Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty zestaw do "radiolokalizacji" czyli jak odna

13 Lut 2009 12:56 3603 10
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie

Na forum jestem nowy, dlatego chciałbym pozdrowić wszystkich forumowiczów, mam nadzieję że temat mojego postu pasuje to tego subforum. Z góry uprzedzam że jestem początkujący, dlatego z góry będę wdzięczny za wyrozumiałość
    Szukam jakiegoś prostego rozwiązania które ułatwiło by mi namierzenie mojego skutera na parkingu.
    funkcjonalność urządzenia jest następująca:
    W skuterze znajduje się nadajnik który wysyła sygnał (stały bądź impulsy np. co 5 sekund) a ja posiadam odbiornik dzięki któremu wiem czy jestem bliżej czy dalej i czy kieruje się w dobrą stronę. Zasięg nadajnika w skuterze powinien mieć kilkaset metrów max.
    Wymyśliłem sobie takie rozwiązanie oparte o nadajnik CB słabej mocy, z jakimś generatorem dźwięku
    mininadajnik CB który by nadawał na jednym kanale i miałbym np. ręczne radio CB w którym słyszałbym czy sygnał jest "głośniejszy" bądź słabszy. Dodatkowo widziałbym na wyświetlaczy mojego CB siłę sygnału RX. i dzięki temu mógłbym trafić do celu. Mam pytanie czy to w ogóle może się sprawdzić, czy istnieją jakieś gotowe rozwiązania (np. coś w stylu antyradar który "pika" z coraz większą częstotliwością jak zbliżamy się do policji) Czy może ktoś z forumowiczów ma jakieś pomysły bądź doświadczenia w tym temacie. Z góry dziękuje za poświęcony czas i pomoc.
    pozdrawiam
  • flexghzflexghz
  • flexghzflexghz
  • Poziom 9  
    dzięki za link do tematu... natomiast mnie interesuje temat lokalizacji za pomocą fal radiowych a nie gps, gsm czy LBS bo tak naprawdę nazywa się lokalizacja telefonu komórkowego. Ten temat jest mi znany. Chodzi mi stricte o urządzenie które będzie wysyłało impulsy z jakaś częstotliwością i urządzenie odbiornik który będzie mierzył poziom tego sygnału. Dzięki temu jeśli sygnał jest mocny = jesteśmy blisko, słaby = jesteśmy daleko. Czy ktoś ma pomysł na takie rozwiązanie? i czy mój pomysł z CB będzie spełniał swoją funkcjonalność.
  • Poziom 40  
    Poszukaj rozwiązań urządzeń do zabawy "ŁOWY NA LISA"
    po angielsku skrót ARDF.
  • Poziom 28  
    Może jeszcze być rozwiązanie metodą pseudodopplerowską.
    Wtedy masz informację kątową (podaje azymut na źródło sygnału) no i jak jest za daleko to brak sygnału.
    W google hasła doppler rdf, doppler roanoke.
    Pewnie by się dało prosto zrobić na głowicy FM i kawałku logiki (powiedzmy CPLD).
    Szkoda że nie całkiem legalne.
  • Poziom 17  
    Można jeszcze(dysponując licencją i znakiem krótkofalarskim :)) zastosować jakiś traker APRS.Jeszcze przyszło mi do głowy wykorzystanie jakiegoś radiopowiadomienia od alarmu samochodowego.
  • Poziom 9  
    dzięki za wszystkie sugestie. Mam już jakiś punkt wyjścia, natomiast ze względu na prosty dostęp do CB, na dniach przetestuje tą najprostszą formę. W następnej kolejności chyba sprzęt do zabawy "pogoń za lisem". Mam jeszcze pytanie czy do CB można podłączyć antenę kierunkową??
  • Poziom 28  
    Można, tylko te wymiary ...
  • Poziom 40  
    qrdel napisał:
    Można, tylko te wymiary ...

Magnetyczna nie jest taka duża (nie mylić z podstawa magnetyczną :D )
  • Poziom 28  
    Do działania w pełni kierunkowego potrzebuje jeszcze prętowej.