Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacja pogody - transmisja do mikrokontrolera

15 Lut 2009 12:37 2286 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    jestem w trakcie projektowania "stacji pogody", i mam dylemat co do wykonania.

Obecna stacja pogody zbudowana jest na płytce uniwersalnej składa się, z czujnika ciśnienia MPX4115A, termometru DS18B20, czujnika opadów deszczu (własna konstrukcja).

Wszystko to mieści się pod dachem w obudowie ABS - jedynie czujnik opadów i temperatury jest wyprowadzony nad dach, transmisja danych biegnie analogowo (oprócz dallasa), do mikro-kontrolera PIC16F877 - który jest na parterze i pełni rolę master kontrolera dla całego domu.
    Odległość od stacji do mikro-kontrolera wynosi około 8-9 m.

Nowa stacja będzie dodatkowo miała czujnik wilgotności HIH4000, a pomiar temperatury będzie na DS1624.

Założenia są takie aby cała transmisja biegła (ze stacji która będzie na dachu na kominie) cyfrowo poprzez I2C. Płytka stacji pogody ma na pokładzie przetwornik A/C PCF8591 - który obrabia cztery czujniki analogowe, oprócz temperatury który jest na I2C (tylko dlatego że brakło mi kanału w przetworniku).

Zastanawiam się nad zastosowaniem zamiast PCF8591, mikro-kontrolera ze sprzętowym I2C i podłączeniu wszystkich czujników do niego - ale z obawy na resetowanie się procka przy wyładowaniach atmosferycznych - zrezygnowałem z takiego projektu, choć byłby dużo tańszy.

Mógłbym też wszystkie czujniki podpiąć analogowo do głównego mikro-kontrolera (tak jak teraz mam),
    ale obawiam się o mikro-kontroler - chodzi o wyładowania atmosferyczne.

Magistrala I2C będzie zabezpieczona na scalaku P82B96 - który dodatkowo umożliwia transmisję na duże odległości.

Proszę o pomoc gdyż nie mogę się zdecydować które rozwiązanie będzie lepsze, obecne sprawuje się dobrze, ale chcę przejść na transmisję przez I2C.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 28  
    I2C = Inter-Intergrated Circuit
    Wymiana danych miedzy scalakami, zasotosuj RS485 cenowo wyjdzie podobnie a rozwiazanie wygodniejsze i pewniejesze transmisja przez sprzetowy uart podpiety pod scalak MAX485.

Dodano po 3 [minuty]:

W stacji masz wiatromierz? Robię podobne urządzenie i szukam firmy która sprzedaje samą konstrukcję wiatromierza bez elektroniki (chodzi o łopatkowy).
  • Poziom 2  
    Problem polega na tym, że wszystko od centralnego ogrzewania poprzez elektrozawory, wentylatory a skończywszy na agregacie prądotwórczym, jest sterowane poprzez I2C (za pomocą modułów z PCF8574). Całość pracuje poprawnie od ponad dwóch lat. Myślałem o RS485, ale to za duży koszt przerabiać wszystko.

W stacji nie mam wiatromierza nawet szukałem czegoś wczoraj, ale są chore ceny gotowych rozwiązań - póki co nie mam pomysłu.