Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dwa asynchrony równolegle jako prądnica

marek_ka 14 Lut 2009 20:20 1834 6
  • #1 14 Lut 2009 20:20
    marek_ka
    Poziom 26  

Chcę zbudować na wspólnym wale dwa silniki asynchroniczne o różnej mocy pracujące na sieć. Zastanawiam się czy takie połączenie będzie działać prawidłowo czy też będzie generować zakłócenia.

0 6
  • #2 14 Lut 2009 21:09
    JESIOTR1
    Poziom 32  

Są warunki dla takiego sprzężenia: dwie prądnice muszą być podobne i dążyć jednakowo do ich spłnienia.
    dwa asynchrony równolegle jako prądnica
    Najlepiej jak będą bliźniacze.

0
  • #3 14 Lut 2009 21:50
    marek_ka
    Poziom 26  

Tyle to wiem. Z przyczyn technicznych muszą być różnej mocy. Jeden 5-7,5 kW drugi 45kW, mogą być zapięte przekładnią pasową. Interesuje mnie poziom zniekształcenia sinusoidy.

0
  • #4 08 Mar 2011 00:40
    tomleszno
    Poziom 19  

Pierwszy warunek jaki musisz spełnić to takie same synchroniczne prędkości obrotowe obu silników np. 1500 (jeśli muszą pracować na wspólnym wale)
    drugi to aby uzyskać pełną moc z obu silników jednocześnie to ich obroty muszą być większe od synchronicznych o wartość poślizgu, czyli jeżeli mamy silnik 1350 obr/min 5kW to odda on z siebie pełną moc do sieci przy 1650 obr/min. Jeżeli prędkości znamionowe obu silników są różne to należy zastosować przekładnie dopasowującą. Pierwszy warunek podany przez JESIOTRA1 jest słuszny, drugi dotyczy prądnic synchronicznych(asynchronicznych już NIE!).Trzeci w sumie zawiera się w pierwszym. czwarty dotyczy także tylko prądnic synchronicznych(asynchroniczne regulują sobie to automatycznie pobierając moc bierna z sieci- dopasowują się do sieci). Piąty dotyczy też tylko synchronów.
    Silniki asynchroniczne jako generatory nie powodują zmiany napięcia "poziomu sinusoidy" , nie jesteś w stanie przekręcić elektrowni. Jeżeli chodzi o prąd to on jest również sinusem.

0
  • #5 08 Mar 2011 21:11
    Miracle Woman SM
    Poziom 18  

Ale co to za system 5kW i 45kW?

0
  • #6 08 Mar 2011 22:11
    retrofood
    Moderator

marek_ka napisał:
    Chcę zbudować na wspólnym wale dwa silniki asynchroniczne o różnej mocy pracujące na sieć. Zastanawiam się czy takie połączenie będzie działać prawidłowo czy też będzie generować zakłócenia.

Po co to i na co?

0
  • #7 15 Mar 2011 10:34
    marek_ka
    Poziom 26  

Mniejszy silnik ma pracować jako rozrusznik silnika spalinowego a większy wyłącznie jako generator. Po rozruchu mniejszy mógłby też przejść do pracy generatorowej, ale zastanawia mnie problem zakłóceń.

To że elektrownia wymusza częstotliwość nie znaczy że asynchron w pracy generatorowej jest cacy. Niestety generuje też zakłócenia i harmoniczne.

0