Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vermona Regent 2022 nowe końcówki mocy

14 Lut 2009 16:02 9102 31
  • Poziom 13  
    Witam!
    zastanawiałem się gdzie zamieścić ten temat ale z racji tego że moja konstrukcja będzie miała bardziej charakter DIY niż z serwisowanie postanowiłem że zamieszczę go tutaj.

Otóż dostałem do zrobienia spalony wzmacniacz Vermona Regent 2022. Była to naprawdę solidna konstrukcja, potężne trafo, moc wyjściowa 2x100W/4 Ω, ważny ponad 15kg. Nie mam zamiaru naprawiać tego co już tam jest po pierwsze dlatego że ma to już wiele lat a po drugie jest to przestarzała konstrukcja na KD503 i wprowadza dużo zniekształceń. Dlatego postanowiłem zbudować nowe końcówki mocy. Wybór padł na PERUNA. Wzmacniacz będzie napędzał odsłuchy w zespole, zależy mi na tym aby był niezawodny.

Poniżej zdjęcia starego regenta

Mam jednak kilka wątpliwości
    1)Czy należałoby wymieniać kondensatory w zasilaczu? (dodam że bez obciążenia po zmierzeniu jest na nich 2x40V)
    2)Jaką moc przy tym napięciu osiągnie perun?
    3)Nie podobają mi się te diody prostownicze w zasilaczu (widać na zdjęciu), wymienić zastosować mostek? Jaki?
    4)Czy jako tranzystory wyjściowe mogę zastosować parę MJ15003/MJ15004 ? (tak jak KD503 MJ są w obudowie TO3) czy może jeszcze jakieś inne??
  • PCBway
  • Poziom 37  
    A czemu to miałaby zmienić się moc jeśli zasilanie zostaje bez zmian? Czy mógłbyś wyjaśnić czemu KD503 rzekomo wprowadzać mają większe zniekształcenia od MJ i co masz przeciw tym diodom? Na jakim sprzęcie mierzyłeś te zniekształcenia? Grzebactwo bez pomiarów skończy się źle.
  • Poziom 13  
    ten wzmacniacz co tam był, był zrobiony właśnie na KD503 a ja chce wstawić tam nowe wzmacniacze i mają być właśnie to peruny, a perun przy 2x40V wyciągnie więcej niż 100w a chciałbym wiedzieć ile to dokładnie będzie mieć mocy.
    po za tym kd503 to przestarzałe już i wolne tranzystory.. mało? ten regent 2022 wprowadza <0,6% zniekształceń jak dla mnie to za dużo
  • Poziom 37  
    Poczekajmy więc na efekty bo widzę że zamiast sięgnąć do dostępnych tabelek wolisz pisarstwo o wyciąganiu. A prawda jest taka że do Regenta zasilacze budowano takie jak potrzeba i więcej z niego nie wyfrunie. Jakie trafo taka moc , uwzględniając sprawność i straty na elementach.
  • Poziom 13  
    nie chodzi mi o wyciśnięcie "ile się da" tylko chciałem wiedzieć jaką to będzie mieć moc
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kondensatory w zasilaczu możesz faktycznie wymienić, ale diody zostaw, na pewno wytrzymają więcej niż odpowiadający mi mostek w jednej obudowie.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    aha ok to tak zrobię,a ile tych pojemności by trzeba było tam włożyć? wystarczy tyle ile tam jest?? (4x4700uF)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Prawdopodobnie wystarczy, ale nie zaszkodzi jak dasz więcej, jeśli będzie miejsce to stare też możesz zostawić…

A jakiej mocy tam masz ten transformator? Dawniej dawali większe niż potrzeba, więc może można by zrobić jakiś wzmacniacz mostkowy i w ten sposób wycisnąć więcej mocy z tego samego napięcia.
  • Poziom 13  
    trafo zdaje się że ma 380VA
  • Pomocny post
    To możesz spróbować zrobić jakieś dwa mostki nawet na tym perunie…
  • Poziom 13  
    nie 2 mi wystarczą ;-)
    no dobra a co z tranzystorami? mogą być te mj? a może jakieś inne?
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Osobiście zostawiłbym KD, są niezniszczalne.
  • Poziom 13  
    tego bym nie powiedział, masz tu tego namacalny przykład :-D a mj15003/04 są mocniejsze od kd503, tylko nie podoba mi się ich cena :-/ a po za tym nie będę w perunie montował kd503... dlatego chciałbym się dowiedzieć czy są jakieś tańsze zamienniki ty MJ i czy wogóle ta para może tam być zastosowana ( czy perun poradzi sobie z ich wysterowaniem) ??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Mj mogą być, ale tranzystory większej mocy nie zwiększą Ci mocy wzmacniacza...
    Jeżeli chcesz zauważyć różnice w mocy to tylko mostek. Bo między 100W a 120W czy tam 130W nie zauważysz różnicy. A między 100W a 200W już tak.
  • Poziom 13  
    joy_pl napisał:
    Mj mogą być, ale tranzystory większej mocy nie zwiększą Ci mocy wzmacniacza...

no nie chodzi mi o zwiększenie mocy wyjściowej tylko o to aby wzmacniacz był wytrzymały, i żeby mógł zejść do 2 Ω
  • Pomocny post
    Jeśli tak to ok powinny starczyć, ale gdyby wysterowany był tylko jeden kanał to te mj przy 2ohm będą na styk... Przy 2 ohm radziłbym dołożyć raczej drugą parę tranzystorów.
  • Poziom 13  
    no właśnie chodzi o to że w stopniu końcowym ma być tylko jedna para ponieważ na drugą parę nie ma miejsca na radiatorze, a radiatorów wymieniać nie będę dlatego chcę żeby były tam te mj one mają chyba 250W i Ic=20A jeden. ale cena ich jest wysoka bo kolo 15zł/szt :-/
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Co należało dowieść. Przeciążanie trafa (które było zaprojektowane z prawidłowym zapasem), po iluś latach pracy, pracą mostkową -zaowocuje jego rychłym zgonem i wydatkami. Opisywanie zniekształceń których nie chciało się zmierzyć -to mniemanologia. Dywagacje nad małą szybkościa KD503 w przypadku wzmacniacza estradowego to tez nieporozumienie. Wszystkie domniemane zyski z przeróbki zaowocują jedynie małą niezawodnością. Nadal odradzam. Pozdr
  • Poziom 13  
    Dziękuje za odpowiedzi. Wzmacniacz ten nie pracuje w mostku - jest to wzmacniacz stereo o mocy 2x100W.

Co do zasilacza to zostawię go tak jak jest tzn. te diody i kondensatory nie będę wymieniać. Co do naprawy hmm, to sam nie wiem. Jest to po pierwsze stara niemiecka konstrukcja do której nie mogę nigdzie znaleźć schematu to po pierwsze, jeżeli miałbym go naprawiać "na piechotę" to zaczną się schody z tranzystorami, no chociaż zamienniki jakoś by się dobrało, w tych vermonowych końcówkach jest zastosowany jakiś dziwny układ scalony o symbolu B380Ec w jednym kanale totalnie rozwalony. Tego układu nigdzie nie dostanę, zamienników też jeszcze nie widziałem... No i z tego co wyczytałem na forum zawiera on w swej obudowie cztery niezależne tranzystory które pracują w stopniu napięciowym. Nie mam żadnego datascheeta, nie znam wyprowadzeń. Dlatego jedyne co w obecnej sytuacji mogę zrobić to zbudować nowe końcówki mocy
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    dj-MatyAS napisał:

... Mnie by się nie chciało...Raz, że koszt takiej totalnej przeróbki dość wysoki, dwa, że musiałbym się zmieścić w już gotową obudowę (nie cierpię takich ograniczeń - zawsze wyjdzie, że gdyby było o 1 cm więcej miejsca...), a trzy, że już za stary jestem, żeby eksperymentować ...

Koszt jak koszt dla mnie do przyjęcia, jeżeli chodzi o zmieszczenie się w obudowie to z perunem żadnego problemu nie będzie. A ja jeszcze taki stary nie jestem, ferie są więc czasu mi nie brak, nabiorę praktyki też ;-) ja bardzo lubię składać wzmacniacze mocy m.cz. :-)

dj-MatyAS napisał:

... KD to naprawdę b. dobre tranzystory, a z jednej parki mnie osobiście udało się kiedyś wycisnąć czyste i nie zniekształcone 200W ...

Jak Ty to zrobiłeś???
    W katalogach podają moc strat dla tego tranzystora 150W a tu 200W z jednej pary??

Jeżeli chodzi o wzorowaniu się się na eltronie 100 celem naprawy vermony "zaimpletowywując" końcówki e100 to hmm, może innym razem, musiałbym zrobić PCB a w te klocki nie jestem dobry... Wolę skorzystać z jakiegoś gotowego projektu, a że wiele pozytywnych opini przeczytałem o perunie postanowiłem go zbudować. Dzisiaj byłem w sklepie zaopatrzyć się w elementy do zbudowania dwóch układów.

Perun przy tym napięciu zasilania (2x40v) wyciągnie te 100W co vermona, jeśli się mylę to poprawcie mnie...

No i jak już napisałem mam w domu wszystkie elementy poza tranzystorami końcowymi. Teraz już kompletnie nie wiem co mam wybrać KD503/(nie pamiętam co ma do pary) czy MJ15004/03 ??? Która z tych par będzie lepsza?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    dj-MatyAS napisał:
    Ciekaw jestem co też uda się Koledze zrobić z tym wzmacniaczem - czekam na wyniki (oby zwieńczone sukcesem).

w końcu :-) skończyłem dzisiaj jedną końcóweczkę Oto co wyskrobałem

w najbliższym czasie skończę drugą. Tutaj w stopniu końcowym zastosowałem parę MJ15004/03 oryginały, kupiłem je w cybor techu.
    Prąd spoczynkowy ustawiłem na 130mA. Proszę nie czepiajcie się radiatorów na płytce czy kabelków czy jeszcze czego innego...
    aamm jedno pytanie czy ten tranzystor który pracuje w układzie kompensacji prądu (widać na zdjęciu) może być tam gdzie jest zamontowany czy ma być jeszcze bliżej tranz. końcowych?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    No niestety nie posiadam oscyloskopu :-( Wzmacniacz został już odpalony bo w końcu ustawiałem prąd spoczynkowy. Ale ciężko się go ustawia :-/ to na ile miałby być ustawiony 90mA 100mA 110mA ??
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    W twoich warunkach -na najmniejszą wartość przy której otrzymasz dźwięk bez zniekształceń. Nie wykluczone że starczy nawet 40mA ale to ty będziesz oceniał, po chociaż kilku poprawkach i kilkunastu minutach pracy.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Udało mi się odpalić drugą końcówkę, bezproblemowo, pełna radość :-D prądy ustawiłem na ok 80mA. Końcówki są już zamontowane w obudowie. Wzmacniacz gra elegancko ;-)

Ale to nie koniec..

dj-MatyAS napisał:

... wskaźniki wysterowania (trzeba tylko zorientować się jak z zasilaniem tych układów, i też je zostawić) ...

Z wskaźnikami mam problemy. Nie mogę się z nimi dogadać :-/ są to dokładnie układy A277D. Jeden wskaźnik w ogóle na nic nie reagował więc zobaczyłem co z zasilaniem i zorientowałem się że jest uszkodzona jedna dioda zenera i wymieniłem ją i faktycznie układ zaczął działać jednak nie tak jak powinien :-/ Pierwsze 4 diody w ogóle się nie świecą, 4 kolejne tak, ale do momentu w którym 4 kolejne (te 4 ostanie) nie świecą, jeżeli zaczynają świecić (4 ostatnie) to 4 poprzednie gasną. Układ działa można powiedzieć przerzucając w miarę wysterowania po 4 kolejne diody... nie wiem o co chodzi

drug też odmawia posłuszeństwa: po włączeniu świecą sie przykładowo 4 diody i nic nie reagują.

Ten wskaźnik jest trochę inaczej zaaplikowany niż w notach katalogowych. Szukałem schematu vermony ale znaleźć nigdzie nie mogę. Na płytce są dwa potencjometry: jeden gdzieś na wejściu do regulacji wzmocnienia drugi gdzieś dalej nie wiem do czego (nie jest to regulacja jasności świecenia diod).

Nie wiem jak mam podejść do tych wskaźników :-(
    Jednak zależałoby mi na ich poprawnym działaniu
    Macie jakieś pomysły??
  • Poziom 37  
    Sprawdzaj ten wskaźnik osobno, bez wzmacniacza najlepiej w podstawowej aplikacji. To nietypowy objaw i chyba warto poszukać jakichś anomalii w połączeniach. Oczywiście A277D=UL1980=UAA180