Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozkład mocy i dobór wzmacniacza w kolumnach o różniej imped

kryzk 12 Lut 2009 16:01 2852 2
 • #1 12 Lut 2009 16:01
  kryzk
  Poziom 15  

  Witam
  Od pewnego czasu zastanawiam się jaką moc oddają poszczególne głośniki kolumn basowych bez zwrotnicy pasywnej połączonych równolegle o różnej impedancji oraz jakie wzmacniacze do takich układów zastosować. W pierwszej chwili sprawa wydaje się prosta np. kiedy mamy dwie kolumny 4 ohm połączone równolegle oddadzą one po połowie mocy, którą da wzmacniacz, ale czy zawsze tak jest? Co w przypadku kiedy jedna z kolumn jest dwugłośnikowa i głośniki połączone są równolegle?
  Rozważając trzy przypadki nasuwają sie pytania, na które odpowiedź już nie jest taka oczywista:

  przypadek 1
  Rozkład mocy i dobór wzmacniacza w kolumnach o różniej imped
  Mamy dwie kolumny, każda ma 600W 4ohm, czyli podłączając je pod przykładowy wzmacniacz, który odda 1200W przy 2ohm, każda z kolumn powinna dać nam 600W, czyli głośniki 8ohm-owe po 300W i głośnik 4ohm-owy 600W i ten przypadek jest prosty, dwa pozostałe już nie są takie oczywiste.

  przypadek 2
  Rozkład mocy i dobór wzmacniacza w kolumnach o różniej imped
  Mamy dwie kolumny 600W jednak jedna jest 4ohm druga 8ohm.
  Jaka powinna być moc wzmacniacza w tym przypadku, żeby nie spalić głośników w kolumnie 4ohm-owej?
  Wypadkowa impedancja kolumn to około 2,7ohm. Jednak do obliczenia wzmacniacza nie możemy zsumować mocy tych kolumn, która wychodzi w tym przypadku 1200W, ponieważ patrząc od strony połączenia głośników mamy trzy połączone równolegle, gdzie wszystkie mają 8ohm, jednak 2 mają 300W, a jeden 600W. Jeśli dobrze rozumiem dla bezpieczeństwa głośników w kolumnie dwugłośnikowej powinienem zastosować wzmacniacz, który da 900W przy 2,7ohm z tym, że kolumna jednogłośnikowa będzie grac połową mocy (nie wykorzystam jej w pełni). Czy mam rację?

  przypadek 3
  Rozkład mocy i dobór wzmacniacza w kolumnach o różniej imped
  Znowu pytanie: jakiej mocy wzmacniacz zastosować dla bezpieczeństwa kolumny 4ohm-owej, a zarazem aby jaknajbardziej wykorzystać moc zestawu?
  W tym przypadku mam dwie kolumny, a zarazem dwa głośniki połączone równolegle, oba po 600W z tym, że jeden 4ohm, a drugi 8ohm.
  Impedancja wypadkowa 2,7ohm, jednak po podłączeniu wzmacniacza kolumny nie będą oddawały takich samych mocy ze względu na różną impedancję. Czy wzmacniacz, który oddaje 1200W przy 2,7ohm będzie odpowiedni? Wtedy kolumna 8ohm-owa nie da nam 600W tylko około połowę, czyli łącznie z obu uzyskamy jakieś 900W, czy mam rację?

  W rozważaniach pomijam, że jeżeli mamy dobre głośniki to spokojnie możemy zastosować mocniejszy wzmacniacz, byle nie doprowadzić do jego przesterowania, co za tym idzie zniekształceń. W takim przypadku sytuacja nadal jest podobna tylko przy wyższej mocy. Nadal niektóre z głośników oddają większą moc przy czym jedne zbliżają się do granicy możliwości (te o mniejszej impedancji), a inne mogłyby bez obawy uszkodzenia oddać więcej mocy (te o wyższej impedancji), ponieważ pracują z mniejszą mocą niż ta na którą są zaprojektowane.
  Proszę nie pisać, że najlepiej zastosować takie same kolumny i po problemie, bo to jest oczywiste.
  Jeśli się okaże, że się mylę, to prosiłbym o odpowiedzi poparte jakimiś dowodami, rozważaniami lub obliczeniami, a nie typu: "w przypadku trzecim wzmacniacz powinien mieć .....W" lub "daj .....W i nic się nie stanie" i nic poza tym. Chodzi o to żeby wiedzieć jak dobrać wzmacniacz i jaką moc uzyskamy przy różnych parametrach kolumn i głośników, a nie tylko przy konkretnych wartościach podanych w przykładach powyżej.

  Pozdrawiam i dziękuje za wypowiedzi oraz udział w dyskusji :)

  0 2
 • #2 12 Lut 2009 17:09
  quba220
  Poziom 17  

  O ile dobrze pamiętam to już kiedyś na elektrodzie był podobny temat i z tego co pamiętam jeżeli podłączymy kolumnę 4 i 8 ohm to na tą kolumnę 4 ohm będzie szła dwa razy większa moc niż na 8. Ale niech się jeszcze inni wypowiedzą. Pozdrawiam

  0
 • #3 12 Lut 2009 18:35
  the_kojot
  Poziom 14  

  ale namieszales... zreszta temat byl juz pare razy...
  3 rownowazne wzory na moc:
  P= UI
  P= U^2/R
  P= I*R
  stosujesz ktory prosciej. wynikaja z przeksztalcenia z pomoca wzoru: I= U/R
  U, I to oczywiscie wartosci skuteczne napiecia i pradu

  napiecie na kazdej z kolumn polaczenia rownoleglego jest takie samo. napiecie na kazdej z kolumn polaczenia szeregowego jest proporcjonalne do oporu kazdej kolumny(czyli np jak do ukladu szeregowego przylozysz napiecie U i masz kolumny 4om, 8om 16 om to po kolei napiecia wynosza: 4U/28, 8U/28, 16U/28)
  wiec wzmacniacz(1200W przy 2omach) pracujac "normalnie" daje na caly uklad kolumn napiecie ok "20pierwiastkow z 6 [V]".
  oczywiscie w przypadku glosnikow to przyblizenia, bo opor glosnikow zalezy od czestotliwosci jakimi je "karmimy", w dodatku dla roznych glosnikow charakterystyka impedancji jest inna...

  jest jeszcze jedna kwestia dotyczaca wzmacniacza i jego przesterowania. chyba rozsadnie byloby przyjac, ze ograniczeniem dla wzmacniacza jest wyjsciowe napiecie wzmacniacza(jezeli chodzi o porownywanie ukladow kolumn o wyzszej lub rownej znamionowej impedancji wzmacniacza).

  Dodano po 1 [minuty]:

  PS tam gdzie jest buzka mialo byc 8 :D:D

  0