Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilanie sprężarki 110V

xairo 13 Feb 2009 11:01 3881 24
    xairo
    Level 9  
    Chciałm się zapytać co trzeba zrobić aby uruchomić sprężarkę (110V) z sieci (230V). Jakie jest najlepsze i najprostrze rozwiązanie. Silnik przypuszczalnie około 3[kW]. Czy potrzebny jest tu falownik, czy może wystarczy trafo obniżający?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Rzuuf
    Level 43  
    Falownik dostarcza prądu o innej częstotliwości, ale o napięciu 230/400V, więc nie rozwiązuje Twojego problemu.
    Jeżeli to jest silnik 3-fazowy, to trzeba dać też 3-fazowy transformator (lub autotransformator).

Najprostsze i najtańsze może być po prostu przewinięcie silnika.
    Mariuszczs
    Level 19  
    Najtaniej to będzie wymiana silnika.
    Piszesz że 3 kW - ale czy dobrze oszacowałeś tą moc jesli to silnik jednofazowy 230V ? Są oczywiście takie, oraz często spotyka się oszukaną moc silnika w chińskich sprężarkach.
    shadow0013
    Level 34  
    Przy tej mocy i 3 fazach - wymiana silnika lub jego przewinięcie - nowe trafo lub falownik będą droższe. Stary polski silnik można upolować po cenie niewiele wyższej niż cena złomu ale może się niezmieścić.
    Chris_W

Level 38  
    Nie przewija się sprężarek. Są hermetyczne - silnik w stalowym 'balonie'. Jedyny sposób to wymiana sprężarki na 'naszą' 230V. Autorowi trafiła się okazyjnie amerykańska klima - i myśli że tanio przerobi - nie da się tak łatwo. Oczywiście można próbować rozcinać obudowę - ale jeden opiłek który zostanie w środku, potrafi zrujnować całą sprężarkę/instalację chłodniczą.
    Mariuszczs
    Level 19  
    Jeśli to klima to widziałem takie rozwiązanie
    czynnik był zasysany z tyłu sprężarki ( osiowo do dilnika )
    z boku były zaciski przewodów
    Uzwojenie silnika wyjęto, przedłużono wirnik silnika tak żeby wystawał na zewnątrz prze otwór od zasysania czynnika, do tego uszczelniacz na przedłuzeniu. Zasysanie czynnika z boku zamiast pudełka z zaciskami przewodów.
    Silnik na 400V był dopięty do przedłużonego wirnika.
    Chris_W

Level 38  
    To nie spełni żadnych norm. A gaz trzeba będzie uzupełniać co pół roku.
    psia_koncówa
    Level 15  
    Autotransformator wystarczy.
    xairo
    Level 9  
    To żadna klima. Zwykła sprężarka nurkowa do nabijania butli gazem pod 230 bar. Tam nie ma nic hermetycznego.

1. Ktoś na początku napisał, że falownik nie zmienia amplitudy napięcia, a tylko częstotliwość prądu. To prawda?

2. Czy autotransformator można zastosować bez względu na to jaką moc ma silnik? (chodzi i małe i średnie moce)
    clipper7
    Level 14  
    xairo wrote:
    To żadna klima. Zwykła sprężarka nurkowa do nabijania butli gazem pod 230 bar. Tam nie ma nic hermetycznego.

1. Ktoś na początku napisał, że falownik nie zmienia amplitudy napięcia, a tylko częstotliwość prądu. To prawda?

2. Czy autotransformator można zastosować bez względu na to jaką moc ma silnik? (chodzi i małe i średnie moce)

Ad1. To zależy od falownika, w niektórych można ustawić nap. wyjściowe.
    Ad2. Autotrafo musi mieć odpowiednią moc, jeżeli silnik pochodzi z USA, trzeba uwzględnić poprawkę w jego parametrach spowodowaną różnicą pomiędzy 60Hz i 50Hz.
  • Helpful post
    czesiu
    Level 34  
    Falownik ma wpływ na wartość napięcia, ale jego rolą jest zmiana częstotliwości. W Twoim przypadku zastosowanie falownika nie ma sensu.
    Zrób fotkę tabliczki znamionowej silnika to Ci doradzimy, inaczej to będzie tylko gdybanie.
    psia_koncówa
    Level 15  
    Jak masz kase ne falownik to możesz go zastosować, jak masz mniej na trafo to tez go kupisz bez problemu.
  • Helpful post
    Rzuuf
    Level 43  
    Falownik tylko wtedy, gdy ma zadeklarowane, że jest zasilany z 230V a oddaje 110 lub 115V. Jeśli nie ma takiej mozliwości, to bedzie to droga i chybiona inwestycja.

Autotransformator jest lżejszy od transformatora, ale trzeba szukać na moc ok. 3kW (trójfazowy?).
    Można negocjować w zakładach, które oferują wykonywanie transformatorów na zamówienie, ale cena może być podobna, jak falownika.
    Jeżeli to 3-fazowy, to można zastosować 3 autotransformatory 230/115V jednofazowe 1kW, połączone w gwiazdę. Zobacz tu:
    http://www.toroidy.pl/index.php?option=com_co...=7&Itemid=14&gclid=CI2-ntDx2ZgCFcST3wodg33ibw - robią na zamówienie, również 3-fazowe,
    albo tu:
    http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?...FORMATORY&nazwa=Autotransformatory%20230/110V
    vuker
    Level 15  
    Od czterech lat używam "chłodziarkę" przemysłowa do chłodzenia matryc przy wtryskarce.
    Moc 1kw, do redukcji napiecia uzywam trafo toroid 800watt.
    Teoretycznie nie powinno za długo podziałać, 50 a nie 60 Hz i za mała moc trafa ale działa
    Rzuuf
    Level 43  
    vuker !
    "Teoretycznie" moc, jaką przenosi autotransformator jest mniejsza, niż moc transformowana, i jest równa:
    Pa=Pt(U1/U2),
    gdzie Pa - moc dla autotransformatora,
    Pt - moc transformowana,
    U1/U2 - stosunek napięć. Dla Autotransformatora o stosunku napięć 230/115 to mamy 0,5, więc dla przeniesienia mocy 1kW przy 115V wystarczy autotransformator na 500W.
    gopiotrek
    Level 10  
    Rzuuf
    Chciałem odnieść to co napisałeś do mojego konkretnego przypadku.
    Mam urządzenie AGD (wyciskacz do soku z USA) 110V moc silnika 200W. "Teoretycznie" powinien mi wystarczyć transformator z 220V na 110V o mocy 100 W? (chociaż bardziej prawidłowo chyba byłoby 100VA choć to nie to samo..) Czy dobrze to pojmuję?

A praktycznie to jaki transformator powinienem kupić? 150W czy 250W?
    Rzuuf
    Level 43  
    gopiotrek
    Powinien Ci wystarczyć 150VA, będzie z "zapasem" na różnicę częstotliwości.
    Tam jest chyba silnik komutatorowy - taki jak w młynku do kawy, lub podcinarce do trawy?
    gopiotrek
    Level 10  
    Rzuuf
    Myślę że jest to silnik kumutatorowy ale pewności nie mam bo sprzęt widziałem do tej pory tylko na zdjęciach, a specjalistą w tych tematatach nie jestem. Rzuć może i Ty okiem na link - to jest ten silnik najbardziej po lewej z przekłądnią-reduktorem (wyciskarka Oscar 900).
    http://www.oscar-living-juicer.com/juicing-articles/oscar-900-juicer-vs-samson-bg-9001/

Dodano po 7 [minuty]:

Rzuuf
    Czy Twoim zdaniem do tego wyciskacza coś taakiego będzie odpowiednie:
    http://www.allegro.pl/item836233460_transformator_230v_na_110v_200w_do_sprzetu_z_usa.html

czy raczej wziąć coś bardziej sprawdzonego jak:
    http://www.toroidy.pl/index.php?page=shop.pro...ufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=2
    Rzuuf
    Level 43  
    Z fotografii (pierwszy link) wyglada, że to jest silnik 1-fazowy z kondensatorem pracy, więc taki silnik będzie wrażliwy na częstotliwość prądu zasilającego: 50Hz zamiast 60Hz nie tylko obniży obroty o 20%, ale też silnik będzie słabszy i będzie się bardziej grzał.

Autotransformator KAŻDY może być równie zły dla tego silnika ...

Zawsze sprzęt z USA jest kłopotliwy w naszych warunkach, nie dość tego że napięcie i częstotliwość, ale na dodatek żadna śrubka nie pasuje ...
    gopiotrek
    Level 10  
    Rzuuf
    Wiesz tak na prawde to chodzi o to ze dostawca mial mi wyslac wersje 230V ale sie pomylil i wyslal mi 110V... a na podmianke bylo juz za pozno
    Takze dokladnie takie samo urzadzenie sprzedaja - i 230v i 110V.
    Pytanie co mozna z tym zrobic, skoro transformator nie bardzo. Moze jakos przerobic?
    Rzuuf
    Level 43  
    Przeróbka jest droższa, niż transformator.
    Moja rada: jeśli nie masz innego wyjścia (zwrot i wymiana), to najtaniej jest kupić autotransformator i spróbować.
    czesiu
    Level 34  
    Powinien być transformator z oznaczeniem przynajmniej 200W. To co piszą na obudowach określa maksymalną moc przenoszoną przez trafo (czyli tzw moc przechodnią autotransformatora, a nie moc własną - taki chwyt marketingowy).
    Druga opcja to zwykły transformator o mocy przynajmniej 100W (tak jak było pisane) z odczepem w środku uzwojenia pierwotnego. Wtedy uzwojenie wtórne zostawiamy niepodłaczone i używamy transformatora jako autotransformatora.
    Staszek49
    Level 35  
    Kolego może ten przykład upewni Cię w jaki sposób wyjść z tej opresji. Znajomy posiadał szlifierkę kątową o mocy 2 KW, na 110 V. Nabył z Allegro stosowne trafo o mocy 2 KW - tj. 240/110 V (bardzo ciężkie) i szlifierka działa mu jak należy. Musisz ostatecznie ustalić jakiej mocy masz silnik w tym urządzeniu i nabyć trafo z lekkim zapasem mocy. Sprężarka działa cyklicznie i może więc inna częstotliwość nie uszkodzi silnika.
    marek_ka
    Level 26  
    Zanim coś dokupisz lub zaczniesz przerabiać najpierw ustal jaki tam jest silnik i jak zasilany.
    Miałem sprężarkę HIACHI 110V. W układzie najpierw był prostownik z aktywnym PFC a dalej moduł falownika zasilający silnik.
    Jeśli masz takie rozwiązanie to przeróbka nie jest trudna.
    Szybki Elektron
    Level 25  
    Witam. Mam uwagę dotyczącą częstotliwości pracy. Jeśli silnik jest indukcyjnym na 60Hz, to obniżenie częstotliwości zasilania na 50Hz zmniejszy jego obroty o ok. 17%. Czy więto to pod uwagę ze względu na sprawność sprężarki? Dla redukcji napięcia najlepiej zastosować transformator. Żadnych falowników, bo to strzelanie do wróbla z armaty. Pozdrawiam.