Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator RE22 dobór nastaw parametrów PID.

Ryszard49 15 Lut 2009 14:33 5749 12
  • #1 15 Lut 2009 14:33
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Regulator RE22 współpracuje z zespołem elementów grzejnych zatopionych w płycie aluminiowej. Jak dobrać nastawy PID aby zapewnić stałą temperaturę płyty?.
    Pozdrawiam.

0 12
  • #2 15 Lut 2009 15:12
    bonanza
    Spec od Falowników

RE22 ma autoadaptację, więc należy z niej skorzystać.

1
  • #3 15 Lut 2009 15:15
    Ryszard49
    Poziom 34  

Tak zgadza się ale żeby to zadziałało trzeba wpisać odpowiednie parametry. Niestety nie wiem jakie.

0
  • #5 16 Lut 2009 07:04
    Ryszard49
    Poziom 34  

and61 instrukcja jest dołączona do każdego regulatora. Próbowałem różnych kombinacji ale bez skutku. Widocznie robię coś nie tak jak trzeba. Mam drugi regulator zaprogramowany i on działa bez zarzutu. Niestety nie mogę podejrzeć ustawień ponieważ dostęp jest chroniony kodem.

0
  • Pomocny post
    #6 16 Lut 2009 16:29
    bonanza
    Spec od Falowników

Autotuning dotyczy regulacji PID. Może masz zadeklarowany inny typ regulatora, np. dwustanowy zał/wył i żadne parametry nie podlegają strojeniu. Musisz mieć regulator w rzeczywistym układzie, czujnik temp. i obiekt, i jeśli chcesz włączyć autotuning, to start od temperatury otoczenia, bo jeśli temp. zadana jest 150, a rzeczywista 135, to żadnego tunngu nie będzie.
    I jeszcze raz przeczytać instrukcję.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lut 2009 17:32
    and61
    Poziom 26  

kol.Ryszard49 proponuje zastosowac dobor nastaw przedstawiony na rys 12 dtr tego regulatora.
    jako pasmo proporcjonalności wpisz wartośc różnicy wskazań miedzy maxymalnym wskazaniem a minimalnym , stała całkowania to wartośc czasu w sekundach miedzy dwoma maxymalnymi wskazaniami , stała różniczkowania to 1/4 stałej całkowania

jeśli jednak chcesz wykorzystać funkcje autotunigu to zanim ją uaktywnisz to wpisz przy Pb= 1

1
  • #8 25 Lut 2009 01:11
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Niestety z RE 22 totalna porażka.
    Dzięki bonanza za dobre rady szczególnie te o dokładnym czytaniu instrukcji niestety niewiele mi pomogłeś ale serdeczne dzięki za zainteresowaniem tematem.
    and61 z braku czasu nie sprawdziłem Twoich zaleceń.
    Niestety z braku czasu nie mogłem czekać aż się ustawi autoadaptacja.
    Rozwiązałem problem połowicznie - wymontowałem z nieczynnego urządzenia zaprogramowane sterowniki BTC 9090 i działają naprawdę wspaniale.
    Do sterowników RE 22 powrócę jak tylko pozwoli mi czas.
    Tematu nie zamykam, nadal czekam na pomoc ze strony osób które użytkowały sterownik RE 22 praktycznie a nie posiłkują się wiedzą teoretyczną.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 25 Lut 2009 07:37
    bonanza
    Spec od Falowników

Więcej nie pomogę - pisałeś, że odnalazłeś zamienione czujniki temperatury - trzeba by być jasnowidzem...
    Tydzień na autotuning - to za mało? Ten blok aluminium chyba mniejszy od wieżowca?
    Nadal nie wiemy, dlaczego nie udało sę ODCZYTAĆ parametrów z zabezpieczonego regulatora. LUMEL pisze, że da się - i jeśli w instrukcji jest błąd, to wal do nich śmiało, to nie jakaś chińska firma, odpowiedzą na pewno.
    Najłatwiej zastosować regulator od żelazka, ale też czasem sprawia problemy...

EDIT: Pożyczony regulator był od takiego samego urządzenia? naczej przepisywanie parametrów nie ma sensu.. I tak brak pewności, czy są optymalne.
    Instrukcja podaje jeszcze 2 metody doboru parametrów: skok jednostkowy i oscylacje. W akcie desperacji spróbowałbym obu. :D
    Autotuning można nastawić i odejść - reszta zrobi się sama. Przy przerwaniu strojenia żadnych wyników "cząstkowych" nie ma - pozostają poprzednie nastawy i o tym też jest w instrukcji.

0
  • #10 25 Lut 2009 10:29
    Ryszard49
    Poziom 34  

bonanza regulator zabezpieczony był pożyczony i w tym czasie jeszcze nie wiedziałem że można podejrzeć parametry.
    Próbowałem autoadaptacji przez cztery godziny i niestety przez ten czas sterownik nie ustawił się na zadaną temperaturę. Niestety nie mogę siedzieć przy maszynie tyle godzin i czekać na ustawienie się sterownika ponieważ trzeba zrobić jak najszybciej rozruch technologiczny maszyny. Produkcja przecież nie może czekać.
    Po przerwaniu autoadaptacji podejrzałem co się zapisało w ustawieniach. Otóż na każdym sterowniku były inne parametry i to o wartościach mocno zróżnicowanych.
    Wiem że RE 22 to dobre regulatory tylko trzeba umieć je ustawić.
    Jak już wspomniałem zamontowałem ustawione BTC 9090 i na nich uzyskałem wahanie temperatury rzędu 3 stopni.

0
  • #11 11 Lut 2011 23:36
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Minie niedługo rok od założenia tematu i niestety brak jakichkolwiek podpowiedzi.
    I w cale się temu nie dziwie.Dziękuję tym osobą które usiłowały mi pomóc.
    Na dzień dzisiejszy w programowaniu regulatorów firmy LUMEL jestem że tak powiem mocny ale to za sprawą przeszkolenia przez dystrybutora sterowników. Potrafię konfigurować ustawienia "ręcznie" ale nie zamierzam się tym z nikim dzielić , niestety wiedza kosztuje.
    Temat zdecydowanie do zamknięcia.
    Pozdrawiam.

0
  • #12 12 Lut 2011 13:14
    bonanza
    Spec od Falowników

Ryszard49 napisał:
    Witam.
    Minie niedługo rok od założenia tematu...
    Na dzień dzisiejszy w programowaniu regulatorów firmy LUMEL jestem że tak powiem mocny ale to za sprawą przeszkolenia przez dystrybutora sterowników. Potrafię konfigurować ustawienia "ręcznie" ale nie zamierzam się tym z nikim dzielić , niestety wiedza kosztuje.

Cha cha cha - gratulujemy wtajemniczenia. Kolega zdobywał wiedzę tajemną nie rok, a dwa lata - tak intensywnie, że upływu czasu nie zauważył. Niech Moc będzie z Tobą!
    Co to za wiedza - chyba taka, że Lumele nie są intuicyjne w programowaniu, a przeciwnie - dziwaczne i nie tolerują błędów, np. kliknie się o 1 raz za dużo - i nie ma powrotu, trzeba wchodzić w tryb programowania od nowa.

0
  • #13 13 Lut 2011 20:19
    Ryszard49
    Poziom 34  

Witam.
    Faktycznie czas tak szybko przemija że nie zwróciłem uwagi że minęły aż dwa lata od napisania postu.
    bonanza napisał:

Cytat:
    Cha cha cha - gratulujemy wtajemniczenia. Kolega zdobywał wiedzę tajemną nie rok, a dwa lata - tak intensywnie, że upływu czasu nie zauważył. Niech Moc będzie z Tobą!

Cytat:
    Co to za wiedza - chyba taka, że Lumele nie są intuicyjne w programowaniu, a przeciwnie - dziwaczne i nie tolerują błędów, np. kliknie się o 1 raz za dużo - i nie ma powrotu, trzeba wchodzić w tryb programowania od nowa.

Mnie w momencie pisania tego postu naprawdę nie było do śmiechu. Byłem kilkaset kilometrów od domu i miałem uruchomić produkcję. Miałem " wzorcowy" sterownik zaprogramowany i zabezpieczony kodem ( kodu nie znałem) ale w tym momencie nie wiedziałem że mogę podejrzeć parametry bez wpisywania kodu dostępu.
    Nawiązałem kontakt z producentem sterowników i wspólnie zostały wypracowane poprawki w sterownikach a dotyczy to wersji RE 71 na których bazuję do dziś. Zasadnicza zmiana obejmuje możliwość ustawienia opcji zewnętrznego czujnika temperatury dla indywidualnego klienta. Dotychczas po zabezpieczeniu ustawień kodem "opcja SECU" obsługa mogła nieświadomie wybrać z menu opcję pracy dowolnego typu czujnika. Powodowało to wywołanie błędu w pracy urządzenia. Opcja ta została zmieniona i można zamawiać sterownik pod żądany typ czujnika temperatury.
    Pozdrawiam.

0