Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Delta Loop na 80m

13 Lut 2009 16:33 4895 4
  • Poziom 9  
    Witam Kolegów... Mam następujące pytanie. Czy można zbudować skróconego Delta Loopa? Konkretnie chodzi mi o 0.5 fali tylko na 80m w poziomie. Od jednego kolegi słyszałem, że nie ma skróconych delt. więc jak to ma sie do rzeczywistości?? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Każdą antenę można skrócić cewką szeregową. Nie widziałem takiego rozwiązania, za wyjątkiem anteny LA2Y - choć nie jest to dokładnie to o co pytasz.
    Z opisu kolegi SP8HR (dotyczącego dipola) wywnioskowałem, że ta długość drutu o jaką chcesz skrócić deltę mógłbyś nawinąć na rurce winidurowej (zwój przy zwoju) i uzyskasz rezonans anteny w pożądanym zakresie. Żeby tak zrobić potrzebny jest drut w izolacji, a średnica rury nie ma większego znaczenia. Nie musi to być też rura winidurowa, ale takie są najtańsze. Na pewno nie można w ten sposób uzyskać dowolnego skrócenia anteny, bo jeśli się znaczną część długości zwinie w cewkę to antena straci znacznie na skuteczności.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    KANY-SQ2VF napisał:
    ...Czy można zbudować skróconego Delta Loopa?

TAK. Można.
    Cytat:
    Konkretnie chodzi mi o 0.5 fali tylko na 80m w poziomie.

Piszesz o Delcie Loop ½λ , to jest to tak, że Delta Loop musi (z pozycji jej wymiarów) mieć , pełny wymiar 1λ , to jest :
    300/3,5*1,05 = 90 metrów , linki lub drutu.
    Cytat:
    Od jednego kolegi słyszałem, że nie ma skróconych delt.

TAK. TAK.
    Cytat:
    więc jak to ma sie do rzeczywistości??

Proszę , wyliczenia masz ja wyżej.

Pozdrawiam.
    PS. Proszę pamiętać o regulaminie pkt. 15 .
  • Poziom 22  
    Witam wszystkich widzę że mój kolega Kany potwierdza moje informacje które mu przekazałem... Jak z nim rozmawiałem to faktycznie zapomniałem o dołożeniu cewki w obwodzie delty. Czy któryś z kolegów dysponuje schematem takiej delty z cewką lub testował - jakie były skutki? Sam mam 83m linki w trójkącie i pracuje to z balunem własnej konstrukcji bardzo dobrze od 80-10m ale może cewka pozwoliła mi by na pracę na 160m.

SQ2MMV - Maciej

Aha i w jakim miejscu ją zamieścić (myślę że delta dzióbkiem w dół a cewka u góry w podstawie mniej więcej na środku).
  • Poziom 26  
    Istnieje prosty sposób przełączania delty z 80m na 160m. Pośrodku boku przeciwległego do zasilania instaluje sie przekaźnik rozwierający deltę i zmieniający ja w dipol 2x 40m z zagiętymi końcami. Skuteczność takiej anteny nie jest najlepsza, ale w ogóle trudno jest zainstalować drugą oddzielną anteną na 160m, więc takie rozwiązanie jest pewnym kompromisem.
    Moim zdaniem cewka szeregowa w delcie na 80m umożliwiająca strojenie na paśmie 160m obniży znacznie skuteczność anteny, ale na pewno umożliwi pracę na tym paśmie. Po zwarciu cewki przekaźnikiem antena będzie znowu stroiła się na 80m.
    Chyba nikt jeszcze nie robił skróconej delty na 80m, ale moim zdaniem takie rozwiązanie jest całkiem możliwe.