Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz admirał po gruntownej naprawie - ryczy

dzi_dziuś 12 Feb 2009 12:36 3555 6
 • #1
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam. Zepsuł mi się odkurzacz zelmer admirał. Z racji, że do tej pory byłem z niego zadowolony (10 lat), zdecydowałem się na naprawę. Objawem była bardzo głośna praca i iskrzenie szczotek. Po oględzinach wymieniłem na oryginalne części szczotki, łożyska oraz turbinkę, która była zużyta. Na osi wirnika w miejscu gdzie wchodzi turbinka zauważyłem, że jest ona uszkodzona, a mianowicie luźna turbinka zrobiła na osi rowek i turbinka zdaje się nieco luźniejsza. Po skręceniu wszystko pasowało, a silnik po dotarciu nie iskrzy, jednak problem głośnej pracy pozostał. W odkurzaczu jest silnik 305, 5 i od nowości był baardzo cichy. Proszę o poradę co mogło jeszcze zostać uszkodzone, a może te odkurzacze po pewnym czasie zaczynają tak ryczeć i zostawić to w spokoju ?
  pozdrawiam i dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  Ps. Dodaje filmik z pracą odkurzacza
  http://www.youtube.com/watch?v=QAsquHpBxDE
 • #2
  adam 660
  Level 15  
  W moim przypadku źródłem głośnej pracy była turbinka,silnik sam pracował w miare cicho ,po złożeniu turbinki już nie.Wydaje się że nie jest zbyt dobrze wyważona w stosunku do tak dużych obrotów ,zostawiłem i pracuje ale głośno.
 • #3
  frank 68
  Level 17  
  Po zmontowaniu tego typu silnika trzeba ustawić obie turbiny względem siebie, aż uzyska się najmniejsze wibracie. Luzujesz nakrętkę i obracasz górną turbinę o pewien kąt i skręcasz nakrętke i próba i tak do skutku.
 • #4
  waldek259
  Level 19  
  Czy w czasie składania obejrzałeś dokładnie gniazda gdzie wbijasz łożyska bywają czasem tak delikatne pęknięcia korpusu że trzeba dobrze się przyjrzeć przez szkiełko powiększające aby to zobaczyć taki wniosek mi się nasunął po odgłosie silnika.I łożysko jest podparte w trzech miejscach nie czterech.Odkurzacz ma taki dudniący głos.(co nie znaczy że musi być to)Turbinki jeżeli nie są nowe należy umyć i wysuszyć bo na blaszkach w turbinach jest zbity kurz i należy go usunąć).
 • #5
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Faktycznie nie obejrzałem gniazd łożysk, ale jedna z turbinek została wymieniona. Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy uszkodzenie osi wirnika (Wytarcie przez zużytą turbinkę), może mieć wpływ na głośną pacę ?
  pozdrawiam
 • #6
  waldek259
  Level 19  
  Raczej aluminiowa turbinka nie powinna zrobić zagłębienia na osi.W każdym razie musi ściśle wchodzić na oś bez luzów.Jeżeli jest zagłębienie to pewnie może mieć wpływ szczególnie jak z jednej strony jest zagłębienie.Popatrz również czy podkładki redukcyjne trzymające turbiny czy nie mają luzów.
 • #7
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Dziękuję za odpowiedzi wymieniłem wirnik, który nagle oprócz ryczenia zaczął iskrzyć niebieskim płomieniem i odkurzacz działa bardzo cicho.