Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przełącznik z bramek logicznych

14 Lut 2009 20:41 4497 7
  • Poziom 2  
    Szukałem na forum i nic nie znalazłem na ten temat

Chodzi mi o przełącznik wyzwalany napięciem 12v

Na wejściu mamy impuls 12v o określonym czasie. Teraz chodzi mi o to by poprzez "zliczanie"impulsów dawał mi impuls przemiennie na 2 urządzenia (pojawia się impuls 12v, włącza 1 urządzenie i trwa tak samo długo jak impuls wejściowy, pojawia się kolejny, włącza 2 urządzenie..., przy kolejnym impulsie spowrotem 1.

Jak to zrobić? Czy można zastosować prosty przerzutnik bramek NAND, ewentualnie jak go zmodyfikować?

W urządzeniu które buduje w 1 cyklu są 4 impulsy (2 moduły wykonawcze które muszą pracować naprzemiennie. Dodatkowo mogę doprowadzić pomocniczy z czujnika sygnał 12v w każdej połowie cyklu, który będzie informował od którego modułu zacząć.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 2  
    Dzięki, właśnie brakowało mi tego przerzutnika. Sprawa wygląda tak:

Teraz pytanie: Czy istnieje układ scalony 14 pinowy posiadający 2 bramki AND i NAND? Czy też taniej byloby umieścić układ 7400 i 7408. Ewentualnie jakie maja oznaczenia ich odpowiedniki ale 2x2 bramkowe, 8 pinowe?
    Pozdro
  • Poziom 36  
    Takiej kombinacji bramek w jednym układzie bądź w obudowie 8-nóżkowej jeszcze nie spotkałem. Jest układ posiadający dwie bramki NAND ale też 14- nóżkowy, ale to inna historia.
    Tak na marginesie to możesz też użyć układy z serii CMOS , odpowiednio CD4011, CD4081, CD4013.

Dodano po 4 [godziny] 14 [minuty]:

Tak, ale ten Twój układ działa już całkiem inaczej niż jak opisywałeś to na początku i niż ten mój. ?
    Może układ ten można by jeszcze inaczej zrobić. Przerzutnik D ma jeszcze do wykorzystania wejścia R i S a poszczególne bramki można zamieniać w odpowiedni sposób innymi bramkami.
    Tylko że teraz nie mam pewności jak ten Twój układ miałby właściwie działać.
  • Poziom 2  
    Najważniejszy jest sygnał 5v (sygnał zredukowany z przedziału 7V-14V na potrzebę sterownika) - on uruchamia urządzenie i ono pracuje tak długo jak trwa ten impuls. z kolei pojedynczy impuls 3v ma za zadanie zmianę obsługiwanego urządzenia.
    W poprzednim przypadku zanotowałem ze przy dłuższych impulsach jest spora zwłoka między zmianą urządzeń i w pewnym momencie pracują oba naraz w połowie cyklu. Trzeba więc wprowadzić dodatkowy sygnał sterujący zmianą urządzeń (3v).

Teraz mam jeszcze jeden problem. Napięcie wychodzące na urządzenie musi być stricte takie samo jak na wejściu do urządzenia. Próbuje robić symulacje na tranzystorze npn. najprostsza metoda to sygnał na bazie który będzie przepuszczał prąd/sygnał z kolektora (podłączony pod pierwotny impuls, przed redukcją) do emitera, tyle że to się nie sprawdza. Schemat ideowy wygląda tak:

w 1 cyklu są 4 impulsy o określonym czasie t sterujące urządzeniami. Urządzenia muszą pracować naprzemiennie. Pomaga w tym dodatkowy czujnik który podaje napięcie 3v między każdym impulsem sterującym. ( w rzeczywistości wygląda to tak, że pojawiają się naprzemiennie. raz 1 na wejsciu 14v, raz 2 na wejsciu 3v
  • Poziom 36  
    A może ten przerzutnik w takim razie wystarczy tak zrobić. Ta trzecia bramka jest raczej zbyteczna.

A możesz napisać do czego to ma służyć ?
  • Poziom 2  
    Część sterownika sekwencji do sceny wodno - oświetleniowej, coś na wzór fontanny z Polanicy Zdrój tyle ze w wersji mini i lekko uproszczony do oczka wodnego :)
  • Poziom 36  
    Acha ? No nie byłem nigdy w Polanicy...
    A zapytałem o to dlatego że jak wspomniałeś wcześniej w zaproponowanym układzie pojawia się chwilowo sygnał na obydwóch wyjściach. I może chodzi Tobie o to co ma miejsce podczas symulacji w programie crocodilecilp.
    W rzeczywistości to tak nie będzie wyglądało. Owszem może być tak że z powodu występującego czasu propagacji poszczególnych elementów może być zauważalny sygnał na poprzednim wyjściu ale to zaledwie przez mały ułamek sekundy. I z pewnością nie będzie to zauważalne przez oko.