Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa

M-K 14 Feb 2009 20:07 13342 21
 • #1
  M-K
  Level 10  
  Witam
  Pewnego dnia zginęła mi jedna z partycji. Podczas włączania systemu wyświetla "uskodzona główna tabela plików"
  Cześć danych odzyskałem programem "PC Inspector File Recovery"
  Oczywiście po przeczytaniu 3-4 tematów stwierdziłem ze to proste i sam naprawie i za pomocą DMDE skopiowałem boot sector copy na Boot sector i nic system plików RAW wszystko 0 bajtów
  dysk to IDE ST3320620A, dysk podzielony na 3 partycje, system xp na innym dysku,
  Pytanie brzmi czy da sie z tego cos uratować odzyskane dane są częściowe i "poszatkowane"
  screen z DMDE :
  Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa
  i dalej
  Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa
  po kliknięciu Open volume
  Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa
  Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa
  Uszkodzona główna tabela plikow + moja błedna naprawa

  Osoby chcące wyrazić opinie na temat mojej głupoty, lenistwa, pośpiechu itp proszę o wstawienie w poście :!: proszę jednocześnie o nie pisanie samych :!:
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • #3
  M-K
  Level 10  
  uszkodzona tabela plików to komunikat z przed mojej "naprawy" teraz przy starcie okien nic
  nie twierdze ze DMDE źle działa tylko ja go źle użyłem, skopiowałem boot sector copy i wkleiłem na Boot sector a to nie tylko nic nie dało ale chyba pogorszyło
  a ten temat czytałem a raczej próbowałem bo dla mnie to czarna magia
 • #4
  Anonymous
  Level 1  
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  Anonymous
  Level 1  
 • #7
  Anonymous
  Anonymous  
 • #8
  Anonymous
  Level 1  
 • #9
  M-K
  Level 10  
  Podsumowując testdisk jest dobrym narzędziem ale odpowiednio użytym i z odpowiednią wiedzą, a na pewno nie jest automatem na wszystkie problemy z dyskiem.
  Dodam że po przeczytaniu wielu tematów nie tylko na tym forum stwierdzam że mimo nerwowości wiedza kolegi okzo jest rzetelna i profesjonalna dlatego moje działania chciał bym oprzeć o jego wiedzę

  Dlatego pytanie pozostaje da sie coś zrobić?

  dołączam plik z boot sector copy ten którym nadpisałem
 • #10
  Anonymous
  Anonymous  
 • #11
  M-K
  Level 10  
  Acronisem były dzielone partycje na dysku ale to było kilka miesięcy temu od tego czasu był przeinstalowany system i nie było używane żadne narzędzie dyskowe. Jeśli kolega uważa że to modyfikacje programowe to : dysku mam dwa systemy, drugi to windows 7. System ładuje sie domyślnie jeśli moja córka wyłączyła napięcie na listwie i wystąpił błąd po ponownym uruchomieniu probował to naprawić i wtedy wyłaczyła ponownie, to tylko hipoteza bo mnie nie było a żona sie przyznała że podobna sytuacja miała miejsce .Kiedy ja wróciłem z pracy włączaniu system wyświetlił partycja f wymaga sprawdzenia i po chwili uszkodzona główna tabela plików i po chwili przerwano ( teraz listwa jest w mniej dostępnym miejscu)

  "A NIE SPOJRZEĆ NA ZAWARTOŚĆ W TRAKCIE KOPIOWANIA TEGO SEKTORA KOLEGO NIE MÓGŁ , OZNACZA TO, ZE .... ??"

  Całkowita racja, moglem spojrzeć moglem zrobić kopie tego boot sektora przed nadpisałem ale zrobiłem to w sposób jaki sam krytykuje next-next powiem tak bije sie w pierś i jest mi głupio
 • #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • #13
  wigor11
  Level 13  
  Witam
  Problem z niemożliwością odczytania danych z dysku uważam za poważny, dlatego chciałbym wtrącić swoje trzy grosze do tej dyskusji. Miałem problem z odczytaniem danych z partycji, były nieczytelne z windy i nie dawały się zamontować pod Linuxem. Problem rozwiązałem o tyle, że wszystkie dana odzyskałem z obydwu partycji i mogłem je zapisać na innym dysku. Chodziło o dwie partycje NTFS. Jedna istniała jako poddstawowa, a druga była jedną z dwóch na partycji rozszerzonej. Obydwie partycje były na jednym dysku. Na tym samym dysku istniały dwie inne partycje -jedna podstawowa i jedna na rozszerzonej, które dawały się odczytać i zamontować pod Linuxem bez problemu. Partycje nieczytelne jako takie były widoczne i tylko tyle. Na podstawie komunikatów z okna terminala Linuxa w czasie prób zamontowania tych partycji zorientowałem się, że problem jest w MFT każdej z tych partycji. Niestety, wyglądało również na to, że mirrory MFT były nieczytelne. Problem wyglądał dosyć poważnie - utrata danych. Niestety programy zciągnięte z internetu to były tylko dema. Niektóre pozwoliły mi zobaczyć, że dane istnieją na partycjach (pierwszy sukces), ale nie było możliwości ich zapisania (tylko demo). Testdisk w tym przypadku też nic nie zdziałał.
  Rozwiązaniem okazały się programy komercyjne, ale:
  1) jeden z nich to "RescuePRO" v3.3 -programik SanDisk'a, który dostałem przy zakupie karty CF 2GB (był w opakowaniu). Program jest przeznaczony do odzysku danych utraconych na kartach pamięci, ale na dysku też działał.
  2) drugi z nich to "EASEUS Data Recovery Wizard Professional" 4.3.6 -program ten w pełnej wersji został zamieszczony na płycie dołączonej do PC WORLD luty 2009 (notabene za sugestią mojego anioła struża, za co dziękuję).
  Drugi z programów okazał się lepszy, ponieważ nie zmieniał nazw plików foto. Programy są co prawda komercyjne, ale zostały nabyte "przy okazji", a okazały się bardzo skuteczne.
  Korzystam z systemu Linux i nie udało mi się znależć programu, który potrafiłby przeskanować dysk podobnie jak powyższe programy (między innymi) w celu odczytania danych z pominięciem tablicy plików. Jeżeli ktoś z forumowiczów zna taki, to proszę o wypowiedź.
  Tekst napisałem z myślą, że pomoże komuś w sytuacji z podobnym problemem.
 • #14
  Anonymous
  Anonymous  
 • #15
  M-K
  Level 10  
  No to fajnie pomyślałem jak to takie proste to zrobie to sam troche poczytam i już. Czytam, czytam i czytam i nie powiem bo moja wiedza na temat logiki dysku wzrosła z 0 do poziomu coś tam słyszałem, no niestety ale odzyskiwaniem danych to ja nie będę sie zajmował.
  Ale coś mi wpadło do głowy
  Quote:
  jak można domyśleć się, ten dysk był potraktowany czymś wcześniej (czymś takim jak acronis , testdisk, PM, paragon ),i to spowodowało ze prawdziwy boot copy okazał się o parę sektorów dalej niż adres ostatniego sektora partycji

  To czy nie prościej by nie było skopiować boot sector copy ten prawdziwy z właściwej lokalizacji i wkleić w miejsce boot sector
  oczywiście jeśli nie
  Quote:
  mamy uszkodzone 4 pierwszych zapisy $mft jasne ze $mftmirror tez będzie uszkodzony

  ot taka teoria laika, jasne że niemam pojecia jak to sprawdzić i zrobić
 • #16
  Anonymous
  Anonymous  
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #19
  M-K
  Level 10  
  Nie mam pojęcia o hex to co znalazłem pasowało mi wzoru to cale EB xx 90 i tak dalej od początku pisze że nie mam pojęcia o co chodzi i nawet jeśli bym trafił to i tak nie wiem co z tym zrobić.
  Ja od początku widzę że kolego nie chce mi pomóc bezpośrednio tylko zmusić mnie do samodzielnego myślenie i działania, wiec sie staram ale niestety im więcej czytam tym bardziej widzę że moja wiedza w tym temacie jest niewielka
 • #20
  Anonymous
  Anonymous  
 • #21
  M-K
  Level 10  
  Quote:
  Osoby chcące wyrazić opinie na temat mojej głupoty, lenistwa, pośpiechu itp proszę o wstawienie w poście :!: proszę jednocześnie o nie pisanie samych :!:

  Quote:
  a ten temat czytałem a raczej próbowałem bo dla mnie to czarna magia

  Tak ogólnie to coś tam wiem, potrafię zainstalować 98 i z dyskietki startowej podzielić partycje, gdzie 99% moich znajomych ma problem z instalacją xp :(

  mam kilka pytań
  1. Poco każda firma wprowadza swoje jedynie słuszne ustawienia?
  Quote:
  Acronis- 48cluster mftmirror - 2cluster mft : 8s/cluster
  ParagonDM - 2cluster mft : 128s/cluster ( domyslnie)
  ParagonDM - 4cluster mft : 8s/cluster
  MS - 786432 mft : 8s/cluster
  PartitionMagic - 786432 mft : 8s/cluster
  Dla wszystkich oprócz acronisa mftmirror po środku partycji.


  2.Czy najlepszym rozwiązaniem jest podzielić partycje czymś ale formatować pod windows ?

  3. Co na 320G dysku i 160G partycji robi coś z FAT12 ?

  4. Czy kolegA mi pomoże i napisze co z czym zrobić tak w sposób zrozumiały dla "klikacza "
 • #22
  Mar-Sob
  Level 11  
  Witam serdecznie,
  mam ogromną prośbę o pomoc w odzyskaniu danych, a dokładnie "przywrócenia" dysku, który stał się formatem RAW.
  Dysk ten to dysk WD Caviar WD800, o parametrach:
  LBA 156301488
  80.0 GB
  MDL: WD800JB-00ETA0
  DATE: 10-SEP-2003
  DCM: DSBHCTJAH
  Na dysku były 3 partycje, które system widzi, ale tuż po kliknięciu na każdą z nich okazuje się ona bezużyteczna.
  Z góry serdecznie dziękuję za pomoc, za "łopatologiczne" krok-po-kroku wytłumaczenie co i jak zrobić, żeby pomóc mu "wstać" i odczytać z niego dane.