Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa 3way ( tonsil ), pomoc przy zwrotnicy

Skipior 14 Feb 2009 12:15 1824 15
 • #1
  Skipior
  Level 20  
  Witam,
  Noszę się z zamiarem zrobienia kolumn.

  POMIESZCZENIE

  Kolumny mają grać u mnie w pokoju, który ma powierzchnię 14,5 m2, jednak należy wliczyć korektę wynikającą z zajmowania sporej powierzchni przez szafę ( cała ściana ), czyli około 2,3 m2.

  Przyjmujemy oczywiście, że pomieszczenie ma standardową wysokość, czyli 2,5 m, co daje nam 30,5 m3 powierzchni do nagłośnienia.

  KONSTRUKCJA 3 WAY

  Dlaczego 3way?

  Ponieważ zależy mi na dobrym basiku, mocnym brzmieniu i sporej mocy.
  Można to uzyskać stosując kilka mniejszych przetworników, co może dać jeszcze lepszy efekt, ale liczą się koszta... Dobra konstrukcja 3way wyjdzie mnie taniej niż konstrukcja 2,5 lub 2way o podobnych parametrach...

  Jestem amatorem w konstruowaniu zestawów domowych, więc do prostej konstrukcji 3way będzie mi łatwiej wykonać zwrotnicę.

  OBUDOWY

  Powiem teraz o czym myślałem...

  Paczki pokroju pudeł od Altusów, tzn. podobne gabaryty i podobne rozmieszczenie głośników ( przetwornik wysokotonowy umieszczony tak jak w altusach charakteryzuje się bardziej wyrównanym pasmem niż w ułożeniu centralnym ). Aby to jeszcze bardziej zbliżyć się ku gładszemu pasmu przetwornika wysokotonowego mogę ściąć krawędzie boczne frontu ( wyfrezować skosy ). Całość z MDF, osobna komora dla GDM i GDWK. Materiał tłumiący - wełna mineralna około 25mm. Okablowanie? Może Jantzen?

  Moje paczki jednak miałyby być głębsze, a nie szersze jak robił to Tonsil.

  Wykończenie fornir oraz jakaś maskownica nad którą bym trochę popracował, aby wyglądała ładnie.

  PRZETWORNIKI

  Myślałem o takich przetwornikach:

  dół - GDN 25/80/1 [ 8 Ω ] ( Tonsil oferuje dobre brzmienie, sporą wytrzymałość mocową, przetwornik ten charakteryzuje się sporym wychyleniem, Qts tego głośnika wskazuje na to, że ipasowałby mi do strojenia paczki SQB3, częstotliwość rezonansowa jest całkiem niska i przede wszystkim jest to przetwornik 8 ohmowy )

  środek - tutaj mam właśnie problem... nie wiem co wybrać, pomóżcie proszę.

  góra - GDWK 10/80/19 [ 8 Ω ] ( podoba mi się brzmienie tego przetwornika, jest żywe i dynamiczne, dźwięk jest całkiem szczegółowy i przyjemny, to jest to co zagra tak jak chcę, nie mam audiofilskich wymagań :)

  Myślałem o objętości dla GDN 70 litrów, strojenie około 40 Hz...

  Zależy mi na dynamicznym i mocnym brzmieniu, środek powinien być czytelny i wyrazisty, góra dynamiczna, żywa, szczegółowa... Zależy mi również na dobrej stereofonii, przestrzenności dźwięku. Nie chcę robić z tego hi-endu, potrzebuję po prostu przyzwoitych kolumienek.

  POMOC

  Proszę o pomoc w doborze przetwornika GDM i zwrotnicy ( podziały i wartości elementów ). Co o tym sądzicie?

  PS. Może na środek TVM ARP-150-00-8?? Podział pomiędzy GDN, a GDM około 500 - 700 Hz, a między GDM i GDWK około 2500 - 3000 Hz?
 • #2
  Skipior
  Level 20  
  Czy mogę liczyć na jakąś pomoc??


  Dopisywanie postu pod postem.
  Proszę używać klawisza "zmień" w takim wypadku i dopisać się do poprzedniej wiadomości.
  (dj-MatyAS)
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  Skipior
  Level 20  
  Właściwie to jakąś wiedzę mam, racja... Ale na budowie zwrotnic słabo się znam.

  Szukałem zwrotnicy do tych przetworników, ale nigdzie nie mogłem znaleźć osoby która coś takiego wykonała.

  Trochę poczytałem i wydaje mi się, że samemu może już bym jakąś prostą zwrotnicę złożył...

  Pomysł mam taki:

  Zwrotnica z zastosowaniem filtrów Butterworth'a.
  Kondy MKT lub MKP, cewki powietrzne, dla GDWK kondensator foliowy.
  Odstęp podziału około 3 oktaw ( tyle, ponieważ dowiedziałem się, że taki odstęp zapewnia dobre przetwarzanie dźwięku ( chodzi o płaskość pasma i nie nakładanie się częstotliwości poszczególnych przetworników ).
  z wyżej wymienionego powodu wybrałem podział 375Hz/3000Hz... Słyszałem, że ten ARP radzi sobie od takiej częstotliwości z mocniejszymi głośnikami, czyli powinno nie być źle.

  Zwrotnice chciałem złożyć drugiego rzędu, co daje mi cztery kondensatory, cztery cewki... GDM zamieniony biegunowo, podobno powinienem na tej zwrotnicy uzyskać zysk dla GDM + 2,08 dB ( około, jest to zyska filtra środkowoprzepustowego ).

  GDWK i GDM powinienem jakoś tłumić...

  Problem polega na tym, że nie wiem jakich wartości te elementy zastosować, cewki, kondensatory i jakie oporniki?

  Tak poza tym ktoś z doświadczeniem mógłby się wypowiedzieć na temat całej tej konfiguracji o której myślę. Dawno nie składałem sobie zestawu hi-fi do domu...

  Mile widziana pomoc :)
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  Skipior
  Level 20  
  Chwilę posiedziałem przy jakimś kalkulatorze i sam nie wiem co mam myśleć...

  Co drugi element o takiej samej wartości :?::!:

  Jeżeli ktoś się na tym dobrze zna proszę spojrzeć na to co naszkicowałem... Gdzie dać tłumiki??
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • #8
  Skipior
  Level 20  
  GDM jest dosyć krzykliwy. Odwróciłem go tu biegunowo i taki filtr środkowoprzepustowy daje podobne te 2dB zysku... Jakoś go stłumić trzeba...

  A co do GDWK to na zakładzie mam kolumienki, które kiedyś zrobiłem... Grają z GDN'em jakąś 13tką bez tłumika, tylko kond. MKP 4,7 uF... Cięcie około 4000 Hz... Strasznie krzykliwa jest bez tłumienia.

  Czy mógłbym prosić o zaznaczenie krzyżykami w którym miejscu mam dać tłumiki??

  Aha, i jeszcze jedno pytanko mam... Co zrobić kiedy nigdzie nie mogę znaleźć kondów i cewek o taki wartościach jakie potrzebuję? Łączyć je do uzyskania dane wartości czy jakoś inaczej?
 • #9
  januss73
  Level 32  
  Tłumiki dajesz za zwrotnicą. Jeden R w szereg, drugi dla "odtworzenia" impedacji głośnika równolegle. Wartości liczysz np z liku od djmatyas'a.
  Pojemności możesz oczywiście łączyć, cewek nie. Nie potrzebne ci są wartości dokładne, wystarczą przbliżone,.. dla tej zwrotnicy nawet bardzo przybliżone, bo poprawna ona i tak nie będzie.
  Nie istnieje coś takiego jak symulator nie uwzględniający SPL'u głośnika oraz przebiegu jego impedancji.
  Dziwi mnie, że ktoś wkłada tyle pieniędzy, czasu i serca w projekt kompletnie odpuszczając zwrotnicę. Aby ją dobrze wykonać powinieneś.
  1. Zrobić obudowy i zamontować głośniki.
  2. Zainstalować SW i wykonać jig'a do pomiaru impedancju (kabel, 2xminijack i opornik 10ohm), oraz sprawić sobie przyzwoity (liniowy) mikrofon
  3. Zanieść zestaw do salonu, bo twój pokój jest za mały.
  4. Pomierzyć SPL i impedancję wszystkich głośników
  5. Zasymulować zwrotnicę w tym samym programie.
  6. W ciemno ją złożyć, bo wynik nie odbiegnie od symulacji więcej niż 0,5dB.

  To tyle w skrócie, w praktyce pomijając obudowę to jakieś 2 dni roboty uwzględniając trudności z obsługą SW.

  Na koniec wierze, że odwrócenie ST może go jakoś tam stłumić, ale moja rada nie rób tego dla zwrotnicy 12dB/oktawę. Dla czego? Bo dla poprawnego efektu stereo niezmiernie ważny jest przebieg faz.
 • #10
  Skipior
  Level 20  
  Januss73... Twoje porady wydają się dla mnie dosyć konkretne, więc tak zrobię.

  Tylko jaką zwrotnicę później w SW symulować? Z jakiego nazwiska filtrów zaczerpnąć i jakiego rzędu? :)

  W speaker workshop mam problem z połączeniem głośników z elementami zwrotnicy w okienku projektowym owych filtrów... Może jakoś pomożesz?? :)

  Filtr Butterworth'a wydaje się dla mnie najbardziej korzystny, bo nie daje bardzo łagodnych spadków, ani stromych... Coś tak pomiędzy i to jest dla mnie dobre.

  Czy warto robić dla takiego zestawu zwrotnicę drugiego rzędu? Czy lepiej mniej roboty i pierwszego?

  Cewki będę sobie sam nawijał, więc jak na ceny polskich sklepów około 150 zł zaoszczędzę ( 2gi rząd, ceny z wysyłkami ).

  Czy do pomiarów wystarczy pokój o pow. 21 m2 wystarczy?

  Jeżeli nie to mam w firmie hale od 100 do chyba 200 m2 ;p Ale tam więcej zabawy miałbym z niwelowaniem rezonansów wszystkiego dookoła ;p Heh :)
 • #11
  januss73
  Level 32  
  Do tej pory robiłeś Butterwortha 2 rzędu więc możesz tak zostawić.
  Na czym ten problem polega? Ten edytor działa dość intuicyjnie.
  Wstawiasz wybrany filtr, wskakuje zamknięty, klikasz raz na element, klikasz 2x na pad, wyskakuje edycja elementu, dajesz anuluj i znika ścieżka z pada. Klikasz na głośnik klikasz 2x na pad nie puszczając przycisku i przeciągaż ścieżkę.
  Przynajmniej u mnie tak działa, ale uwierz mi, większy problem to prawidłowe pomierzenie przetworników.
  Zanim zaczniesz polecam to
  http://www.audiomania.info/articles.php?topic=4

  unikniemy ofttopa

  edit, bo widzę, że dopisałeś w między czasie
  Pokój 21m2 brzmi już lepiej. Ustaw kolumnie w 1/3 od ściany i mikrofon tak ze 2 metry od głośników. Ważne aby i mic i głośnik był możliwie daleko od wszelkich powierzchni od których dwięk będzie się odbijał.
  Taka hala wbrew pozorom byłaby jak najbardziej odpowiednia. To nic, że ty słyszysz echo. Sygnał ustawia się tak, że program togo echa "nie policzy" a pomiar będzie bardziej wiarygodny dla dolnych częstotliwości.

  Jak uda ci się pomierzyć przetworniki morzesz wrzucić na forum paczkę z pomiaremi impedancji i SPL, podejrzewam, że wtedy cała masa forumowiczów chętnie zajmie się projektem tej zwrotnicy.
 • #12
  Skipior
  Level 20  
  Tak, wiem o tych artykułach, czytałem je z uwagą :)

  Program też mam, wydaje się on bardzo ciekawy, jednak gorzej z aparaturą...

  Jig'a mam... Nie wiem jaki mikrofon zastosować, jak kupię samą wkładkę to co z nią mam zrobić? W powietrzu jej przecież nie powieszę :)

  Biorę się więc teraz za budowę paczki... 70 dm3 dla GDN, GDM i GDWK w oddzielnej komorze niech sobie będą. Paczki zrobię z płyt MDF 18mm i solidnie wzmocnię.

  Chodzi mi po głowie i nie daje spokoju półokrągły tył obudowy heh :) Ma to sens?
 • #13
  januss73
  Level 32  
  Wkładkę możesz przymocować do plastikowej czy aluminiowej rurki za pomocą koszulki termokurczliwej. Tu właściwie jest dowolność. Ja wsadziłem ją do wtyczki jack.

  Co do półokrągłego tyłu nie ma przeciwwskazań, tylko jak ty to zrobisz?
 • #14
  Skipior
  Level 20  
  He he :) W stolarce to taki mały czarodziej jestem :P

  Ale tak poważnie... Jest sklejka od 3 czy tam 4 mm do 16 mm którą można nawet przysłowiowo wokół palca owinąć ;p

  Można z niej robić okrąg jak się chce, jest inaczej prasowana i wzdłuż słoi się dowolnie wygina :)
 • #15
  januss73
  Level 32  
  To jak Ty taka złota rączka i masz takie warunki, to może ja ci zlecę moją skrzynkę? Jak jeszcze masz lakiernie to cena nie gra roli :)
 • #16
  Skipior
  Level 20  
  Hmm... A widzisz co pisze pod moim nickiem? :P

  Mam stolarnię, a jeśli chodzi o lakiernię... Jakoś muszę lakierować kraty do kolumn, które na allegro oferuję :)

  Odezwę się na priv. :)

  Mam wstępny projekt paczek o których mowa.

  Poglądowy rysunek w załączniku :)