Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulator napięcia do panelu słonecznego, maximum sprawności

12 Feb 2009 21:14 4628 10
 • Level 17  
  Witam
  Jak wiadomo typowy panel ma napięcie jałowe ok 21,5V a maksymalną moc oddaje przy ok 17V.
  Jaka jest sprawność fabrycznych regulatorów do paneli, czy one działają na takiej zasadzie jak LM317 że dają stałe napięcie powiedzmy 14V, ale prąd na wyjściu będzie taki jak na wejściu? czy też są to przetwornicę, potrafiące zamienić kilka wolt nadwyżki na odpowiednio większy prąd, jak procentowo wygląda ich sprawność, czy warto kupić, czy samemu coś zrobić. Chodzi mi o panel 30W, dający 1,71A przy 17,5V, (1,71*17,5=29,925W) a jego prąd zwarcia to 1,94A; jak wiadomo w panelach każdy wat energii się liczy.

  Czy jest szansa uzyskania np 2,2 A przy 13,6V? (2,2*13,6=29,92W)

  Zależy mi żeby na wyjściu było również stabilizowane napięcie stałe. (brak tętnień z przetwornicy, nie impulsowe)

  Jakie rozwiązania, układy polecacie?
  [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 32  
  rozumiem ,ze panelem zasilasz urzadzenie tylko wtedy kiedy masz slonce bo jesli wspolpracuje z akumulatorem to regulator jest zpelnie inny , bada stan naladowania akumulatora co kilka sekund i jesli jest rozladowany to doladowuje pod warunkiem ,ze napiecie z baterii slonecznej jest wieksze od napiecia na akumulatorze(wtedy otwiera MOSFETy).
  przy wspolpracy z akumulatorem nie ma optymalnego obciazenia dla panelu - pozera caly prad.
 • Level 32  
  energie sloneczna masz za darmo , podlacz bezposrednio z panelem stabilizator rownolegly lub diode zenera duzej mocy 18V(z serii zx18) , czasem jak napiecie podskoczy to stabilizator obetnie napiecie i zamieni na cieplo ,oprnika szergowego nie musisz dawac , bedzie to na tyle rzadko ,ze nie ma co komplikowac elektroniki.
  Proponuje sprawdzic jak zachowuje sie ladowarka przy takim niestabilnym zasilaniu , doswiadczenie nauczylo mnie ,ze nie zawsze chce prawidlowo pracowac zwlaszcza jak mamu chmurki na niebie i prad na panelu strasznie skacze , stosowalem wtedy male akumulatory buforowe CdNi(np 100mAh) , mozna by pomyslec o jakichs superkondensatorach zamiast nich o pojemnosci rzedu kilku faradow ale na 25v (cos poskladac w szereg bo oryginaly strasznie drogie).
 • Level 17  
  A gdyby wstawić LM350 i ustawić mu 17V, nie wiem jakie będą straty, idealne byłoby rozwiązanie które napięcie nie przekraczające ustawionego rezystorem, powiedzmy 17,5V przepuści bez strat, a dopiero wyższe ograniczy do tych 17-17,5V, może jakieś bardziej odpowiednie stabilizatory są dla takiego przypadku.
 • Level 32  
  lm... to jest stabilizator szeregowy i pozre czesc mocy , chodzi o rownolegly , ktory tylko zabezpieczy Twoja przetwornice przed przepieciami , problem chmurek dalej pozostanie.
 • Level 17  
  submariner wrote:
  lm... to jest stabilizator szeregowy i pozre czesc mocy , chodzi o rownolegly , ktory tylko zabezpieczy Twoja przetwornice przed przepieciami , problem chmurek dalej pozostanie.


  zbadam na zasilaczu z regulowanym napięciem tą ładowarkę i zobaczę jak reaguje na zmiany napięcia, gdy jest w trakcie ładowania, czy zwiększając jej napięcie zmniejszy pobór prądu.
 • Level 32  
  zbadaj tez dynamike zmiam np zmieniajac napiecie kilka razy na sek czy nie zablokujesz ladowarki - nie na kompie bo ja juz uszkodzilem zabezpieczenie w laptopie. Moze led na wyjsciu ladowarki czy nie blyska.... powinien rownomiernie przygasac .
 • Level 17  
  A co do stabilizatora równoległego, to jaki tu by się nadawał?
 • Level 17  
  submariner wrote:
  nie na kompie bo ja juz uszkodzilem zabezpieczenie w laptopie.


  Używając oryginalnej ładowarki?
 • Level 32  
  tak uzylem oryginalnel ladowarki . ktora przy skokach napiecie wygenerowala impuls , ktory to uszkodzil zabezpieczenie - ladowarka przeznaczona byla do zasilania w samochodzie 12v/19v.
  Stabilizator rownolegly znajdzie sz na google to 2 elekmenty w przypadku panela slonecznego tranzystor i dioda zenera w bazie(pomiedzy kolektorem a baza kierunek zalezny od tego czy uzyjesz pnp czy npn)