Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz czy można ładować akumulator?

15 Lut 2009 11:23 3001 12
  • Poziom 9  
    Witam jestem tu nowy ,wiec wszystkich na początku pozdrawiam ,mam pytanko związanie z zasilaczem stabilizowanym 10A,czy mogę ładować nim akumulator samochodowy, jeżeli nie to co bym musiał przerobić (i czy to jest opłacalne) żeby można było ładować akumulator. w załączniku przesyłam schemat ideowy, płytkę zmontowaną oraz transformator
    Pozdrawiam Jack

Moderowany przez rubens:

Wklejanie zdjęć wg. https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3080068#3080068
    Jak mamy Ci pomóc "płacąc" za zamieszczone zdjęcia.

• IGE-XAO
  • Poziom 39  
    Jeśli można ustawić wartość napięcia taką, aby uzyskać odpowiedni prąd ładowania (0,1 pojemności aku), to tak.
    Podczas ładowania kontroluj wartość napięcia wyjściowego. Jeżeli osiągnie ona wartość 14,4V to akumulator jest naładowany.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Ta dioda jaką musi mieć wartość prądu żeby się nie spaliła.
    I jeszcze jedno pytanie jak się naładuje akumulator a nie zostanie odłączony czy układowi nic się nie stanie?
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    jackkk2 napisał:
    Ta dioda jaką musi mieć wartość prądu żeby się nie spaliła.
    I jeszcze jedno pytanie jak się naładuje akumulator a nie zostanie odłączony czy układowi nic się nie stanie?

Dioda powinna być co najmniej na maksymalny prąd ładowania.
    I musisz wziąć pod uwagę, że w tym przypadku napięcie wyjściowe z prostownika musi być większe o spadek na złączu rzeczonej diody.

Akumulator po naładowaniu może być podłączony do prostownika- ani akumulatorowi ani prostownikowi się nic nie stanie- oczywiście mówimy o prostej ładowarce;=>transformator=>prostownik=>akumulator.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedź ,wszystko działało napięcie ładowania 14,5V pobór prądu do 4 A ,ale po sprawdzeniu zabezpieczenia zwarciowego (ok 3s zwarcie)wyleciały 2 tranzystory BD 911. Po wymienieniu tranzystorów nie da się regulować napięcia które wzrosło do 22 V i nie ma możliwości go zmniejszyć podkówkami.Moje pytanie brzmi co mogło ulec jeszcze spaleniu po zwarciu końcówek.
    pozdrawiam Jack
  • Poziom 37  
    jackkk2 napisał:
    Dziękuje za odpowiedź ,wszystko działało napięcie ładowania 14,5V pobór prądu do 4 A ,ale po sprawdzeniu zabezpieczenia zwarciowego (ok 3s zwarcie)wyleciały 2 tranzystory BD 911. Po wymienieniu tranzystorów nie da się regulować napięcia które wzrosło do 22 V i nie ma możliwości go zmniejszyć podkówkami.Moje pytanie brzmi co mogło ulec jeszcze spaleniu po zwarciu końcówek.
    pozdrawiam Jack

Jeżeli chcesz, żeby Ci pomóc, to musimy znać schemat tego zasilacza.
    Ale żeby poznać załączony schemat, to powinieneś zdjąć prowizję- w przeciwnym przypadku nikt go nie będzie chciał obejrzeć, tracąc swoje punkty. Jest to po prostu w Twoim interesie.
    Na ten temat pisał Ci już moderator.
  • Poziom 9  
    Oky postaram się zmienić zdjęcia,nie wiedziałem że jak się chce oglądać zdjęcia to trzeba za nie zapłacić :) poczytam i jutro zmienię
  • Poziom 9  
    schemat ideowy
    płytka zmontowana

Mam jeszcze jeden problem wczoraj wlutowałem tranzystory BD912 a oryginalnie były BD 911(pomyłka w sklepie) z tego co się orientuje jeden jest NPN a drugi PNP czy mogło się coś spalić z tego powodu
  • Poziom 9  
    Szkoda że nikt nie odpowiedział na moje pytanie,na szczeście
    sam doszedłem co się stało. Po wlutowaniu odpowiednich tranzystorów układ działa poprawnie, ale niestety nie mam nad nim żadnej kontroli prądu ,jedynie po osiągnięciu przez termistor 70 stopni,napięcie spada do zera i po ostygnięciu samo się załącza.termistor w normalnym stanie ma 4,7K Ohma.
    Wymyśliłem że można by było zrobić taki układ który po osiągnięciu 14,4 V załącza coś co zrobi zwarcie i taki element zamontować zamiast termistora.
    Ma któs może jakiś pomysł?
  • Poziom 37  
    Przecież ten zasilacz ma ograniczenie prądowe US2C=>US2B=>T1, i w dodatku jeszcze regulowane. Może masz uszkodzony LM324 ?

Ale żeby ładować nim akumulator, to potrzeba wymusić napięcie przynajmniej 16,2V ( 6 ogniw x 2,7V- w stanie pełnego naładowania).
    No i trzeba by dodać na wyjściu diodę w kierunku przewodzenia- najlepiej z barierą Schottky'ego, ze względu na bardzo mały spadek napięcia na złączu. Oczywiście, jeżeli bierzemy pod uwagę akumulator do samochodu.
  • Poziom 9  
    regulowane ma ale po zapaleniu się żółtej diody sygnalizuje że jest przeciążony ale napięcia nie odłącza,tylko je redukuje zależnie od ustawienia potencjometru max napięcie wyjściowe mogę ustawić 15,8V z diodą bez diody 16,3V.Jak podłącze jakieś większe obciążenie to może przestanie płynąć ,narazie po podłączeniu H4 potencjometr robi jako ściemniacz:)
  • Poziom 9  
    zasilacz działa elegancko nadaje się do ładowania,dzięki za pomoc pozdrawiam