Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom

maciuś1 13 Lut 2009 08:42 6558 19
  • #1 13 Lut 2009 08:42
    maciuś1
    Poziom 12  

Witam !
    Dostałem do naprawy UPS-a APC SMART 1000 (SUA1000I)
    Objaw to brak pracy z sieci 230V. Po naciśnięciu przycisku załączenia zaczyna piszczeć i słychać klapnięcie przekaźników i dalej nic się nie dzieje. Następnie naciskam przycisk wyłączenia i znów słychać przekaźniki i nic się nie dzieje. Nie poddając się naciskam na zmianę przyciski załącz i wyłącz i za którymś razem klapną przekaźniki i startuje przetwornica podając napięcie na wyjście. Wtedy podaję mu napięcie sieciowe ale on nie przełącza się na pracę z sieci.
    Przekopałem elektrodę i poczytałem trochę o tych UPS-ach. Podłączyłem zrobionym kabelkiem UPS-a do PC-ta i programem apcfix
    zobaczyłem coś dziwnego.
    1) program wyświetlał model SMART-500
    2) wersja firmware - puste okienko
    3) zasilanie 24V - tu się zgadza
    4) okienka rejestrów 0,4,5,6 - w każdym wartości 00
    5) zakres napięć (min - 98V max - 127V out - 115V) - tego nie rozumiem
    6) okienka daty produkcji, wymiany baterii, ups id i sn puste
    7) w zakładce status aktywny tryb BOST. Identyczne wartości wyświetla w konsoli Hyper Terminala po podaniu odpowiednich komend. Z konsoli udało mi się pozmieniać wartości rejestrów 0,4,5,6 lecz dalej nie pasują mi te napięcia.prawidłowe wartości zaczerpnąłem ze strony Link. W apcfix nie mogłem zmienić nic. Po dokładnym obejrzeniu elektroniki UPS-a znalazłem pamięć 93c56 więc domyśliłem się, że to ona przechowuje dane lecz pewny nie jestem. Teraz nasuwa mi się pytanie - jeżeli zaprogramuję tą pamięć wsadem ze sprawnego UPS-a to ten naprawiany będzie pracował poprawnie ? Proszę o pomoc kolegów znających temat.
    Zapomniałem dodać, że po zmianie wartości rejestrów jeżeli włączę UPS-a na bateriach zaczyna pracować przetwornica i podaje napięcie na wyjście - tu jest ok. i jeżeli teraz podam napięcie sieciowe przetwornica wyłącza się i dostaję alarm w postaci migających diod led (6 diod wokoło włączników i buzzer a słupki naładowania i obciążenia pozostają nie aktywne) i napięcie wyjściowe zostaje odcięte. Próba załączenia UPS-a z podanym napięciem sieciowym od razu kończy się alarmem. Przekaźniki zostały wymienione na nowe (wszystkie). Druga sprawa - w stopniu mocy jest 4 radiatory, przy każdym radiatorze są miejsca na 4 tranzystory ale obsadzone są tylko 2 - czy to normalne przy tej mocy UPS-a ? Czy może to jakaś wersja " economic " . Jeszcze odnośnie eepromu - pod tym adresem Link znalazłem paczkę a w niej wsady do pamięci. Jest tam plik o nazwie 1000INET.BIN Czy można tym wsadem zaprogramować tą pamięć ?
    Pozdrawiam Marcin B.

0 19
  • Relpol
  • #2 14 Lut 2009 23:48
    maciuś1
    Poziom 12  

Kontynuując temat zamieszczam kilka zdjęć płyty UPS-a
    APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom APC SMART 1000 potrzebny wsad eeprom
    Plik eepromu z paczki (1000INET.BIN ) się nie nada ponieważ jest "za mały" do tej pamięci. A sama kość pamięci wylutowana z płyty jest niesprawna, przy odczycie w komórkach są same FF -jest czysta i nie daje się zapisać. Może teraz któryś z kolegów zajmujących się naprawA UPS-ów będzie w stanie zrobić dumpa tej pamięci wiedząc ze zdjęć jaki model i rewizja płyty oraz typ pamięci (IC8). Dobrze widać też naklejkę na procesorze. Proszę o pomoc ewentualnie o jakieś informacje. Kość pamięci wymienię na inną .

0
  • #3 18 Lut 2009 12:30
    clof
    Poziom 14  

Pierwej zamienicie przekaźnik. Trzy przekaźniki postawiły nie owe. Pamięć nie ďĺđĺçŕďłńčâŕşňń˙. Najpierw jej trzeba zetrzeć rozkazem terminalu, a potem w terminalu trzeba wszystkie registry nabudować.

0
  • #4 18 Lut 2009 15:53
    maciuś1
    Poziom 12  

Nie bardzo rozumiem przekaźniki pozakładałem nowe wszystkie 5. Czyżby niewłaściwe?
    No i nie rozumiem to o tej pamięci:

Cytat:
    "Pierwej zamienicie przekaźnik. Trzy przekaźniki postawiły nie owe. Pamięć nie ďĺđĺçŕďłńčâŕşňń˙. Najpierw jej trzeba zetrzeć rozkazem terminalu, a potem w terminalu trzeba wszystkie registry nabudować."

Więc pod terminalem trzeba całą pamięć skasować, a następnie wszystkie rejestry odnowa poustawiać - czy tak? Jeżeli tak to proszę o dokładną instrukcję lub plik z ustawieniami. Pozdrawiam Marcin B.

0
  • #5 19 Lut 2009 09:24
    clof
    Poziom 14  

Przekaźniki bywają różne, jestem z jedną grupą kontaktów, jestem na dwie grupy. Postawiliście nie owe. Pracować będzie, ale jeśli jeden kontakt zatrzyma się będzie spięcie przez drugą grupę i pożar. System rozkazów bardzo duży dokument i po krokach jego nie opiszesz. Ścieranie Ctrl Y robi się byle w pustych miejscach nic nie pozostało i dla sprawdzenia pracy pamięci. Mi zdaje się Wam trzeba odnieść do badawczych ludzi.

0
  • #6 19 Lut 2009 10:00
    maciuś1
    Poziom 12  

Witam !
    Kolego clof jeżeli orientujesz się to napisz czy ustawienia rejestrów przechowywane są w tej pamięci 93C56 ? Jeżeli tak to najprościej było by przekopiować pamięć ze sprawnego UPS-a i przeprowadzić kalibrację na nowych akumulatorach.

1
  • Relpol
  • #7 19 Lut 2009 12:10
    SLAL
    Poziom 25  

1. Wartości rejestrów są zapisane w eeprom,
    2. W eeprom zapisane są również inne informacje dotyczące kalibracji:
    - typ UPS-a (z wersją napięciową włącznie)
    - numer seryjny,
    - data produkcji,
    - data wymiany baterii,
    - dane rejestrów,
    - kalibracja pomiarów dokonywanych przez UPS-a
    - napięcia wejściowego,
    - napięcia wyjściowego,
    - mocy obciążenia
    - napięcia ładowania baterii

3. Nie sądzę aby problem tkwił w przekaźnikach.

4. To kolejny przypadek "padu" pamięci.

5. Czy możne ustawić typ prawidłowy typ UPS-a z terminala?

6. Jeżeli eeprom się nie programuje prawdopodobnie UPS-a można podstawić z czystego zapisanego zerami, ale potrzebna jest "kompletna kalibracja", analogicznie jak w przypadku
    skopiowania z innego UPS-a.
    Stosowane elementy mają rozrzuty parametrów, natomiast dane zawarte w eepromie zapewniają min. przeliczenie uzyskanych pomiarów do poprawnych wartości przez CPU UPS-a

SLAL

0
  • #8 19 Lut 2009 12:15
    maciuś1
    Poziom 12  

Witam kolegę!
    Na zdjęciach w drugim poście są oznaczenia płyty i procesora.
    Jeżeli to nie te to poszukam innych.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 19 Lut 2009 12:39
    clof
    Poziom 14  

Spróbujcie wziąć stąd http://www.upsclub.org/eeprom/ .
    Tym nigdy nie korzystałem i gwarancji nie daję.
    Zawartość pamięci dla każdego indywidualistyczny i reguluje się...

0
  • #10 19 Lut 2009 13:06
    maciuś1
    Poziom 12  

:arrow: Kolego clof dziękuję za link.
    :arrow: Kolego SLAL - czyli jak zaprogramuję eeproma tym wsadem, który wskazał kolega clof lub postawię czystego eeproma to efekt będzie taki sam ?
    Bez kompletnej kalibracji się nie obędzie ?
    Jeżeli tak to proszę o pokierowanie mnie jak mam to zrobić.
    Co do punktu 5. to można czytać i zapisywać pod terminalem.
    A przekaźniki faktycznie były dobre, ale czytając forum zauważyłem, że każdy kto od tego nie zaczął to zbierał " tęgie baty" więc nie chciałem należeć do tej grupy.
    Poważnie to znam historię tego UPS-a i wiem jaki był jego koniec - wymiana należała się.
    EDIT:
    nie dokładnie przeczytałem - nie zrozumiałem punktu 5. więc przy próbie zapisu typu UPS-a wystawiał NO lub NA nie jestem pewny.

0
  • #11 21 Lut 2009 12:45
    SLAL
    Poziom 25  

1. Wygodniej jest użyć gotowego "wsadu"
    - uruchamiamy i sprawdzamy, czy zgadza się typ UPS-s,
    rozumiem, że w tym przypadku będzie SUA1000 I (INET),

2. Jeżeli chcemy być skrupulatni, to "przepisujemy, ze starego
    numer seryjny i datę produkcji - jeżeli się da "wyczytać",
    numer jest na "tabliczce", data jest zakodowana w numerze

3. Do kalibracji potrzebne są:
    - porządny (dokładny) miernik z pomiarem RMS,
    - obciążenie o znanej mocy lub dowolne + "watomierz".

Pełna kalibracja, to dokładny pomiar wartości mierzonych przez UPS-a
    takich jak:

- napięcie wejściowe,
    - napięcie wyjściowe,
    - moc wyjściowa mierzona "względnie" w stosunku do mocy znamionowej.
    Dla poprawnej pracy UPS-a należy "zgrać" wielkości mierzone miernikiem z wartościami wskazywanymi przez CPU UPS-a. Wykonujemy to w trybie PROG

Jeżeli chodzi o pkt. 5 poprzedniego postu:
    - jeżeli nie udaje się w trybie PROG poprawnie ustawić modelu UPS-a z terminala lub innego oprogramowania istnieje podejrzenie, że uszkodzony jest wspomniany EEPROM.

Jeszcze jedna uwaga - najlepiej jak w czasie programowania SMART-SLOT jest "pusty".

Typ UPS-a, to wartość ustawiona w EEPROMIE, jeżeli pamięć jest "sprawna" - pojawia się pytanie dlaczego się "wysypała", można jej nie wymieniać tylko zapisać poprawne wartości w trybie PROG.

Jeżeli poprawnie "ustawimy" typ UPS-a, to wartości napięć powinny być "mniej więcej" prawidłowe.

SLAL

0
  • #12 21 Lut 2009 16:20
    maciuś1
    Poziom 12  

Witam!
    Dziękuję za opis. Pamięć nie jest sprawna ponieważ nie daje się programować ani w UPS-ie ani w programatorze zewnętrznym. W tej chwili czekam na nową kostkę więc nic więcej nie mogę napisać.
    Co do procesu kalibracji to jakiego obciążenia użyć dowolnego czy lepiej zbliżonego do jego maksymalnej mocy wyjściowej ?

0
  • #13 02 Mar 2009 16:40
    SLAL
    Poziom 25  

Znanego - tak przynajmniej 70-80%, ale takiego aby nie przeciążyć.
    Uwaga moc w Watach jest inna niż w VA!

Dlatego np. na mocy żarówek nie radzę bazować - robi wrażenie, że moc jest podawana jeszcze dla 220V.
    SLAL

0
  • #14 04 Mar 2009 10:02
    maciuś1
    Poziom 12  

Witam!
    Niestety nie udało mi się naprawić tego ups-a . Po założeniu zaprogramowanej pamięci dalej nie chciał "wstać". Po przebadaniu oscyloskopem okazuje się, że nie mam sygnału zegarowego na szynie pomiędzy procesorem a peryferiami a na szynie danych poziom niski ma około 0,2V a wysoki 0,7V. Jakby mało tego było to rezystancja pomiędzy szyną danych a GND wynosi około 5Ω. Szukałem schematów lecz nie znalazłem. Ten który jest na ELEKTRODZIE różni się od schematu mojego ups-a. Teraz już nie wiem co jest grane . Może ktoś miał podobny przypadek. Pozdrawiam

0
  • #15 10 Mar 2009 23:09
    SLAL
    Poziom 25  

Przed "inwazją" ten UPS działał, a proszę dokładnie obejrzeć - np. przy pomocy lupy lub innych pomocy naukowych okolice wymienionej pamięci.
    SLAL

0
  • #16 05 Lut 2010 13:16
    mariuszpk
    Poziom 9  

clof napisał:
    Spróbujcie wziąć stąd http://www.upsclub.org/eeprom/. Tym nigdy nie korzystałem i gwarancji nie daję. Zawartość pamięci dla każdego indywidualistyczny i reguluje się...

Przez pomyłkę podczas próby kalibracji APC Smart 700i wyczyściłem dane z eepromu. (ctrl+Y). tak to jest jak się robi coś po nocach :( .

Zmieniło się napięcie na 115V i skasowane zostały parametry.
    Odtworzyłem je z terminala, ale dla pewności chciałby sprawdzić je z plikami bin podanymi w tym linku. Czym mogę odtworzyć te pliki lub jak je interpretować/ odczytać aby je przepisac przez terminal?
    Czy można wgrać pliki do eepromu bez programatora i wyciągania kości (może jest jakiś program)?
    Obecnie mam takie objawy że UPS działa tylko na baterii i nie widzi podłączonego zasilania z sieci. Przyczyną jaką raportuje to wywołanie komendą (shift + G status S)
    Wie ktoś jak to wyłączyć.

Pozdrawiam Mariusz.

0
  • #17 05 Lut 2010 13:47
    clof
    Poziom 14  

Próbować
    ups16.bin:356-0002A rev 9;microchip 93C46LN(x16);cs=255C;SMART 700
    lub
    ups17.bin:PD732-0001 rev 8;microchip 93C46LN(x16);cs=23BE;SMART 700-ЁбЇ
    Zabierz ze
    http://www.upsclub.org/eeprom/2/A/
    Jeśli nie, będą musiały krok po kroku

0
  • #18 05 Lut 2010 14:13
    mariuszpk
    Poziom 9  

clof napisał:
    Próbować
    ups16.bin:356-0002A rev 9;microchip 93C46LN(x16);cs=255C;SMART 700
    lub
    ups17.bin:PD732-0001 rev 8;microchip 93C46LN(x16);cs=23BE;SMART 700-ЁбЇ
    Zabierz ze
    http://www.upsclub.org/eeprom/2/A/
    Jeśli nie, będą musiały krok po kroku

Tak jak pisałem wcześniej pliki już miałem. Moje pytanie jest jak je wgrać do UPS-a lub jak je odczytać żeby ręcznie je wprowadzić przez terminal.
    Sama zawartość pliku nic mi nie mówi, a jak interpretować te krzaczki.

0
  • #19 05 Lut 2010 16:30
    clof
    Poziom 14  

Demontiruete EEPROM 9346 i programator pisze...

0
  • #20 13 Sie 2010 23:03
    jacksonek
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Kolego maciuś1 mogę prosić o wsad do SUA1000I bo po zaprogramowaniu tym co podałeś linka też mi nie działa, a nie posiadam drugiego sprawnego takiego UPS aby zgrać sobie zawartość EEPROM. Przed wyczyszczeniem pamięci w terminalu (CTRL Y) wszystkie dane z EEPROMU były odczytywane błędnie (śmieci) i UPS nie działał na zasilaniu z sieci. Po wyczyszczeniu przedstawia się jako SMART 500 w wersji D zamiast I, przez co wszystkie napięcia są w wersji USA ale UPS zachowuje się "poprawnie". W terminalu nie da się zmienić wersji firmware, można zmienić tylko początkowe 3 znaki a reszta pozostaje taka sama (.3.D). Może ktoś wie które bity w EEPROM'ie odpowiadają za to w jaki sposób przedstawia się UPS i tym samym wersje firmware?

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

0