Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana sygnałów analogowych PLC-PLC

15 Lut 2009 12:47 2209 4
 • Poziom 10  
  Witam!

  Mam taki problem:
  Jestem w trakcje robienia wymiany sygnałów 3x 4..20 mA pomiędzy moim plc s7 300 a innym PLC fuji.
  Sprawa się opiera o połączenie (okablowanie) kart wejsc analogowych. Na dzisiejszą chwile dowiedziałem sie że masy z obu szaf musza być połaczone (wyrównanie potęcjałów). I teraz pojawił sie problem w tej drugiej szafie mam oddzielnie +24V, -24V, M. A w mojej szafie jest +24V, -24V i M są połaczone (maja ten sam potęcjał).
  Jak myślicje można -24V z tej drugiej szafy połaczyć do mojej GND ?
  Bo teraz de facto co jest masa drugiej szafy -24V czy GND ??

  z góry dziekuje za pomoc
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 26  
  Jeśli się mylę proszę mnie poprawić. Według mnie sygnał 4-20mA nie ma nic wspólnego z masą urządzenia i jego wartość nie odnosi się do masy urządzenia, nie jest z nią połączona. Są to wyjścia i wejścia "separowane". Łączyłem już urządzenia odległe o nawet 2 km i tam nie sposób było wyrównać potencjały, zasilanie z dwóch różnych linii. Ponadto pracujące na rózne napięcia zasilające i nigdy nie miałem problemów. Problem wspólnej masy wystąpi natomiast przy połączeniach typu RS 232. Gdzie wartość sygnału odnosi się do masy. Czyli jeśli używamy 4 -20 mA. To pomiędzy tymi dwoma żyłami płynie prąd o wartości od 0 do 20 mA w zależności od wyskalowania urządzenia. Połączenie tego typu ma tą zaletę że nie wymaga prowadzenia super grubych i super ekranowanych przewodów a i zasięg połączenia jest spory. Pozdrawiam, powodzenia.
 • Poziom 31  
  jeśli nie masz pewności co do potencjałów to zastosuj separatory. będzie to rozwiązanie najpewniejsze, najbezpieczniejsze i ograniczy zakłócenia mogące uniemożliwić prace urządzenia. minus taki że zapłacisz kilkaset złotych za sztukę.
  a kolega mawi to chyba pomieszał razem kilka rzeczy
 • Poziom 19  
  Kolego Miru81.
  Pittt ma absolutną rację,a do tego mogę dodać, że gdy wydaje Ci się że punkty są na ty samym potencjale( a są odległe) to najpierw pomierz różnicę potencjałów między nimi na AC i DC .Następnie zobaczysz że jest jednak napięcie to:
  ja włączam jakiś opornik między nimi i wykonuję pomiar różnicy potencjału
  następnie zmniejszam opór 10* i znowu pomiar i oceniam czy można te punkty połączyć.
  Uważam że jest to jedyna bezpieczna metoda gdy nie wiadomo czy można połączyć odległe niby te same punkty GND lub M(masa) lub N(neutral).
  Przy dużej różnicy potencjałów będzie płyną prąd nawet bardzo duży.
  Wtedy przy przesyłaniu sygnałów należy stosować separację.
 • Poziom 10  
  Witam!

  Dzięki wszystkim za szybką odpowiedź.
  Jutro zabieram sie do roboty, użyje separatorów (jak sie okazało klient zabudował je juz w szafie ale o tym nie wiedział :) )
  Połączę to w ten sposób jak na schemacie. Proszę jeszcze o sprawdzenie.
  Z góry dzięki