Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy QH4. Schemat sterowania aparaturą.

atomik1234 15 Lut 2009 14:22 3603 9
  • #1 15 Lut 2009 14:22
    atomik1234
    Poziom 10  

Witam

Czy ma ktoś może schemat sterowania silnikiem krokowym. Mam dwa rodzaje tych silników. Z jednego wychodzą 4 kable a z drugiego 6. Silniki te pochodzą z drukarki.

Potrzebuje schemat sterowania nie przez komputer ale sterowanie aparaturą.
    Chcę je zastosować jako serwo/winda do wybierania żagli w modelu łodzi.
    Więc ruch lewo prawo.

0 9
  • #3 27 Lut 2009 21:42
    atomik1234
    Poziom 10  

Dzięki za linki ale czy mógł by mi ktoś jeszcze wytłumaczyć czy wejście T1 T2 i +5V to są pod aparaturę?

0
  • #4 28 Lut 2009 11:46
    bogdan_p
    Poziom 39  

chyba zupełnie nie rozumiesz tego układu , T1 / T2 to wejścia potencjometru do regulacji prędkości silnika , kierunek jest wybierany przełącznikiem S1 napięcie +5V jest do zasilania innych układów ( napięcie po stabilizatorze IC4 ) , jeżeli chcesz sterować to aparaturą to masz kilka propozycji w tym projekcie :
    - styki przekaźnika
    - sygnał z wykorzystaniem tranzystorów
    - sygnał z wykorzystaniem transoptorów
    reasumując potrzebujesz dwa kanały typu ON / OFF jak dobrze poszukasz to znajdziesz również układy sterujące wykorzystujące typowy sygnał do serw wystarczy potem połączyć taki układ z w/w sterownikiem silnika krokowego

0
  • #5 28 Lut 2009 12:36
    atomik1234
    Poziom 10  

No właśnie jest tam trochę dużo tych scalków i się w tym gubię. Ja potrzebuję sterownik podłączany pod odbiornik aparatury tak jak serwo. Ma ktoś może jakiś schemat takiego sterownika???

0
  • #6 28 Lut 2009 14:03
    bogdan_p
    Poziom 39  

przy wykorzystaniu silnika krokowego niestety układ nie jest tak prosty musisz mieć sterownik silnika krokowego podałem Ci przykład bez uC i to jedno z najprostszych rozwiązań , jeżeli umiesz programować uC to układowo można to uprościć jeżeli nie to pozostają tylko takie rozwiązania , zapoznaj się z tym podobnym tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1223464.html tam masz stronkę z wyłącznikiem ON / OFF ( niestety z uC ) nie wiem dlaczego tak bardzo chcesz wykorzystać silnik krokowy czy nie prościej zrobić to na serwie , wystarczy pozbyć się mechanicznego połączenia potencjometru z mechanizmem serwa ustawić go na środku , pozbyć się blokady ruchu i powinno dać się nim sterować lewo / prawo sygnałem z aparatury

0
  • #7 28 Lut 2009 16:37
    atomik1234
    Poziom 10  

Tak ale serwa które posiadam mają za mały moment obrotowy. Po za tym jeżeli zbuduję sobie sterownik to będę mógł go wykorzystać do napędu łodzi którą mam zamiar zacząć po skączeniu żaglówki.

0
  • #8 28 Lut 2009 17:41
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    jeżeli zbuduję sobie sterownik to będę mógł go wykorzystać do napędu łodzi

to bardzo ciekawe , czy raczyłeś zapoznać się z tematem o silnikach krokowych ? ....... chyba nie bo wiedziałbyś że są to silniki "wolnoobrotowe" a takie nie stosuje się do napędu łodzi może do napędu modelu parowca z kołem wodnym , silniki krokowe stosuje się głównie tam gdzie jest wymagana precyzja wykonywanych ruchów , stosunek mocy dostarczonej do otrzymanej na wale też nie jest rewelacyjny do tego dochodzi sterownik dlatego prościej dla Ciebie jest zbudować układ na silniku DC niż na krokowym , jeżeli nadal chcesz układ z krokowym to zobacz ten projekt konwertera sygnału serwa http://bobblick.com/techref/projects/sv2pwm/sv2pwm.html sygnały A/B po uśrednieniu można wykorzystać do sterowania kierunkiem w sterowniku silnika krokowego , przemyśl sobie czy ma to sens bo jak dla mnie to nie , takiej jest kupić odpowiednie serwo i je przerobić

0
  • #9 01 Mar 2009 19:02
    atomik1234
    Poziom 10  

Hej no dobra podałem zły przykład ale lubię się bawić w modelarstwo więc nigdy nie wiadomo do czego taki uniwersalny sterownik się przyda. Znalazłem taki schemat
    Silnik krokowy QH4. Schemat sterowania aparaturą.

Rezystory:
    PR1=1Mom
    R1 i R2=1Kom
    R3=10Kom
    R4-R7=100om

Kondensatory:
    C1=470nF
    C2=470uF/16V
    C3=100nF

Półprzewodniki:
    D1-D4=1N4148
    IC1=4070
    IC2=4093
    IC3=4027
    T1-T4=BUZ10
    Różne:
    CON1=ARK2 (3,5mm)
    CON2=6xgoldpin(w razie potrzeby inny)
    S1 i S2=mikroprzełączniki

Czy może składał już ktoś ten sterownik i wie czy dobrze działa. Jeżeli ma ktoś projekt płytki do niego to też będę wdzięczny.

0
  • #10 01 Mar 2009 20:48
    bogdan_p
    Poziom 39  

a czym różni się ten układ od proponowanego wcześniej , ta sama zasada sterowania S1 / S2 kierunek , PR1 prędkość , stopień mocy dla silnika unipolarnego jaki wykonasz sobie sterownik to Twój wybór ale nie zapominaj o jednej sprawie że musisz mieć silnik niskonapięciowy a z drukarek są na napięcia 12-30 V , tego typu konstrukcje nie mają wejścia Enable ani kontroli prądu dlatego nawet podczas "postoju" przez jedno lub dwa uzwojenia płynie prąd trzymania co przy braku kontroli prądu i niewłaściwym doborze napięcia zasilania daje praktycznie max. wartość wytrzymałości prądowej źródła zasilania
    jeżeli już uparłeś się na budowę sterownika silnika krokowego to poznaj dokładne parametry elektryczne posiadanych silników do nich ( głównie prąd ) dobiera się stopień mocy , po raz kolejny proponuje zacznij od podanego wcześniej linku do tematu o silnikach krokowych poznaj zasady pracy i sterowania bo to raczej nie jest " zabawa w modelarstwo "

0