Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kto podpisuje gwarancję po podłączeiu kuchenki elektrycznej

Wronan 13 Lut 2009 22:30 6496 6
  • #1 13 Lut 2009 22:30
    Wronan
    Poziom 1  

Witam
    Mój znajomy kupił nową kuchenkę elektryczna którą sam podłączył do instalacji elektrycznej a dla spełnienia warunków gwarancji musi mieć podpis osoby która podłączała kuchenkę do instalacji elektrycznej i tu moje pytanie, czy to musi być osoba posiadająca uprawnienia elektryczne? czy może musi to być osoba z uprawnieniami elektrycznymi i prowadząca firmę elektryczną?

0 6
  • Szkolenia SEP
  • #2 13 Lut 2009 22:36
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Witam. Według mnie, nie musi mieć firmy tzn. działalności gospodarczej. Wystarczy że ma aktualne SEP najlepiej E + D z pomiarami. Pozdrawiam.

0
  • Szkolenia SEP
  • #3 13 Lut 2009 22:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Osoba która podłącza taką kuchenkę musi posiadać aktualne uprawnienia E, tylko i wyłącznie. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. Niektórzy producenci sprzętu wymagają jeszcze pieczątki ale prawnie jest to bez uzasadnienia. Nie ma w ustawach zapisu o konieczności posiadania stempelka :)

1
  • #4 13 Lut 2009 23:09
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Osoba która podłącza taką kuchenkę musi posiadać aktualne uprawnienia E, tylko i wyłącznie.

Łapiemy Kolegę Łukasza za słowa: to znaczy że, jak ma E i D to nie może :D:D:D
    Rozumiem że, wystarczy samo E. Pozdrawiam.

1
  • #5 13 Lut 2009 23:31
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

sq9jjh napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Osoba która podłącza taką kuchenkę musi posiadać aktualne uprawnienia E, tylko i wyłącznie.

Łapiemy Kolegę Łukasza za słowa: to znaczy że, jak ma E i D to nie może :D:D:D
    Rozumiem że, wystarczy samo E. Pozdrawiam.

Kolega sq9jjh jak zwykle na straży przepisów i złapał mnie za słówko :) Oboje wiemy z Kolegą jaka jest prawda i co mówią przepisy a co wymaga producent. W instrukcjach większości kuchenek i płyt widnieje zapis o "eksploatacji". Chcą to niech mają... Przecież wiesz, że ważniejsza jest pieczątka, niż...
    Pozdrawiam.

1
  • #6 14 Lut 2009 10:50
    bonanza
    Spec od Falowników

Co do wymogu podpisu można się upewnić u sprzedawcy, ale wydaje mi się, że to "strachy na lachy" - jaka może być odpowiedzialność montera wobec producenta, o ile nie zrobi ewidentnego knota typu faza na obudowę? Przecież monter nie jest stroną. Jak będzie "Jan Kowalski" i fabryka się uprze sprawdzić, czy rzeczywiście montował, to może nawet powiedzieć, że jest w Irlandii albo że tydzień temu zamknął działalność gospodarczą. Chodzi chyba o to, żeby wykluczyć uszkodzenia spowodowane jakąś samoróbką kompletnych laików.

0
  • #7 14 Lut 2009 13:01
    tom.pk
    Poziom 13  

Kuchnie Amica cytat z karty gwarancyjnej"kuchnie...powinien podłączyć bezwzględnie instalator posiadający wymagane prawem uprawnienia wypełniając czytelnie i opatrując swoją pieczęcią świadectwo podłączenia wyrobu".
    Kuchnie Mastercook "W przypadku kuchni podłączanych do instalacji gazowej i/lub trojfazowej powinno być wypełnione Świadectwo Podłączenia Kuchni przez instalatora posiadającego aktualne,wymagane prawem uprawnienia."

0