Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Daewoo DTK29U3K D100 układ korekcji

TELERADIOMECHANIKA 15 Lut 2009 17:57 3138 7
  • #1 15 Lut 2009 17:57
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

OTVC jak wyżej, trafił do mnie z brakiem odchylania pionowego. Po wymianie TDA8358J odchylanie działa prawidłowo, lecz niepokoi mnie grzanie się kondensatora elektrolitycznego niepolaryzowanego 6,8 mikro/50V w układzie korekcji. Najgorsze jest to, że nie ma takowego w sprzedaży. Czym go można zastąpić ? Co jest przyczyną takiego grzania ? Wszystko sprawdziłem w układzie EW. Była jeszcze przepalona dioda prost w obw +15 V zasilanie tego układu od str.trafopowielacza. Czy to ten elektrolit mógł uszkodzić TDA8358J ? Czy ktoś z kolegów serwisantów miał taki przypadek ? Telewizor jest nowy ok 2 lat.

0 7
  • Pomocny post
    #2 15 Lut 2009 18:45
    LeDy
    Poziom 43  

Jak się grzeje to jego problem. Czy jakieś inne objawy? Zastąpić można np. 10µF.

0
  • #3 15 Lut 2009 19:30
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Nie, innych objawów nie ma. A czy TDA8358 J powinien się grzać ?

0
  • #4 15 Lut 2009 20:15
    lisek
    Spec od monitorów

I to okropnie bowiem w Daewoo teoria mija się z praktyką
    poczytaj np. o chassisCP-830

Sprawdz nap. zasilania pionu powinno być chyba 11V/i 35V
    Twoje ? .. spróbuj "zbić" je za pomoca oporów o jakieś 1-2V
    zobaczysz róznicę> wymiary wyregulujesz potem

Moderowany przez mirex:

Owszem, dopuszczalne są załączniki fragmentów schematów. Tyle, że w formie plików graficznych "Dodaj obrazek" i w uzasadnionych przypadkach. Tu ani niespotykany sprzęt ani jakieś niejasności między schematem a aplikacją nie występują a schemat dostępny wszędzie. Załącznik skasowany.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Lut 2009 20:16
    LeDy
    Poziom 43  

Nie ma co sprawdzać. Jak tylko grzanie to nie problem.

0
  • #6 15 Lut 2009 20:51
    lisek
    Spec od monitorów

Swego czasu modne były własnie TV zabudowane w regałach (problem z wymiana ciepła z wnętrza TV)
    za zgodą klienta stawialismy na tych scalakch i jemu podobnych (TDA8356) mały wentylatorek (z procków AMD,P3 karty grafiki) ,dla zmniejszenia hałasu obniżano nap. zasilania fana do +6-7V ...i chodzą do dzisiaj TV i scalaki

0
  • Pomocny post
    #7 15 Lut 2009 21:35
    mirex
    Poziom 43  

TELERADIOMECHANIKA, grzanie się elektrolitu w korekcji jest normalne. Pytanie czy jest ciepły /to normalne/ czy gorący. Jeśli to drugie, to pewno nadchodzi powoli jego koniec.
    Uszkodzenie scalaka to najczęściej temperatura z jednej strony, elektrolity w jego zasilaniu z drugiej. Spotykałem "zimne" luty na D404 niewidoczne gołym okiem.
    Dodatkowy radiator lub wentylator częściowo załatwiają sprawę grzania TDA8358. Czasami dobre i kilkanaście stopni mniej.
    LeDy, tam nie da się wstawić czegokolwiek. Padnie po niedługim czasie. Taki układ. Jeśli nie pamiętasz wzrokowo to przypomnę Ci, że to oryginalne 6,8/50V ma wielkość przeciętnego 1000µ/50V.
    Miejsca jest zatem dość, aby jakąś "kostkę" 4,7 - 6 mikro na 100V włożyć.

Lisek, twój pomysł z obniżeniem napięć zasilania i korektą ustawień w trybie można by sprawdzić - ale czy różnica będzie zauważalna to wątpię. W sumie wydzielana moc i tak chyba się zbilansuje.

0
  • #8 16 Lut 2009 20:40
    TELERADIOMECHANIKA
    Poziom 27  

Wygrzałem ten otv przez kilkanaście godzin, nic się nie dzieje, poszedł do klienta. Dziękuję za cenne uwagi, temat zamykam.
    ps/ Gdyby ktoś wiedział o tych elektrolitach 6,8 uF/50V niepolaryzowany gdzie można zdobyć, to proszę o wiadomość na pw.

0