Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie instalacji wyrónaczej z odgromową w domku

Vatharian 15 Lut 2009 23:03 11910 8
  • #1 15 Lut 2009 23:03
    Vatharian
    Poziom 10  

Witam!
    Stanąłem przed głupim problemem. W trakcie budowy domu natrafiłem na problem instalacji odgromowej. Stanowi ją płaskownik 160mm^2 opasujący dom, podłączony dodatkowo do dachu (blacho-dachówka), oraz rynien, oraz dociągnięty do skrzynki rozdzielczej postawionej przez Energę na zewnątrz działki (czy raczej będzie, na razie stan jest daleki od stanu zero). Czy to oznacza, że po uderzeniu pioruna muszę kupować nową skrzynkę? :D Co prawda JEST niby w niej jakieś podłączenie do tego płaskownika, ale w "środkowej" części, do której dostęp ma tylko pracownik elektrowni. Jednakże dwóch elektryków upiera się przy dwóch rzeczach. Po pierwsze jeden chce, żeby instalację odgromową podłączyć do zbrojenia fundamentów. Te w ogóle nie dotykają ziemi! Po co więc? Beton jest tragicznym przewodnikiem przecież. Drugi upiera się, żeby podłączyć płaskownik do szyny wyrównawczej w rozdzielnicy w domu. Czy to oznacza, że uderzenie pioruna w dom przeniesie się na przewód uziemiający? Poza tym uziemienie tak czy siak jest już podłączone do rozdzielnicy poprzez samo zasilanie.
    Od kolegi dostałem radę, żeby zignorować jednego i drugiego i dospawać do tego płaskownika gałąź i zatopić ją w ziemi pod szambem...
    Projekt lakonicznie stwierdza "należy wykorzystać uziomy naturalne".
    Proszę o wyjaśnienie drodzy forumowicze, który z tej czwórki (wliczając mnie) nie wie o czym mówi, oraz wyjaśnienie jak powinno się to wykonać.

0 8
  • #2 15 Lut 2009 23:35
    jarek1538
    Poziom 12  

Odpowiem Ci szybko.Pierwsze. Po uderzeniu pioruna nic nie powinieneś kupować jeżeli twoja instalacja odgromowa będzie wykonana prawidłowo i na tyle skuteczna aby przejąć i zneutralizować to uderzenie. Połączenie zbrojenia fundamentów do instalacji odgromowej z bednarki uważam za jak najbardziej wskazane pod warunkiem że będzie wykonane pod ziemią. Co do podłączenia tegoż płaskownika do szyny wyrównawczej to też prawda, ale musisz wyprowadzić od istniejącej siatki (otoku) osobny odczep i tak jak poprzednio połączyć wszystko pod powierzchnią ziemi.

0
  • #3 15 Lut 2009 23:49
    Vatharian
    Poziom 10  

Dziękuję za wyjaśnienie.
    Oczywiście z kupowaniem skrzynki żartowałem, stąd uśmieszek. Ale niepokoi mnie właśnie fakt podłączenia otoku do szyny. Dlaczego tak się robi?

Jeszcze raz się zapytam - po co podłączać do zbrojenia? Z mojego, laickiego, punktu widzenia, być może zwiększy to pojemność elektryczną, ale przy uziemieniu ważna jest powierzchnia, a ta stworzona przez bednarkę POWINNA wystarczyć. Beton, który z definicji otacza zbrojenie jest izolatorem. Poza tym do zbrojenia przymocowane są kotwy na belki (dom będzie drewniany). W tej chwili mogę jeszcze wykonać dowolną instalację, a nie chce zrobić jakiegoś głupiego błędu który zagrozi bezpieczeństwu mojej rodziny.

1
  • #4 16 Lut 2009 10:15
    andziul
    Poziom 12  

Beton "zachowuje" się podobnie jak ziemia. Zawsze przecież możesz zmierzyć rezystancje uziemienia. Uziom otokowy w fundamencie będzie lepszy. Nie wolno łączyć instalacji odgromowej do głównej szyny wyrównawczej!!!

0
  • #5 16 Lut 2009 10:39
    Vatharian
    Poziom 10  

ok, bednarkę zespawam z fundamentem.
    ale szynę wyrównawczą łączyć, czy nie łączyć?
    @jarek1538
    Z Twojego postu wynika, że tak...

0
  • Pomocny post
    #6 16 Lut 2009 15:55
    michcio
    Specjalista elektryk

Ludzie.
    Po pierwsze uziom naturalny to właśnie uziom fundamentowy (zbrojenie fundamentów).
    Jest to najlepszy z możliwych uziomów. Uznawany za wieczny i ma przeważnie najniższą rezystancję.
    Wg prawa nawet to od paru lat w każdym nowym budynku MUSI być wykonany taki uziom, ale praktycznie to może w jednym na 200 jest wykonany, co jest bardzo złą tendencją. I spowodowane totalną niewiedzą nie tyle elektryka (też) ale inwestora - elektryk to osoba, którą zatrudnia się jeszcze przed wylaniem fundamentów, a nie jak już jest surowy zamknięty. Oczywiście można później wykonać otok, ale jest on gorszy i droższy (fundamentowy uziom mamy za darmo).
    Beton to izolator, ale zauważ, że ławy są cały czas wilgotne.

Otok można a nawet trzeba podłączyć do fundamentów. Najlepiej to w kilku miejscach z różnych stron.

Po drugie instalacja odgromowa MUSI być podłączona do szyny wyrównawczej, bo ekwipotencjalizacja to integralna część instalacji odgromowej, kol. @andziul...
    O to właśnie chodzi, że w przypadku uziemienia wszystko w budynku ma uzyskać w miarę jednakowy potencjał (kaloryfery, krany, rury, zbrojenia. Dzięki temu nie polecą może wszystkie urządzenia, a piorun nie przeskoczy z przewodu odprowadzającego do np. kaloryfera.

Połączenie szyny wyrównawczej trzeba wykonać w odpowiedni sposób. A mianowicie bezpośrednio do otoku pod ziemią, a nie do tego przewodu, który odchodzi od otoku na dach. Bezpośrednio do otoku.

Warto jeszcze zostawić podłączenie do uziomu w miejscu gdzie będzie wchodzić do domu linia telefoniczna, czy kablówka. Tam wtedy zakłada się odgromnik.

Aha, czy na kominach i wywiewkach kanalizacyjnych na dachu wykonano zwody połączone z dachem? Bo jak nie, to jak walnie to pewnie i tak w komin itp. bo jest wyżej niż dach.
    Jeśli jest metalowy wkład do kotła gazowego w kominie to też powinien być połączony z odgromem na dachu. No i o ile wiem to też z GSU w kotłowni.
    Jeśli jest maszt antenowy, to jego podstawę podłączyć do odgromu.
    Na strychu czyt też w innej skrzynce ekrany przewodów antenowych (szczególnie tych z dachu) specjalnym zaciskiem podłączyć do GSU.

Nie bać się tych połączeń rur miedzianych itp. z odgromem i potencjału na bateriach w momencie wyładowania -tak ma być (to znaczy potencjał, bo o ile wiem to rury miedziane nie nadają się do kontaktu z wodą pitną (jony miedzi uwalniają się do wody i są trujące, lepsze jest tu tworzywo)).

A te połączenia wyrównawcze to część odgromu odpowiedzialna za ochronę życia mieszkańców, ta druga część na zewnątrz to dla ochrony konstrukcji budynku.

1
  • #7 16 Lut 2009 16:51
    jarek1538
    Poziom 12  

Myślałem, że w mojej odpowiedzi na twoje pytanie rozwiałem wszystkie Twoje wątpliwości? Kolega michcio napisał Ci piękny referat na ten temat. Brawo. Jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek wszystko będzie ok. Pamiętaj! Połączenie szyny wyrównawczej trzeba wykonać jako osobny uziom do otoku łącząc go z w/w pod ziemią.

0
  • #8 16 Lut 2009 17:06
    andziul
    Poziom 12  

W sprawie tego połączenia to mi chodziło o to, że nie można łączyć do GSW np. w piwnicy ale tak jak koledzy wcześniej pisali trzeba pod ziemią.

0
  • #9 16 Lut 2009 20:48
    Vatharian
    Poziom 10  

@michcio:
    Serdecznie Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Spieszę dodać, że o uziemieniu dachu pamiętam, tym bardziej, że będzie to nie tylko najwyższy budynek w promieniu kilkuset metrów, co jeszcze stoi na szczycie działki, na której spadek wynosi w jednym miejscu 9,75m/20m. Natomiast nie wykonano zwodów, gdyż nie stoją jeszcze kompletne fundamenty, jednak gdy dojdzie do tego etapu budowy będzie to wykonane. Na dachu poza kominem nie będzie nic wystawało, anten brak.

Dziękuję o wyjaśnienie też kwestii uziomów naturalnych. Bardzo mi to naświetliło jeden fakt: Wykonanie takiego typu instalacji jest często niemożliwe, gdyż elektryk przychodzi "na gotowe", a mało ludzi nie dostaje piany na pysku gdy każe im się odkopywać fundamenty i kuć do zbrojenia. Co do wilgotności ław - prawda, nie pomyślałem o tym.

Pozdrawiam!

0