oraz problemy z zakłóceniami intermodulacyjnymi - czasem pomaga nietypowy skręt konwertera w uchwycie - albo jak to dawniej bywało specjalne 'pułapki' na kablu - to kiedyś było to wymagane by odebrać 10 lat temu TVN nadawany jako SCPC w widmie emisji MCPC na niektórych głowicach tunerów cyfrowych.

Jeszcze raz nie oglądamy TV miernikiem ustawienia anteny ale tunerem. Ważne jest to w efekcie jak ocenia jakość sygnału tuner.

Co do kabla. Najwązniejeze że by miał pełną ciągłość ekranu i środkowej żyły. Zeby nie było zmian geometrii przewodu. Wszelkie odstępstwa powodują że mama niedopasowania impedancji a te powodują odbicia. Miejsca odbić mogą pokrywać się z długościa fali przersyłanego sygnału a wtedy mamy miejsce wzdłiuż kabla z pełnym sygnałem oraz jego brakiem.

Ekranowanie to juz spawa wtórna. Potrzebny w zasadzie tylko wtedy jak w pobliżu mamy źródła sygnałów radiowych w paśmie 900 - 2000MHz (nie uwzgłędiając harmnicznych). Kabel może mieć świetny - podwójny ekran a miec kiepską jednorodnośc impednacji falowej (czasem ostre zagięcie kabla wszystko psuje). Owszem raczej nie Ja mam przeciętne cenowo kable o długości około 50 metrów. Nie ma praktycznie zauważalnej róznicy (w BER, SNR - ba na dłuższym kablu potrafią się czasem poprawić wskaźniki SNR - prawdpodobne pojawia się lekkie przesterowywanie głowicy na krótkim kabelku) czy tuner podłączam kabelkemi o długośc 30cm do konwerterów czy też na końcu tego 50 metrowego kabla. Folia w kablu nie jest żadnym dobrym ekranem.

Co do intermodulacji. Obecnie zrobiło się gęsto na niebie i niestety nie ma takiego komfortu jak dawniej, że ta sama czesttliwości i poalryzacja to dopiero 6 stopni dalej. Od pewnego satelity na pozycji 16,0E mają niektóre transpondery o dokładnie tych samych parametrach co na HotBirdzie. To samo również na nowej pozycji - 9,0E.
    Jeśli antena lub/iu promiennik konwertera mają kiepskawą keirunkowość to łatwo o zakłócenia odbieranego pożądanego sygnału.

1