Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napęd DSL-710A - używanie na PC

11111olo 15 Feb 2009 15:23 1751 12
Tespol
    11111olo
    Level 42  
    Witam.
    Posiadam napęd jak w temacie.
    Czy da się go podłączyć do PC?
  • Tespol
  • Tespol
    11111olo
    Level 42  
    Hmm. Wszystkie napędy przeznaczone do PC nie wymagają sterowników.
    Faktycznie pochodzi in z jakiegoś DVD. Chciałem zrobić sobie napęd DVD.

PS. Jak go otworzyć?
    11111olo
    Level 42  
    W tej chwili będzie to trudne :/
    Napęd posiada normalne wejście 40 pin (2*20) tzw. IDE oraz wtyk zasilający MOLEX.
    11111olo
    Level 42  
    Podłączyłem i normalnie czyta płyty.
    Jak wgrać nowy firmware z poziomu PC?
    11111olo
    Level 42  
    Niestety jest plik BIN a instalacja następuje poprzez nagranie go na płytę CD-R i włożenie do stacjonarnego odtwarzacza DVD (specjalna operacja). Niestety nie ma pliku EXE.
    11111olo
    Level 42  
    Patrzyłem na tą stronę, ale sekcja PC UPGRADE METHOD i zawarty tam link nie działają :/
    mat_ed
    Level 43  
    No dobrze, co ma piernik do wiatraka. Pod tym linkiem, który nie działa jest przedstawiony sposób tworzenia dyskietki startowej. Opisy tworzenia dyskietki są w polskiej sieci także do zdobycia. Najważniejsze informacje są dostępne na stronie, do której link podałem.
    11111olo
    Level 42  
    Quote:
    PC UPGRADE METHOD

If you are attempting a PC upgrade it often works better connecting the drive as the Secondary Master device. If you have a long enough IDE ribbon cable you can leave the drive installed in the DVD player and perform the upgrade this way. Here is an interesting tip sent to me by someone who was able to recover a failed upgrade. Remember this will ONLY work if the PC upgrade version is available: "I had a completely dead drive. I tried to upgrade it with the CD-ROM upgrade version, and accidentally shut the system off while the tray was still open. After that it wouldn't respond to anything. I got the PC upgrade version and I managed to fix the drive by running the ROM upgrade program inside of Windows. If I ran it straight from DOS it wouldn't work because it couldn't detect the DVD drive. Also, it was connected as the only device on my secondary IDE when it succeeded."

Some tips for making a bootable floppy disc for the PC upgrade method have been kindly provided by nic2k2 on the Apex Forums Thanks for the information!

"When upgrading the loader with the PC method, you must make a bootable floppy with a CDRom driver. The following files must be on that floppy:

- Himem.sys (from the windows folder)
    - Oakcdrom.sys (from the command folder, inside the windows folder)
    - MSCDEX.exe (ditto)
    - Config.sys (make it yourself, with notepad)

And the upgrade firmware files.

Put the following lines in your config.sys file:

device=himem.sys /testmem:off
    devicehigh=Oakcdrom.sys /D:cd1
    dos=high,umb
    installhigh=MSCDEX.exe /D:cd1

Save it. Make sure to change the "save as type" to "all files", in the save dialog box, and call it "Config.sys".

Alternatly, you can make a windows boot floppy, put your upgrade files on a second floppy and swap disks once the PC is up. To make a windows boot floppy, go to "add remove programs" in the control panel. Click on the "start up disk" tab and follow the instructions."

To jest cały tekst odnośnie wgrania nowego firmware'u.
    Jak mam to zrobić?