Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba M30X - uszkodzona płyta główna ?

15 Lut 2009 19:13 3013 4
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam problem z laptopem: toshiba satellite M30X.
    Od jakiegoś czasu mimo zasilania sieciowego rozładowywał baterię(będąc w pełnej wydajności, nie w trybie oszczędności jak powinien, gdy nie ma zasilania sieciowego) i wyłączał się, mimo ustawień w programie "power manager" nie przechodził w hibernację przy niskim poziomie naładowania baterii -pomagało odłączenie i ponowne podłączenie wtyczki zasilacza do gniazdka lub poruszanie wtykiem zasilacza w gnieździe laptopa (zaczynał wtedy ładować baterię ale czasami trzeba było wył/wł. kilka razy, żeby zaskoczył). Dodam, że gniazdo-luty na płycie lutowane i poprawiane kilkukrotnie, mierzone miernikiem pokazuje stale napięcie ok. 19V.
    Od kilku dni czasami ciężko było załączyć laptop-startuje wiatrak na kilka sekund po czym milknie, świeci się niebieska dioda zasilania lecz nic nie startuje-nie ładuje systemu, nie świeci matryca.Pomagało poruszanie wtykiem w gnieździe...dzisiaj nie udało się w ogóle.
    Miesiąc temu miałem ten sam problem i pomogło(tak mi się wydawało, poprawienie lutów na gnieździe i układzie: maxim 1532A).
    Dziwne jest to, że pomimo dobrych styków-lutów na gnieździe, czasami poruszenie powoduje zgaśnięcie diody informującej o zasilaniu-pracy i nie da się ponownie spróbować uruchomić-brak kompletnie napięcia na płycie, trzeba ponownie poruszać i ponownie nacisnąć przycisk zasilania.
    Czy macie doświadczenia z podobną usterką? Proszę o diagnozę.
    Dziękuję - Marcin
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 25  
    Po lewej stronie za gniazdem zasilania masz dwa tranzystory obok siebie, sprawdz je dokladnie. Nie pamietam nazw juz, ale jak dasz jakies zdjecie to wskaze.
    Od spodu po prawej stronie od gniazda tez beda tranzystory male w rzedzie. Kiedy zmostkowalem go po wymianie z GND laptop odpalil normalnie. Ba, wystarczylo przylozyc palec tak by dotykal go i miejsca po srubie i tez dzialal. Moze to tez akurat to bo objawy moj laptop mial podobne :)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 12  
    dzięki za zainteresowanie,
    czy chodzi o "7002" z trzema wyprowadzeniami/nóżkami, czy "8 nóżkowe BE..."?
    Jestem amatorem jeśli chodzi o elektronikę, więc proszę o wyrozumiałość.Znalazłem słabe zdjęcie ale może coś wstępnie ustalimy-zaznaczyłem ledwo widoczne 2 szt. 7002 w rzędzie(3 jest obok, niżej, obok przycisku do automatycznego wyłączania matrycy/hibernacji po zamknięciu klapy) i BE...od spodniej str. jest już większy wybór tranzystorów... Czy mogę je sprawdzić(w jakiś sposób miernikiem) bez wylutowania?
    Wielkie dzięki-Marcin
    Toshiba M30X - uszkodzona płyta główna ?
  • Poziom 25  
    Z tej strony sa to te BE ktore zaznaczyles na zielono. u mnie jeden byl spalony widocznie, drugi sam prawie odpadl jak go ruszylem ale byl sprawny :)
    Z drugiej strony plyty w miejscu gdzie zaznaczyles te czerwone mniejwiecej sa wlasnie w rzedzie takie tranzystory z 3 wyprowadzeniami. Ten pierwszy od gniazda byl wlasnie do wymiany u mnie. Zmostkowalem gore z GND bo cos nie laczylo, a powinno bodajze z od dolu do tego BE na gorze isc. Zaraz nad nim masz miejsce na srube obok gniada zasilania - to wlasnie to.
    Powodzenia - bo jesli to nie to to niestety klops i nic innego mi nie przychodzi do glowy :)
  • Poziom 12  
    ...diagnoza tego modelu ta sama(w 90 %)-pomogło przelutowanie - dogrzanie MAXIMA i urwanej ścieżki plusa na gnieździe zasilania.