Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser DVD -> soczewka, pryzmat, filtr czyli co i jak?

Osmo 13 Feb 2009 13:08 7797 8
Testo
    Osmo
    Level 18  
    Witam
    Potrzeba matka wynalazków i przyszło człowiekowi pogrzebac w laserach.
    Potrzebuje wskaźnika dużej mocy, wybór padł na laser DVD - miałem zepsuta nagrywarke.

Rozebrałem sprzęt, wyjąłem laser, zbudowałem eksperymentalny układ do zasilania i test - laser działa.
    Przygladam sie dalej głowicy odkrywam drugi układ. Laser?
    Nagrywarka z LightScribe wiec możliwe.

2 lasery - jedna wyjsciowa soczewka ->ciekawy układ optyczny wewnatrz głowicy.
    Konkretnie każdy z laserków ma własną soczewke, nastepnie sa płytki (szklane?) po 1 na laser, umieszczone pod różnym kątem (odbicie wewnetrzne?) oraz pryzmat (tak to wygląda, chcociaz jest bardzo podobne do płytek) za tym szkielko (podejżewam ze jakis filtr, ciekawie wycięty, płaski, ale nie kwadrat/prostokat ale romb) i za tym soczewka wyjsciowa.

Oczywiście pominąłem 'dziurke' która promienie wracaja i trafiaja na jakiś układ scalony (14 nózek, przeźroczysta obudowa )
    I pytania:
    1. Jakiej mocy tego 2 lasera moge się spodziewac?
    2. Cóż to za filtr na wyjsciu
    3. Czy wykozystanie soczewki wyjsciowej w kolimatorze to dobre wyjscie?
    (dla lasera głównego nie udało mi się wyjąc jego 'osobistej' soczewki ;] )

Przepraszam jesli się powtarzam, ale nie znalazłem nigdzie tematu odpowiadającego na te pytania.

Edit. Co do filtra, własnie zauważyłem na forum post, w którym pisze ze jest to siatka dyfrakcyjna. Kolejne pytanie - Po cóż ona tam się znajduje?
  • Testo
  • Helpful post
    Carll
    Level 15  
    Ad.1 100-150mW w IR
    Ad.2 Może to być lustro dichroiczne lub jakiś polaryzator.
    Ad.3 Używasz soczewki wyciągniętej z głowicy lasera? Nie jest to dobre na dłuższą metę rozwiązanie ale na początek ok.
  • Testo
    Osmo
    Level 18  
    Jak rozumie orginalna soczewka jest kiepskiej jakości?
    Czym w takim razie ją zastapic?

Tymczasem nie chce upalic lasera, dlatego chce zbudowac zródło pradowe w oparciu o 7805CT, na podstawie aplikacji:
    Laser DVD -> soczewka, pryzmat, filtr czyli co i jak?

Czy jest to dobry układ do zasilania lasera?

Czy napięcie 5V jest ok?
    Inne posty nieźle namieszały mi w kwestii napięcia, twierdzac ze ważny jest prąd a nie napięcie.
    Carll
    Level 15  
    Kolimator z bazarowego wskaźnika będzie już lepszy .

Myślę ze LM317 będzie dobrym materiałem na źródło prądowe.

W diodach laserowych ważne jest natężenie (A) a nie napięcie zasilania, 5V jest ok.
    Osmo
    Level 18  
    W tej chwili stosuje soczewke z bazarowego laserka, w testowym kolimatorze.

Zastosowałem 7805CT, R1 34 Ohm co daje ok 147mA + Ib (wyczytałem że to 3mA) i jest nieźle.

Jutro dopracuje kolimator, natomiast inne tematy mówią ze optyka z bazarowego laserka raczej się nie nadaje. O ile można to optyka nazwac.

Planuje uzyskac w miare równoległą wiązke. Testy wykazały ze teraz na 25 metrach plamka ma kilka centymetrów, także jutro zbuduje kolimator z bardziej precyzyjną regulacją (obecnie mam gwint o skoku 1,75mm).

Z założenia układ bede sterował poprzez mikrokontroler (znajdzie się w uzadzeniu sterowanym przez uC), zapewne impulsowo poprzez PWM. Czas pracy przewiduje ok 5 minut nie wiecej (jednorazowo, praca ciagła (zasilanie impulsowe), by oko odbierało wiązke jako ciągły, nie migoczacy promien).
    Carll
    Level 15  
    Na stronie tme.pl jest dioda z optyka HLDPM10-650-3 i to jest według mnie dobre rozwiązanie . A co to będzie za urządzenie ze będziesz tym sterować przez uC? Jakieś urządzenie biostymulacyjne?
    Osmo
    Level 18  
    hehe, nie, nie bawie sie w takie rzeczy, to wykracza poza moje zainteresowania i wiedze.

Buduje montaż do wykonywania astrofotografii (fotografii nocnego nieba, w moim wypadku głównie konstelacji) i laser ma pomaga w dokładnym wycelowaniu osi obrotu w gwiazde polarną by potem precyzyjnie ustawic montaż na biegun ;)

Napęd urządzenia sterowany jest poprzez mikrokontroler (precyzyjne ustawianie obrotów, silnik krokowy), tak więc mam uC pod ręką.

Chciałbym uzyska w miare równoległą wiązke, tak by widoczny promień był przyzwoitej długosci.
    Tego typu metody są już stosowane, z tym ze przy użyciu zielonego promienia (lepsza widocznosc). Np miałem niedawno stycznosc z układem wyposażonym w laser zielony 5mW. Zastosoje czerwony (bo mam wszystkie dostepne czesci, nic nie musze kupowac jak narazie), a większa moc zrekompensuje mniejszą widocznosc. Laser wycelowany w niebo, obserwacje gdzies dalego w polach wiec o uszkodzenie wzroku innych osób się nie boje. Co najwyżej zestrzelę jakis samolot :P
    Carll
    Level 15  
    Jeśli potrzebujesz dobrą zbieżność wiązki lasera to przydał by się układ optyczny bardziej złożony .
    otp2
    Level 14  
    Dobrej jakości optykę znaleźć można w drukarkach laserowych, ksero także proponuję szukać i rozbierać :)