Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

eagle 5.4.0 problem z autorouterem

krzychu_m 14 Lut 2009 18:04 2381 16
  • #1 14 Lut 2009 18:04
    krzychu_m
    Poziom 9  

Witam

Po narysowaniu schematu, przejściu do board, rozmieszczeniu elementów na płytce włączam autorouter. I tu wszystko jest OK.

Ale później przesuwam np w prawo jakiś scalak, klikam autoroutera żeby ułożył na nowo ścieżki i ... kicha, nic się nie dzieje. A płytka wygląda jak na obrazku poniżej.

link do obrazka: https://obrazki.elektroda.pl/67_1234630216.jpg

hmmm...

Używam darmowej wersji bez żadnych "dopalaczy".

Czy ten autorouter jest jednorazowy czy też ja coś robię źle???

0 16
  • #2 14 Lut 2009 18:35
    ptych86
    Poziom 12  

Żeby autoruter mógł rutować ścieżki, musisz najpierw rozrutować stare. Śłuży do tego polecenie "Ripup" na panelu po lewej. Możesz rozrutowywać pojedyncze odcinki ścieżek (pojedyncze kliknięcie na odcinku), całe węzły (kliknięcie podwójne) lub wszystko (przycisk "Go" na górnym panelu).

0
  • #3 14 Lut 2009 18:50
    krzychu_m
    Poziom 9  

Trochę pomogło, ale znowu jest nowy problem.
    W warstwie bottom pojawiły się jakieś krzaki

Wygląda jakby nie usunęło wszystkich ścieżek, pomimo że wybrałem żeby wszystko usuwał

0
  • #4 14 Lut 2009 19:00
    ptych86
    Poziom 12  

Redraw na górnym panelu.

0
  • #5 14 Lut 2009 20:19
    krzychu_m
    Poziom 9  

Mam jeszcze jedno pytanie.

Korzystając z podpowiedzi w tym temacie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic57726.html

narysowałem płytkę w dwóch warstwach, tak żeby na górnej warstwie tworzyły się zworki, bardzo pomogło, ale czy nie da się zmusić eagle aby robił same zworki i przelotki. A konkretniej żeby nie robił tego co jest zaznaczone na rysunku strzałkami ???

################

Wygląda na to, że się udało

Wystarczyło pogrzebać w ustawieniach autoroutera

Dziękuje za pomoc .

0
  • #6 14 Lut 2009 20:40
    Przem188
    Specjalista EDA

Tak prostą płytkę to kolega przede wszystkim może sam zaprojektować. I wówczas na pewno jak się postarasz we właściwym ułożeniu ścieżek będzie jednowarstwowa z najwyżej kilkoma mostkami z drutu. Po co zaprzęgać tu automaty, które nie służą do projektowania tak prostych płytek. Tym bardziej, że autorouter w Eaglu należy do najprostrzych, jakie istnieją.

0
  • #7 14 Lut 2009 20:49
    ptych86
    Poziom 12  

Narzedziem "Rect" (rectangle) namaluj prostokąty na warstwie "41 tRestrict" w tych obszarach gdzie są piny elementów (jak w przykładzie "singlesided"). Na obszarze, gdzie jest namalowane cokolwiek na tej warstwie, autorouter nie będzie prowadził ścieżek na warstwie top (literka 't' przed słówkiem Restrict).

0
  • #8 14 Lut 2009 21:03
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 14 Lut 2009 21:43
    krzychu_m
    Poziom 9  

Zrobiłem tak jak poradził kolega ptych86

tak wyszło

Jak dla mnie jest OK. Trochę dużo tych zworek, ale są przynajmniej ułożone tak jak chciałem :-)

We wzorze płytki (drugi obrazek) w moim poprzednim poście, aby osiągnąć taki efekt musiałem ręcznie przeprowadzić jedną ścieżkę. Po zastosowaniu narzędzia rect wszystko jest robione z automatu.

Coraz bardziej podoba mi się ten program :-)

Jeszcze raz dzięki za pomoc

0
  • #10 14 Lut 2009 22:19
    Przem188
    Specjalista EDA

Jakbyś tą listwę przemieścił pod układ scalony, przy dłużej krawędzi płytki, kondensator C1umieścił obok ustatniej nóżki scalaka (popatrz ja długie ścięzki muszą być do niego doprowadzone), rezystor dał bliżej wyprowadzeń scalaka i przesunął tak, aby jak najwięcej przecinających się z jego wyprowadzeniami ścieżek znalazło się między jego padami byłoby znacznie lepiej. sporo mostków dałoby się wyeliminować.

A program? Eagle jest niezły na początek. Potem jego liczne wady dyskwalifikują go do poważniejszych zastosowań.

0
  • #11 14 Lut 2009 22:42
    krzychu_m
    Poziom 9  

Rzeczywiście różnica kolosalna :-)

0
  • #12 15 Lut 2009 00:53
    Przem188
    Specjalista EDA

Możesz zredukowac liczbę mostków. Z pinu 6 i 8 scalaka do gniazda poprowadż połączenie ale tu wstaw mostek, za to usuń mostki na ścieżkach krzyżujących się (pin 2 i 4 scalaka). Podobnie zrób na ściezce, która przechodzi pod 2 mostkami z przedostatniego i ostatniego pinu scalaka. Wstaw na niej mostek a zlikwiduj te 2 zworki z tych pinów scalaka. Juz 2 zworki oszczędziłes. Teraz rozetnij pionową ścieżkę z plusa elektrolitu do gniazda, wstaw zworkę i zlikwiduj mostki na tych 2 ścieźkach przecinających tą pionową ścieźke. Właśnie 3 zworki ci ubyło na płytce. Wrzuć tu widok po tych poprawkach. Trzeba jeszcze zastanowić się nad okolicą tego elektrolitu. Ale to dopiero po tych powyższych poprawkach. Na razie nie widząc tego trudno dalej "kombinować". I daj sobie spokój z autorouterem. Odkąd na tym forum przebywam staram się tłumaczyć że automat w większości tu opisywanych przypadkach tylko gmatwa i komplikuje projekt. Ale kaźdy nowicjusz myśli ze narysuje schemat a reszte zrobi program. Gdyby tak było to niebyłoby pracy dla projektantów. Więc kolejny raz apeluje-zapomnij o automacie, rusz głową! Wyobraż sobie ze jesteś w labiryncie a ścieźki to korytarze, przestrzenie puste pomiędzy to sciany. Teraz tak porozmieszczaj te korytarze aby było jak najmniej serpentyn, przepraw drugą stroną płytki i wiraży. Po jakimś czasie zobaczysz jak może wyglądać profesjonalnie zaprojektowana płytka i to bez prymitywnego autoroutera.

0
  • #13 15 Lut 2009 11:28
    krzychu_m
    Poziom 9  

I po zworach

Jeszcze jedno pytanie.

W zaznaczonym miejscu chce przeprowadzić ścieżkę, ale cały czas ciągnie mi ją w stronę jednego albo drugiego pinu, nie mogę ustawić na środku.

Rozumiem, że element ustawia się do linii siatki, próbowałem więc zmieniać ustawienia narzędziem Grid w lewym górnym rogu programu, ale to nic nie pomogło.

#################

Jednak ustawienie Grid pomogło
    Wystarczyło tylko wpisać odpowiednio małą wartość

0
  • #14 15 Lut 2009 14:59
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 15 Lut 2009 15:20
    krzychu_m
    Poziom 9  

I teraz płytka wygląda tak:

Rzeczywiście projektując płytkę samemu można wiele zdziałać :-)

0
  • #16 15 Lut 2009 19:07
    199693
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 15 Lut 2009 21:16
    krzychu_m
    Poziom 9  

No, coraz ciekawiej to wygląda :-)

0