Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie pilota RC z komputerem

Tomi127pol 14 Lut 2009 18:15 2712 9
  • #1 14 Lut 2009 18:15
    Tomi127pol
    Poziom 10  

Witam wszystkich bardzo serdecznie!!!
    Uprzedzam, że jestem zupełnym amatorem w tej dziedzinie.
    Niedawno kupiłem tani samochód RC.
    Postanowiłem zrobić sobie własny pojazd i wykorzystać w nim układ z w/w samochodu. Wszystko działa jak należy, mój pojazd jeździ tak jak trzeba. Mianowicie chodzi mi o to żeby podłączyć pilot(4 kanały(przód, tył, w lewo, w prawo)) do komputera w taki sposób abym mógł wydawać polecenia pojazdowi z komputera.
    Pojazd jest dwu kołowy(jedno koło z prawej, drugie z lewej a po środku akumulatorek i płytka z samochodu...
    Np. Wpisując w programie komendę np. L5 to lewe koło pojazdu kręciło by się przez pięć sekund.
    Pozdrawiam wszystkich i liczę na szybką odpowiedź.
    PS. Znam PODSTAWY programowania w C++

/Edit: Chciałbym jeszcze dodać ze to pozwoliło by mi zaprpgramować trasę jezdy robota bez montowania na nim ukłdów scalonych o których nie mam zielonego pojęcia...

0 9
  • Relpol
  • #2 14 Lut 2009 21:26
    bogdan_p
    Poziom 39  

najprościej to do styków przycisków pilota wpiąć się z stykami przekaźników do tego ULN2803 i można już sterować przez port LPT , w przypadku RS232 konieczny będzie mikrokontroler ogólne zasady sterowania w ten sposób masz w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic651698.html

0
  • Relpol
  • #3 14 Lut 2009 21:57
    Tomi127pol
    Poziom 10  

bogdan_p wielkie dzięki za odpowiedź
    Z tym ULN2803 to o taki chodzi co na allegro po 1,5 zł jest???
    Bo ja z elektroniki jestem zielony. Czy ULN2803 trzeba wlutować w jakąś płytkę, czy tylko kabelki przylutować??? Jeśli możesz to zamieść, proszę jakieś schematy lub coś w tym stylu żebym wiedział jak to wszystko podłączyć i jeszcze jakieś oprogramowanie...
    Jeśli dobrze rozumiem to cała filozofia będzie polegała na tym że podając komendę będzie się otwierał lub zamykał obwód, tak jak bym przycisk na pilocie nacisnął???
    Pozdrawiam

0
  • #4 14 Lut 2009 23:01
    robi667
    Poziom 17  

Wszystko możesz złożyć na płytce uniwersalnej. Przy wykorzystaniu przekaźników warto zabezpieczyć wyjście ULN2803 diodami.
    O sterowaniu przekaźnikami z komputera jest już trochę tematów na elektrodzie. Rzuć też okiem na ten projekt.

0
  • #5 15 Lut 2009 09:48
    bogdan_p
    Poziom 39  

praktycznie robi667 podał Ci gotowy schemat , rozumie że nie jesteś elektronikiem dlatego masz gotowy do Twoich potrzeb
    Połączenie pilota RC z komputerem

w Twoim przypadku zupełnie wystarczą przekaźniki z jedną parą styków NO , mogą być miniaturowe lub kontraktony o napięciu cewki np. 5V , zasilanie dobierasz do wartości napięcia pracy cewek przekaźników , wszystko o sterowniu przez LPT masz tu http://www.lpt.strona.pl/#przyk , zerknij również do działu Download > Programy polskie tam znajdziesz kilka gotowych przykładów sterowania

0
  • #6 15 Lut 2009 11:37
    Tomi127pol
    Poziom 10  

Jak się domyślam będzie to działało na takiej zasadzie że z portu LPT będzie przekazywany impuls do przekaźnika a tan będzie otwierał lub zamykał obwód(jak mniemam to przekaźnik działa jak włącznik tylko że nie przyciskamy go tylko dajemy impuls, w tym wypadku za pomocą portu LPT)Czy mam racje??
    PS. Dodam że mam dopiero 14 lat i jak na razie nie miałem możliwości zajmowania się elektroniką:)

/Edit: Czy mógł by mi ktoś na PW dać link do aukcji lub zdjęcia odpowiedniego dla mnie przekaźnika? Bo nie mogę nic na ten temat znaleźć

0
  • #7 15 Lut 2009 18:22
    bogdan_p
    Poziom 39  

stan wysoki na danym pinie portu LPT powoduje zadziałanie przekaźnika co z kolei jest równoważne z przyciśnięciem danego przycisku pilota

Cytat:
    Bo nie mogę nic na ten temat znaleźć

Allegro › RTV i AGD › Elektronika › Elementy elektroniczne wpisz magiczne słowo przekaźnik proponuje z cewką na 5V

0
  • #8 15 Lut 2009 20:42
    Tomi127pol
    Poziom 10  

Ok, mam jeszcze jedno małe pytanie, czy przekaźnik cały czas "przepuszcza" prąd jak dostanie impuls z LPT a następnie konieczny jest drugi impuls aby ten prąd rozłączyć czy prąd przepuszczany jest tylko w trakcie trwania dopływu prądu do przekaźnika z LPT?

0
  • Pomocny post
    #9 15 Lut 2009 21:05
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    czy przekaźnik cały czas "przepuszcza" prąd jak dostanie impuls z LPT

po mimo że układ jest bardzo prosty , to widzę że będą problemy proponuje zacznij od pogłębienia swojej wiedzy o elektronice , przekaźnik nic nie przepuszcza , w momencie pojawienia się odpowiedniego napięcia przez cewkę płynie prąd powodujący zadziałanie co z kolei wywołuje zwarcie lub rozwarcie jego styków , tak więc tylko w momencie pojawienia się napięcia na cewce jego styki są zwarte lub rozwarte , oczywiście są przekaźniki bistabilne ale to już coś zupełnie inny temat

0
  • #10 16 Lut 2009 14:57
    Tomi127pol
    Poziom 10  

Myślę, że problemów miał nie będę... Po prostu nie wiedziałem jak działa ten przekaźnik:) Dziękuje za pomoc, w tym tygodniu zamówi pewnie ten układ scalony oraz przekaźniki i biorę się do roboty
    PS.

bogdan_p napisał:
    w momencie pojawienia się odpowiedniego napięcia przez cewkę płynie prąd powodujący zadziałanie co z kolei wywołuje zwarcie lub rozwarcie jego stykówi

To chciałem powiedzieć ale brakowało mi fachowego słownictwa

0
  Szukaj w 5mln produktów