Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metody sprawdzania alternatorów

12 Lut 2009 21:43 15899 13
  • Poziom 27  
    Z racja zgłębiania wiedzy na temat diagnostyki alternatorów przekopuje internet i pozwolę sobie na forum elektrody wypisać parę znalezionych opinii o diagnostyce alternatora i poprosić o komentarz do nich

Miernik uniwersalny ustaw > pomiar napięcia przebicia złącza ( rysunek diody
    często z buzerem )

Poprawne wyniki :

1. Z masy alternatora na wy prądowe - 0,8 do 1,1 V a odwrotnie -1 ( poza
    zakresem )

2. Z masy na wyjście wzbudzenia ( kontrolka ) 0,4 do 0,6 V a odwrotnie też -1 to są podstawowe pomiary diod które da się wykonać bez demontażu alternatora na części jednak nie wykryjesz nimi np przerwy na diodzie . Najczęściej diody prądowe padają na zwarcie .
    Uwaga - błędne wyniki mogą nie oznaczać uszkodzeń diod lecz np zwarcie
    stojana itp . Do pomiaru lepiej wykręcić regulator napięcia , bo może zmienić wynik z diod wzbudzenia .

Kręcenie osią ???
    Należy kręcić min 1500 obr/min żeby wzbudzić alternator ale bez zasilania (12V) i kontrolki to i tak nie pójdzie.

Regulator elektroniczny też da się sprawdzić miernikiem ale jak ?

Najważniejszy pomiar i bolączka używanych alternatorów to stojan i jego
    przebicia .

Jak wykonać prosty test ???
    Trzeba rozebrać alternator, wylutować stojan, umyć i taki mokry do pomiaru.
    Najprościej ( ale nie najbezpiecznieji wcale profesjonalnie ) to żarówka do
    kontaktu (sieć 220V) z przerwanym obwodem .
    Jeden koniec do wyjścia stojana a drugi do jego obudowy.
    Żarówka nie ma prawa się zaświecić ( nawet żarzyć ) i nie ma być słychać
    bzyczenia ze stojana .
    Nie może się dymić i iskrzyć

Proszę o wpisywanie innych metod diagnostyki alternatorów wyjętych jak i pracujących w układzie silnika.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Conieco można zdziałać oscyloskopem, oscylografy są do znalezienia w sieci, a i na elektrodzie chyba widziałem kiedyś
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    możesz jaśniej i ze szczegółami :)
  • Pomocny post
    zasilacz do regulatorów a ręka do kręcenia kółkiem
  • Poziom 27  
    a ten zasilacz to ojakich parametrach wyjściowych ?
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Alternator mocuję w imadle.Do imadła podłączam "-" a do B+ "+" aku. Pomiędzy "+" a wyjście wzbudzenia żarówkę 12V 3W.Z przedłużacza do kluczy nasadowych odciołem ok 6cm/od strony kwadratu/ i podtoczyłem na <13mm.Wkręcam to do wiertarki 800W 3000obr. nakładam nasadkę 22 lub 24 i woltomierz do akumulatora .
  • Pomocny post
    W sumie temat sprawdzania regulatorów już był, potrzeba płynnej regulacji napięcia np. do 16V Co do wydajności prądowej to... a żeby nie było że tak na tacy podaję ---> rezystancja wirnika koło 3Ω napięcie akumulatora to daje nam prąd wartości...
  • Poziom 27  
    a funkcja tej żaróweczki ?
  • Pomocny post
    mareklan napisał:
    Alternator mocuję w imadle.Do imadła podłączam "-" a do B+ "+" aku. Pomiędzy "+" a wyjście wzbudzenia żarówkę 12V 3W.Z przedłużacza do kluczy nasadowych odciołem ok 6cm/od strony kwadratu/ i podtoczyłem na <13mm.Wkręcam to do wiertarki 800W 3000obr. nakładam nasadkę 22 lub 24 i woltomierz do akumulatora .

No dobra, ale tak to co najwyżej stwierdzisz: ładuje, nieładuje.
    A chodzi o diagnozę uszkodzenia.
  • Poziom 35  
    mareklan napisał:

Hihi robię tak samo. Tylko mi się nie chciało toczyć i w nasadkę 1/2'' wkręcam stosowną śrubę którą łapię wiertarką.
    I oscyloskop podłączam coby mostek obadać.
  • Poziom 15  
    Ja nie muszę używać oscyloskopu bo mam BM338 i mam pomiar alternatora / mierzy składową zmienną / a wynik to zły lub dobry.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To ja tak offtopic:
    Jak ten brymen się sprawuje?
  • Poziom 15  
    Bardzo dobrze.Największą zaletą to jest jego zabezpieczenie.Dwa razy zdarzyło mi się na zakresie prądowym podłączyłem do napięcia i tylko poszdł bezpiecznik za 35zł.mam go 8lat.wtedy to zapłaciłem 1200zł.