Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezstratny ogranicznik napięcia stałego - jaki?

robertcb 15 Lut 2009 22:48 2841 7
  • #1 15 Lut 2009 22:48
    robertcb
    Poziom 17  

Witam,
    Panel słoneczny ma napięcie jałowe 21,5V a maksymalną moc oddaje przy 17,5V i prądzie 2A (35W).

Ładowarka (do laptopa) którą będę zasilał nie może mieć wyższego napięcia niż 18V, zatem potrzebuję ogranicznik, który nie dopuści do pojawienia się napięcia wyższego niż 18V ale umożliwi wykorzystanie pełnej mocy panelu każdy wat się liczy, bo jest tej mocy niemalże "na styk"

Ładowarka może mieć od 10 do 18V (wg instrukcji) i sama sobie reguluje pobór prądu w zależności od napięcia zasilania (mierzyłem, od 1,67 dla 18V do 3A dla 10V), pobiera ok 30W mocy; jeśli jest jej mniej to napięcie spadnie poniżej 10V i ładowarka się wyłącza.

Wiem że można zastosować akumulator buforowy do panelu, ale to dodatkowy ciężar, a cały sprzęt będzie służył w podróży.

Myślałem o czymś na diodach zenera, ale nie wiem czy to dobry pomysł.

Jak to rozwiązać?

• #2 15 Lut 2009 22:59
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    TYLKO przetwornica DC/DC typu "step-down", aplikacji jest mnóóóóóstwo, temat wielokrotnie poruszany na Elektrodzie.
    Zobacz tu: http://www.linear.com/pc/productDetail.jsp?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1033,P1005

i spiesz się, bo Mod wywali za chwilę ten post do kosza, z powodu Twojego lenistwa ...

• #3 15 Lut 2009 23:08
    robertcb
    Poziom 17  

Rzuuf napisał:
    Witam!
    TYLKO przetwornica DC/DC typu "step-down", aplikacji jest mnóóóóóstwo, temat wielokrotnie poruszany na Elektrodzie.
    Zobacz tu: http://www.linear.com/pc/productDetail.jsp?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1033,P1005

i spiesz się, bo Mod wywali za chwilę ten post do kosza, z powodu Twojego lenistwa ...

A ile % wyniesie sprawnośc takiej przetwornicy w tym przypadku?

bo mam taką gotową, o sprawności ok 87%
    http://www.nauticexpo.com/prod/alfatronix-limited/marine-dc-dc-converter-26797-187621.html
    i chcę wiedzieć czy to będzie coś lepszego.

• #5 15 Lut 2009 23:13
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na sprawności to musisz ominąć przetwornice do laptopa i zrobić dopasowaną do potrzeb. Jak przepuścisz energię przez dwie przetwornice o sprawności 87% to zostanie 75%.

• #6 15 Lut 2009 23:20
    robertcb
    Poziom 17  

Dar.El napisał:
    Witam
    Jeżeli zależy Ci przede wszystkim na sprawności to musisz ominąć przetwornice do laptopa i zrobić dopasowaną do potrzeb. Jak przepuścisz energię przez dwie przetwornice o sprawności 87% to zostanie 75%.

No tak, tylko nie wiem czy ona nie jest procesorowa, obawiam się uszkodzenia laptopa jakąś samoróbką.

A może istnieje jakiś stabilizator mogący pracować przy minimalnej różnicy wejście-wyjście? np na wejściu 17,5-21,5V a na wyjściu 17 V?

sprawność 95% już by była do przyjęcia.

• #7 15 Lut 2009 23:21
    -RoMan-
    Poziom 42  

Od samego początku widzę tu istotny błąd w założeniu - zasilacz laptopa nie jest przystosowany do zasilania wariującym napięciem - w końcu go szlag trafi.
    Należy zrobić pośredniczący układ buforujący z akumulatorem o pojemności wystarczającej do przyjęcia chwilowej mocy 35W - dla akumulatora żelowego będzie to _minimalna_ pojemność rzędu 10 Ah.
    Potrzebujemy po kolei:
    1. Przetwornicy step-down do ładowania akumulatora do napięcia pracy buforowej (w uproszczeniu: 13.8V) - np. na LM2670/3/6/7/8/9.
    2. Układu zabezpieczającego akumulator przed nadmiernym rozładowaniem.
    Być może któraś z przetwornic na podanej stronie spełnia oba te warunki ale nie sposób się tego dowiedzieć, bo strona wymaga rejestracji i bez tego szczegółów nie pokazuje.

• #8 16 Lut 2009 00:03
    trol.six
    Poziom 30  

Zgadzam się z RoManem, a to dlatego że pełna moc to panel ma przy określonym nasłonecznieniu. A tak poza tym może nie być nigdy nawet na styk.

Jeżeli już bez akumulatora to tylko z ładowarką dostosowaną do panelu słonecznego.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo