Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec C.O Termet 2 (gaśnie świeczka)

14 Lut 2009 06:41 10968 12
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie i proszę o pomoc bo zima znów nadeszła , mój piec c.o szlag trafił,tzn. po zapaleniu świeczki płomień jest do chwili trzymania na tzw. ssaniu , w momencie gdy puszczę pokrętło płomień gaśnie i słychać charakterystyczne (pyknięcie) przy odcięciu gazu( pompa wodna działa ,wyświetlacz temperatury też) Piec wyłączył się sam znaczy świeczka zgasła i rano zimne kaloryfery.

Proszę pomóżcie bo zamarzniemy
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam, jako pierwsze sprawdź: czujnik przegrzewu wymiennika spaliny - woda (na próbę zrób mostek), czujnik spalin - na przerywaczu ciągu (na próbę zmostkój), jeżeli to nie pomoże to pozostaje termopara (ten drut znajdujący się obok świeczki) lub elektromagnes (w armaturze gazowej - rzadkość). Oczywiście jeżeli okaże się, że padł któryś z wymienionych czujników to bezwzględnie należy go wymienić, mostkowanie ma na celu wskazanie uszkodzonego elementu. Jeżeli zostawisz kociołek bez nadzoru, ze zmostkowanym zabezpieczeniem to może komuś stać się krzywda. POZDRAWIAM !
  • Poziom 10  
    Dzięki bardzo za pomoc idę działać jak pomoże odezwę się.
  • Poziom 12  
    Jakie efekty pracy? Pomogło? Co było uszkodzone? Pana odpowiedź może w przyszłości pomoc też innym użytkownikom. POZDRAWIAM !

• Moderator na urlopie...
    Tomaszu, nie pisz takich rzeczy o czujnikach; możesz popłynąć jak ktoś tak zrobi i zapomni, a potem zrobi się kuku i założy ci sprawę - mimo, że o tym wspomniałeś.
  • Poziom 10  
    Witam.

Czujniki są dobre, uszkodziła się termopara. Po wymianie piec działa prawidłowo.

Dziękuję bardzo za pomoc
  • Poziom 16  
    Witam
    Też mam piec termetu i coś z nim jest nie tak. Zastosuję się do wskazówek kolegi Tomasza Niedzieli i spróbuję zdiagnozować przyczynę niedomagania. Mam pytanie gdzie można kupić części do takiego pieca (czujniki lub termoparę)?
  • Poziom 10  
    Habilituję się obecnie nad piecem Termet 19.8-04 E a konkretnie na d termoparą.

Wygląda to tak że po zrobieniu mostków na czujniku ciągu i temperatury wody nie można wączyć pieca rzn termopara nie trzyma zaworu gazowego, jak nawet chwyci to po kilku minutach grzania świeczka gaśnie i wtedy po ponownym podpaleniu nie chce trzymać dopiero jak odczekam kilkanascie minut możliwe jest wystartowanie pieca.
    Czyjnik ciągu jest żimny, oraz czujnik wody również.

Napięcie mierzone na wykreconej końcówce po 20 sekundach grzania wynosi 35 mV
    Po zapaleniu świeczki i odczekaniu ok 40 sekund jak zawór złapie to trzyma nawet dobę pod warunkiem że nie włączy się grzania.

Podczas grzania nie ma znaczenia czy płomień jest ustawiony na minimum, średni, maksymalny po kilku minutach świeczka gaśnie i piec się wyłącza.

Moim zdaniem problem tkwi w połączeniu termopary z zaworem elektromagnetycznym, ale nie wiem jakimi prawami się to rządzi.
    Nie mam żadnego rysunku technicznego jak to powinno być podłączone czy są tam jakieś podkładki izolacje itp. ( jakie są zależności, jak to sprawdzić )
    Piec cały czas dziłał wymieniłem tylko uszczelkę iglicy zespołu wodnego.
  • Poziom 22  
    Witam.
    Do pełnego zdiagnozowania potrzebna jest nowa termopara.Ale z doświadczenia wiem że elektromagnes jest już padnięty.Można coś zaradzić z nim,ale najpewniej wymienić go na nowy,włoski.I po kłopotach do końca życia kotła.A żyć będzie przy dobrym serwisowaniu jeszcze ooo! długooo!Sprawdź termoparę,czy na jej szczycie jest pół-okrągłe zakończenie.Jeśli jest płaska z wżerami,to ona jest powodem.

• Moderator na urlopie...
    monarchi napisał:
    ...po zrobieniu mostków na czujniku ciągu i temperatury wody ... ale nie wiem jakimi prawami się to rządzi.

Powiem jasno : RZĄDZI SIĘ TO GŁUPOTĄ W TWOIM WYKONANIU. Chyba jesteś nieodpowiedzialnym kimś, skoro piszesz tu o drutowaniu.
    Jeżeli chcesz żyć, zleć przegląd do Serwisu. DAJ ŻYĆ I INNYM
  • Poziom 16  
    Miałem podobny problem w piecu CO Termeta, "pilocik" (świeczka) sam gasł w różnych okolicznościach. Regulacja położenia termopary, tak aby jak największa część termopary była objęta płomykiem pomogła. Skończyły się problemy z samoczynnym gasnieciem "pilota"
  • Poziom 10  
    Mam podobny problem. U mnie po włączeniu pieca świeczka pali się i piec nagrzewa się do nadanej temperatury ale gdy tylko ją osiągnie gaśnie wszystko razem ze świeczką. Pompka chodzi wyświetlacz też. Pytanie w czym może być problem? Czy tak jak wyżej z termoparą czy szukać gdzie indziej przyczyny? Wprawdzie zaprosiłem jednego magika coś tam poczyścił przedmuchał 140zł skasował i tyle...