Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba a215 s-7422 problem z dźwiękiem

13 Lut 2009 00:00 4337 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Po wielu bezowocnych próbach postanowiłem zasięgnąć rady. Mam laptopa Toshibę Satellite a215 z uszkodzonym dźwiękiem. Wygląda to tak - głośniki wbudowane całkowicie nie dają oznak życia, a po wpięciu słuchawek i ustawieniu wszystkiego na max, słychać dźwięk ale jest on bardzo cichy i zniekształcony (harczący/brumiący - da się np. wyczuć rytm muzyki, ale wszystko jest zniekształcone, jakby przesterowane). Myślałem, że to może wina sterowników, ale po długiej walce z paczkami driverów (układ Realteka) z różnych źródeł i zainstalowaniu już trzeciego systemu (Windows Xp, Vista64, Ubuntu 8.04) za każdym razem objawy były takie same jak poprzednio. Komputer kupiłem w takim stanie i nie wiem co mogło być przyczyną usterki (co do gwarancji, to jej nie mam). Za każdą radę i informację z góry dziękuję.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 23  
    Nie zaszkodzi przeskanować lapka jakimś antywirusem - czasem to pomaga przy dziwnych problemach...
  • Poziom 20  
    Sprawdził bym gniazdo słuchawkowe i kondensatory.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Kwestia wirusów w tym przypadku raczej odpada. Próbowałem już na trzech różnych systemach i ciągle to samo. Skłaniałbym się raczej ku problemowi sprzętowemu. Niemniej dziękuję za radę.

Jak mógłbym najprościej sprawdzić gniazdo słuchawkowe i kondensatory?
  • Poziom 25  
    Rozbebeszajac laptopa :) Wyciagnij plyte i zobacz co sie tam dzieje w tych okolicach.
  • Poziom 12  
    Minął rok i w końcu dzisiaj postanowiłem zabrać się za rozkręcenie laptopa. :D

Dowiedziałem się, że moja karta dźwiękowa oparta jest o układ firmy Realtek ALC268 (na układzie widnieją pod logiem i modelem również: 77885Q1 G733A3). Wstępnie podejrzewam, że usterka jest gdzieś w układzie wzmacniacza (wnioskuję to na podstawie silnego przesterowania dźwięku na załączonych słuchawkach), ale oczywiście mogę się mylić, gdyż nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

Muszę wspomnieć, że przez ten okres doszedł jeszcze jeden objaw. Zdarza się, że po jakimś czasie, gdy laptopa nie używam i odłączę od prądu oraz wyciągnę baterię (a dość często tak robię), to po ponownym uruchomieniu słychać na początku (jeszcze w BIOS'ie) różne trzaski i piski z głośników. Piszczy tak przez ok. 1-2 sekundy maksymalnie (często krócej). Później gdy robię np. restart komputera (kabel od zasilania wpięty lub bateria jest załączona) to już się to raczej nie zdarza (nie jestem w stanie powiedzieć czy na 100% przypadków ale jest to na pewno powtarzającą się regułą).

Załączam zdjęcia, które (mam nadzieję) będą pomocne w namierzeniu usterki:
    Toshiba a215 s-7422 problem z dźwiękiem Toshiba a215 s-7422 problem z dźwiękiemToshiba a215 s-7422 problem z dźwiękiem

Proszę o jakieś porady na co dokładniej zwrócić uwagę? (Laptop w tej chwili ponownie złożyłem ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajrzeć do niego jeszcze raz - bariera psychologiczna została złamana :D).

Aha - na wszelki wypadek podaję jeszcze numer płyty głównej odczytanej ze środka: 6050A2127101-MB-A02.

EDIT:
    Zapomniałem napisać, że zrobiłem test nagrywania dźwięku (mikrofon zewnętrzny dołączany na mini-jack) i wypadł pozytywnie. Jedynie coś z odtwarzaniem jest nie tak.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    W tym modelu padają wzmacniacze audio Panasonic AN12948, jest on o ile dobrze pamiętam po przeciwnej stronie płyty niż ALC. Charakterystyczne dla tej usterki jest silne grzanie się tego układu po załączeniu.
  • Poziom 12  
    Witam,
    Dziękuję za radę. Zdaje się, ze po przeczytaniu tego tematu :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1482219.html#7259761 doszedłem do podobnych wniosków.

Nie robiłem jeszcze żadnych pomiarów miernikiem. Po pierwsze nasuwa mi się pytanie w jaki sposób tego dokonać? Żeby cokolwiek sprawdzać muszę mieć włączonego laptopa z załadowanym systemem. Sprawdzenie układu będzie problemem, bo jest on zamontowany od spodu. Oprócz tego chciałem zapytać na co zwrócić szczególną uwagę (które nóżki oraz w jaki sposób je dokładnie mierzyć)? W Internecie znalazłem już datasheet i dołączam go w załączniku, bo trochę mi zeszło zanim na niego trafiłem, a może też się przydać innym (wprawdzie dotyczy on AN12948A ale zdaje mi się, że to jest to samo - jeśli nie, to proszę o poprawkę).

Z tego co znalazłem, to układ AN12948 jest dostępny w Polsce za około 20zł, więc jeśli naprawa zamknęłaby się w okolicach tej kwoty, to byłoby świetnie. :D

Wszelkie wskazówki mile widziane.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Jeśli masz dostęp do oscyloskopu, to możesz sprawdzić przebiegi przy odtwarzaniu audio bezpośrednio na ALC, jest do niego prosty dostęp od góry płyty, jak jest ona w obudowie. Można ew. też podpiąć się z tymi sygnałami do zewnętrznego wzmacniacza i sprawdzić "organoleptycznie". Trzeba tylko uważać, aby nie skończyło się jak w cytowanym wątku. Chociaż przy tej cenie AN12948 nie wiem, czy nie lepiej od razu go wymienić, bez żadnych kombinacji.
  • Poziom 12  
    Chyba masz rację. Lepiej od razu go wymienić - istnieje duże prawdopodobieństwo, że to właśnie ten wzmacniacz zawiódł. Układ już zamówiłem przez Internet. Do oscyloskopu niestety nie mam dostępu, a takie kombinowanie może tylko pogorszyć sytuację. Pozostaje tylko czekać. O wynikach zmagań dam znać wkrótce.

Ps. - przekopując się przez różne fora większość ludzi pisało, że dźwięk padał po przywróceniu ze stanu hibernacji. Nie wiem jak było w tym przypadku, bo laptopa nabyłem już z taką wadą, a kontakt ze sprzedawcą niestety już straciłem. Sam raczej bardzo rzadko korzystam z tej dogodności, ale niech to będzie przestroga dla innych użytkowników tych modeli.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Witam,
    Po przelutowaniu układu laptop wreszcie przemówił. :D Na słuchawkach jest już bez zarzutów. Na głośnikach jest w porządku, tylko jeszcze prawy mi trzeszczy (wina głośnika, dopiero teraz zauważyłem, że membrana już odpada - wkrótce do wymiany).

Po stanie prawego głośnika mogę wnioskować, że poprzedni właściciel dał mu popalić głośną muzyką i układ padł.

Aha jeszcze drobna uwaga - jeśli ktoś będzie się brał za lutowanie tego układu, to niech pamięta, że też trzeba go złapać cyną od spodu (tam chyba tylko oddaje ciepło, bo na schemacie nic o tym nie ma, wszystko jest na nóżkach), więc może to być małym wyzwaniem.

Koszt naprawy - 25zł układ + 8zł Poczta = 33zł :)

Dziękuję szczególnie za podpowiedź od kolegi farmera - bardzo cenna wskazówka.
    Pozdrawiam