Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SCOTT MDXi65, gasi laser podczas startu płyty-DISC ERR

13 Lut 2009 00:59 2807 4
  • Poziom 9  
    CZEŚĆ, Przestał czytać płyty, laser działa bo po włożeniu płyty zapala go, podnosi soczewkę i gasi, a potem tylko kreci płytą i po chwili wawala napis o błedzie. Nie znam algorytmu napędów może on gasi laser na czas rozpędzenia płyty i czeka na własciwe oboty-uszkodzony napęd płytki. Albo nawalilo cos w logice i to gaszenie lasera to błąd... Raz udało mi się,że załapał - płytka dostała większe obroty, odczytał sobie zawartość a podczas odtwarzania tracił synchronizację -nie było komunikatu błędu ale milkł na kilka sekund a szas utworu leciał dalej...Będę wdzięczny za sugestie...
  • Poziom 9  
    Witam
    Laser wymontowałem i w wannie ultradzwiękowej w alkoholu izopropylenowym wykąpałem go. Operacja ta znacznie poprawiła odczyt ale nie było jeszcze idealnie. Od spodu lasera od strony wejścia taśmy są 2 mikro potencjometry. Jeden odpowiada za szerokość wiązki lasera, a drugi za moc. Podkręcenie lekko mocy pomoglo wyeliminować błędy w odczycie nawet mocno porosowanych płyt CD.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Dzięki!
    Sprzęt używany na razie jako radio. Będę próbował regulacji potencjometrami - nie mam myjki utradźwiękowej :)
  • Poziom 9  
    Bez wanny ultradźwiękowej można sobie poradzić. Proszę użyć patyczka z wacikiem do mycia uszu. Wacik można nasączyć płynem do mycia obiektywów w aparatach, można kupić go w salonach optycznych i fotograficznych, można użyć spirytusu jadalnego 96% - polecem z polskich polmosów oraz można też użyć alkoholu izopropylenowego. Procenty powodują szybkie wysychanie i nie pozostawiają osadu. Nie można stosować sprytusu salicylowego i denturatu, bo zawierają domieszki, które pogarszają przejrzystość soczewki.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Laser w tym urządzeniu ma 2 zastosowania: raz czyta CD a dwa czyta DVD. Najlepiej wyczyścić na początku optykę i przetestować na płytach orygninalnych CD-Audio, DVD. Laser jak gaśnie to najprawdobodobniej nie widzi nośnika w napędzie albo źle go rozpoznał. Przy wejściu tasiemki przewodzącej w gniado lasera są 2 potencjometry nastawne. Pierwszy służy do ustawienia grubości wiązki, drugi do siły lasera. Proponuję:
    1. Odkręcić cały napęd optyczny (aby mieć dostęp do potecjometrów)
    2. Zaznaczyć sobie cienkopisem wyjściowe położenia potencjometrów (aby po nie udanej regulacji wiadomo było na jakie ustawienia powrócić)
    3. Włożyć oryginalną nie porysowaną płytę CD i zobaczyć co się dzieje z laserem, płytą (czy się obraca), wyświetlacz czy są jakieś informacje odnośnie zawartości dysku. Jeśli nie ma nic drogą prób i błedów zmieniamy położenia potencjometrów (grubość wiązki lasera proponuję zmniejszyć, a moc podkręcać delikatnie i sprawdzać czy już czyta, czy dalej nie). Nie należyć dawać maksymalnego wzmocnienia bo spowoduje to szybsze zużycie lasera. Podkręcamy o stopień... potem znowu o stopień itd...
    4. Jeśli to nic nie dało trzeba rozglądnąć się po kondensatorach, czy któreś "nie spuchły".
    5. Ostatni etap to wymiana lasera. Aby zaoszczędzić można poszukać w starych napędach DVD lub ze stacjonarnych komputerów. Albo szukać w sklepach intenetowych nowego lasera.

Z mojego doświadczenia wynika, że w 95% przypadków wystaczy wymycie soczewki i delikatna regulacja potencjometrem mocy.

Pozdrawiam