Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obliczanie ilości zwojów dla cewki w zwrotnicy do kolumn.

Maciek Góźdź 12 Feb 2009 22:02 6996 3
    Maciek Góźdź
    Level 18  
    Witam mam zamiar zbudować zwrotnicę do kolumn estradowych, już zaprojektowałem. Chce sam nawinąć cewki, jest jakiś program aby obliczyć liczbę zwojów? ( mam czym pomierzyc cewki jutro kończę robić JIGa )
    jutro jadę po drut nawojowy. jest jakiś wzór aby policzyć ile tego drutu trzeba ?
    Taenia_Saginata
    Level 31  
    Dla cewki wielowarstwowej jest troche trudniej niz dla jednowarstwowej wiec uwazaj na niektore kalkulatory. Ten liczy wielowarstwowe:

http://www.pronine.ca/multind.htm

Jest po angielsku, ale sobie raczej dasz rade. Wymiary sa oznaczone, srednica drutu jest w AWG, wiec najlepiej strzelac. 16AWG to jest 1,5mm, wiecej AWG to cienszy drut. Program jak przeliczysz pokazuje grubosc w mm, wiec w koncu trafisz. Z wazniejszych wynikow N to jest ilosc zwojow. Diameter to jest ta srednica drutu. Length to jest dlugosc. Do nawijania cewek taki kalkulator jest malo dokladny, ale do policzenia ile drutu kupic powinien byc ok.
    Maciek Góźdź
    Level 18  
    Możliwe ze na cewkę 1,5 mh wyszło 27m drutu ? z tego co patrzyłmem to ok kg drutu . czyli bedzie mi potrzebne na wszystko 100 m drutu 1,2 mm i 50 m drutu 0.85, to chyba taniej wyjdzie zamowić cewki.