Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ekran LED w wersji makro - pytania wstępne.

14 Lut 2009 14:31 2071 3
  • Poziom 2  
    Witam,

Na wstępnie chcę przeprosić za pytania trywialne lub o rzeczy oczywiste, ale z elektroniką i "elektryką" mam wspólnego niewiele, studiuję mechanikę:)

No więc po kolei:

Chciałbym wykonać wyświetlacz LED (wiem, że na forum takowych tematów było wiele, czytałem, ale takiego jak ja chcę zrobić nie widziałem).
    Miałby to być wyświetlacz, w zasadzie wizualizacyjny - o wymiarach 1,75 X 0,6 m. składający się ze 114 kwadratów, o wymiarach 9cmx9cm każdy.

Podstawowa wizualizacja jaką miałby ten ekranik wyświetlać to ocoś takiego (z winampa): PRZYKŁAD JAK TO MA WYGLADAC

Każdy kwadrat podświetlany byłby - przed testami założyłem, że 5 diodami LED. Nie zdecydowałem jeszcze, czy plexi kolorowe, czy białe matowe i kolorowe diody, ale załóżmy - gorszy pod względem prądowym wariant - że plexi będzie białe, natomiast aby umożliwić pełne sterowanie i wiecej możliwości, na każdy kwadrat przypadać będzie 5 diodek czerwonych, 5 żółtych i 5 zielonych. A oto moja lista pytań:

1. Pytanie laika - jeżeli powiedzmy z obliczeń wychodzi mi, że prąd jaki potrzebny będzie do zasilenia wszystkich diodek, to na przykład (konkrety za chwile) 20 A przy 12 V zasilania - i transformatorze toroidalnym 220V/12V, 25 A, 300 VA, przy bezpiecznikach w mieszkaniu 20A - to czy to będzie działało?:) Chodzi mi o prostą rzecz - czy te 25A "za" transformatorem przy 12V, zamieni się "przed" nim na tylko - 300VA / 220V = 1,36 A ? To jest główne pytanie początkowe - bo jeśli to nei ma szans działać, to lipa :(

2. Jak lepiej połączyć diody? każdy kwadrat szeregowo - czyli np. 4 diody(wtedy 4 a nie 5 dla prostszego rachunku) szeregowo - 12V / 4 = 3V, dla kazdego koloru, czyli na kazdy kwadrat mam 3 połączenia szeregowe po 4 diody, co daje łącznie 342 połączone równolegle szeregowe układy - o charakterystyce 12V, 20mA każdy? no wlasnie...bo natężenie będzie w układzie szeregowym stałe, prąd zaś podzieli się na 4 diody - i pytanko - czy to będzie ładnie wtedy świecić? i co jeśli jedna się spali albo przestanie pobierać 3V...jest ryzyko zwiekszenia napiecia na innych?

Czy może lepiej nie bawić się w układy szeregowe, a po prostu spinać równolegle wszystko. Wtedy mamy 114kwadratów*5diod*3kolory=1710diodek połączonych równolegle, 12V, 20mA każda czyli razem 20mA*1710/1000 = 34,2 A. Widzę do tego np takie trafo: http://allegro.pl /item548854936_transformator_toroidalny_230_12v_500va_nowy_f_vat.html

3. I wreszcie pytanie o sterownie. W dużo mniejszych wersjach takich ekranów stosują ludzie sterowanie przez LPT - ale o ile się nie mylę, tam podaje się też napiecie tym samym portem. W moim przypadku jak zrealizować sterowanie - żeby ekran był w stanie wyświetlać dowolnie, co mu zadam. GŁównie podskakujące w rytm muzyki z winampa wzorki, ale też napisy, wężyka z nokii:) whatever. Podłączenie przez USB jakieś wchodzi w grę? I w ogólności jak by to można zrealizować - chcę oszacować koszta oraz wymagane umiejętności - czyli to ile czasu będę sie musiał napocić, żeby to wykonać jako laik:). Aha...mogę chyba liczyć na pomoc brata po technikum elektronicznym i mechatronice, ale tak to raczej sam mam zamiar to wykonać. Proszę o pomoc najwytrwalszych, co aż tutaj dotarli w czytaniu biadolenia laika :) Pozdrawiam forumowiczów !

Proszę zapoznać się z regulaminem na początek. Szczególnie z punktem 10.11
    Link do aukcji usunąłem.
    Nie kasować wpisu.
    /Faces/
  • PCBwayPCBway
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Myślę, że przy tego typu wątpliwościach powinieneś na początek zbudować coś prostszego, mniejszego ...:|
    Pozdrawiam.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 2  
    Nie, bo nie jestem fascynatem tylko mam potrzebę i chce ją zrealizować. Już niejednego sie w ten sposób nauczyłem, wiec...

Zastanawia mnie jaki moduł sterowania byłby tu najlepszy. Najchętniej coś, żeby sterowało diodami wg współrzednych X i Y...
  • Poziom 27  
    Podstawowe pytanie co budujesz i co chcesz uzyskać. Generalnie jeśli to ma być panel świecący to optymalnie zasilić go można z jakiś 24V i podłączyć diody szeregowo (a potem zestawy równolegle). Jeśli chcesz sterować diodami to najprostszy wariant to połączenie równoległe tak wirtualnie wszystkich diod. Żeby zapalić diodę musisz mieć jeden tranzystor lub jedno wyjście układu scalonego. Przy większych ilościach diod używa się sterowania matrycowego żeby ograniczyć ilość linii sterujących, ale to pociąga za sobą odpowiednio dużą częstotliwość przełączania. Z komputera można sterować wyświetlanymi napisani i jeśli układ nie będzie buforować informacji to będą ograniczenia ilościowe diod (bo LPT ma jakąś tam przepustowość informacji i więcej fizycznie nie da się wysłać). Jeśli układ sterujący będzie buforować informacje (np "odtwarzać" je z pamięci RAM) to problemem może być częstotliwość odświeżania całego ekranu (LPT nie zdąży wysyłać danych). A jeśli chcesz mieć dużo LED i szybko odświeżać ekran (np animacja czy film 25 klatek/s) to musisz zbudować dość rozbudowany sterownik, być może z jakimś procesorem 32bitowym albo FPGA. I tu znowu wszystko wraca do pytania co tak naprawdę chcesz uzyskać.