Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Colorofon na układzie Norda z halogenami

Czeczeni 13 Lut 2009 13:56 5509 9
  • Colorofon na układzie Norda z halogenami

Witam.
    Chciałem wykonać sobie colorofon 3 kanałowy z oddzielnymi potencjometrami na każdy kanał. Będąc w sklepie znalazłem układ Norda na 24V z jednym potencjometrem montażowym.

Obudowa została wykonana z 8mm sklejki. Na obrzeżach chcę wykonać okleiną imitującą metal, obramowanie.

Sam układ przerobiłem na 12V i zastosowałem transformator elektroniczny.

Oświetlenie stanowią 3 halogeny domowe-sufitowe: czerwony (na niskie tony), niebieski (na średnie) i żółty (obecnie nie mogę nigdzie kupić żółtego więc stosuje bezbarwny co daje trochę zbyt jasne światło; na wysokie).

Colorofon ma wejścia na małego jecka, czincha wyprowadzone na metrowych kablach. Najlepiej jest podłączać do wzmacniacza na wyjściu sygnału do zapisu, ale w wypadku braku owego wyjścia można podłączyć na wyjście słuchawkowe.

Jako iż jest to mój pierwszy post proszę o wyrozumiałość oraz uwagi.

Ogólny koszt całego projektu to:
    Płytka z częściami 29zł
    Obudowa po znajomościach 20zł
    Transformator 40zł
    Halogeny: 3x5zł oprawka, 3x7.50zł lapmki
    Łącznie niecałe 130zł

Widok od tyłu:

Widok od frontu:

Transformator elektroniczny:

Płytka:

Halogeny od tyłu:

W akcji:

Układ:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Czeczeni
    Poziom 9  
    Czeczeni napisał 10 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Zamość. Jest z nami od 2009 roku.
    KJ
    Poziom 31  
    Wykonanie takie sobie kolejny kit włożony w obudowę, pomysł z halogenami bardzo nietrafiony z racji znacznej bezwładności cieplnej lamp tego typu to po pierwsze po drugie jak wiadomo efekt halogenowy powodujący wydłużenie żywotności lamp tego typu zachodzi tylko gdy bańka osiągnie odpowiednią temperaturę przy czym istnieją 3 "zakresy" pracy takiej lampy pierwszy normalny - wysoka temperatura włókna zachodzi efekt halogenowy powodujący zwiększenie żywotności poniżej niego znajduję się zakres w którym temperatura jest taka że następuje wzmożone parowanie włókna ale nie ma efektu halogenowego - skrócenie żywotności - jeszcze niżej halogen pracuje jak zwykła żarówka - wpływ na żywotność nieznany ale najprawdopodobniej ujemny.
    krzycho123
    Poziom 31  
    Faktycznie kolejny kit (do tego kupiony) włożony do obudowy , pozatym co to za kolorofon skoro świeci tylko na biało ? ?

Co do żywotności , faktycznie takie halogeny nie są najlepszym rozwiązaniem do tego .
    Zbyt duża ilość włączeń i wyłączeń zabije je o wiele szybciej niż tradycyjną żarówkę .
    Jak bym budował coś takiego to bardziej pomyślałbym nad zastosowaniem LEDów większej mocy , takie 5w połączone w segmenty po 3 na lampę mogłby nieźle świecić i byłby 'wieczne' , łatwo byłoby to wysterować i zasilić.
    Pawcio89
    Poziom 19  
    Moim zdaniem jak na początek całkiem nieźle. Nie każdy jest takim geniuszem że od razu wszystko potrafi. Jak widać autor dopiero się uczy. Na początek dobry i taki układzik.
    A do autora to wykończ lepiej obudowę np. okleiną i wymień ten biały halogen na kolorowy i będzie ok. I na przyszłość. Nie lepiej samemu trawić płytki? Jeśli chodzi o wykonanie metodą termo-transferu to wykonanie jest dość proste i to w domowych warunkach.
    Czeczeni
    Poziom 9  
    Racja, obudowę wykończę okleiną, a płytki nie trawiłem ponieważ musiałem zrobić na szybko.
    marcino2000
    Poziom 24  
    w sumie kolejny kit w pudle. Pokaż chociaż jak go polutowałeś to może to ocenimy:D napisz jeszcze ile masz lat i czym się zajmujesz, bo inaczej się patrzy na projekt inżyniera a inaczej na 13-to latka. Poza tym zastąp te halogeny jak się popalą ich zamiennikami na Ledach, na allegro tego od groma jest. Pozdro
    maziu
    Poziom 18  
    Ten kit przysparzał dużo kłopotów forumowicza z tego co pamiętam więc ważne że działa co nie ;>?.
    Do przedmówcy : takie zamienniki na ledach troszkę kosztują wiec napewno wybral bym inną opcje np. zwykłe żarówki 100W za 70gr nie bedzie żal jak walnie i do tego filtry kolorowe foliowe .Przy tej opcji nie potrzeba Transformator za 40zł i tych drogich halogenów . Ale nie przejmuj się Czeczenie bo wszystkie części można wykorzystać w innym projekcie więc kasa nie wydana na marne .

pozdro
    koleszka
    Poziom 24  
    Nie jest to jakaś rewelacja, ale jeśli dopiero zaczynasz zabawę z elektroniką to nie ma sie co przejmować nietrafionym pomysłem. Dobrze że wszystko działa i czegoś sie nauczyłeś. Każdy z nas zaczynał od czegoś prostego i różnie to bywało. Nie wiem jakie ma być przeznaczenie tego urządzenia, ale sam kiedyś robiłem coś podobnego na niewielkie imprezy. Tyle tylko że wolałem wybrać iluminofonie (posiada mikrofon), bo nie trzeba zbędnych przewodów. Sprawę z żarówkami rozwiązałem całkiem inaczej, bo nie chciałem tego zamykać w jednym pudle żeby można było to rozwiesić. Na obudowie dałem gniazda sieciowe, żarówki to zwykłe kolorowe lustrzanki na 230V w oprawce z uchwytami. Jednak do domowych zastosowań chyba wygodniej zamknąc wszystko w jednej obudowie.
    Czeczeni
    Poziom 9  
    Mam 15 lat, o zdjęcie lutów dodam później. Z elektroniką dopiero zaczynam. To mój 3 projekt.

A do przedmówcy:
    Przeznaczenie: Poranne wstawanie (mam problem), stawiam koło łóżka i rano radio się automatycznie włącza i jakoś mnie miganiem budzi.
    No, ale dwie imprezy colorofon obsłużył.

A o ledach nie pomyślałem.
    marcino2000
    Poziom 24  
    No to jak na piętnastolatka jest ołrajt:D ale to nie zwalnia cię z doskonalenia w fachu. Ledy są drogie, ale za to mają długą żywotność i ładne kolorki odpowiednie do tego sprzętu.
    pozdrawiam