Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie instalacji wyrónaczej z odgromową w domku

Vatharian 15 Feb 2009 23:03 16572 8
Optex
 • #1
  Vatharian
  Level 11  
  Witam!
  Stanąłem przed głupim problemem. W trakcie budowy domu natrafiłem na problem instalacji odgromowej. Stanowi ją płaskownik 160mm^2 opasujący dom, podłączony dodatkowo do dachu (blacho-dachówka), oraz rynien, oraz dociągnięty do skrzynki rozdzielczej postawionej przez Energę na zewnątrz działki (czy raczej będzie, na razie stan jest daleki od stanu zero). Czy to oznacza, że po uderzeniu pioruna muszę kupować nową skrzynkę? :D Co prawda JEST niby w niej jakieś podłączenie do tego płaskownika, ale w "środkowej" części, do której dostęp ma tylko pracownik elektrowni. Jednakże dwóch elektryków upiera się przy dwóch rzeczach. Po pierwsze jeden chce, żeby instalację odgromową podłączyć do zbrojenia fundamentów. Te w ogóle nie dotykają ziemi! Po co więc? Beton jest tragicznym przewodnikiem przecież. Drugi upiera się, żeby podłączyć płaskownik do szyny wyrównawczej w rozdzielnicy w domu. Czy to oznacza, że uderzenie pioruna w dom przeniesie się na przewód uziemiający? Poza tym uziemienie tak czy siak jest już podłączone do rozdzielnicy poprzez samo zasilanie.
  Od kolegi dostałem radę, żeby zignorować jednego i drugiego i dospawać do tego płaskownika gałąź i zatopić ją w ziemi pod szambem...
  Projekt lakonicznie stwierdza "należy wykorzystać uziomy naturalne".
  Proszę o wyjaśnienie drodzy forumowicze, który z tej czwórki (wliczając mnie) nie wie o czym mówi, oraz wyjaśnienie jak powinno się to wykonać.
 • Optex
 • #2
  jarek1538
  Level 12  
  Odpowiem Ci szybko.Pierwsze. Po uderzeniu pioruna nic nie powinieneś kupować jeżeli twoja instalacja odgromowa będzie wykonana prawidłowo i na tyle skuteczna aby przejąć i zneutralizować to uderzenie. Połączenie zbrojenia fundamentów do instalacji odgromowej z bednarki uważam za jak najbardziej wskazane pod warunkiem że będzie wykonane pod ziemią. Co do podłączenia tegoż płaskownika do szyny wyrównawczej to też prawda, ale musisz wyprowadzić od istniejącej siatki (otoku) osobny odczep i tak jak poprzednio połączyć wszystko pod powierzchnią ziemi.
 • Optex
 • #3
  Vatharian
  Level 11  
  Dziękuję za wyjaśnienie.
  Oczywiście z kupowaniem skrzynki żartowałem, stąd uśmieszek. Ale niepokoi mnie właśnie fakt podłączenia otoku do szyny. Dlaczego tak się robi?

  Jeszcze raz się zapytam - po co podłączać do zbrojenia? Z mojego, laickiego, punktu widzenia, być może zwiększy to pojemność elektryczną, ale przy uziemieniu ważna jest powierzchnia, a ta stworzona przez bednarkę POWINNA wystarczyć. Beton, który z definicji otacza zbrojenie jest izolatorem. Poza tym do zbrojenia przymocowane są kotwy na belki (dom będzie drewniany). W tej chwili mogę jeszcze wykonać dowolną instalację, a nie chce zrobić jakiegoś głupiego błędu który zagrozi bezpieczeństwu mojej rodziny.
 • #4
  andziul
  Level 13  
  Beton "zachowuje" się podobnie jak ziemia. Zawsze przecież możesz zmierzyć rezystancje uziemienia. Uziom otokowy w fundamencie będzie lepszy. Nie wolno łączyć instalacji odgromowej do głównej szyny wyrównawczej!!!
 • #5
  Vatharian
  Level 11  
  ok, bednarkę zespawam z fundamentem.
  ale szynę wyrównawczą łączyć, czy nie łączyć?
  @jarek1538
  Z Twojego postu wynika, że tak...
 • Helpful post
  #6
  michcio
  Electrician specialist
  Ludzie.
  Po pierwsze uziom naturalny to właśnie uziom fundamentowy (zbrojenie fundamentów).
  Jest to najlepszy z możliwych uziomów. Uznawany za wieczny i ma przeważnie najniższą rezystancję.
  Wg prawa nawet to od paru lat w każdym nowym budynku MUSI być wykonany taki uziom, ale praktycznie to może w jednym na 200 jest wykonany, co jest bardzo złą tendencją. I spowodowane totalną niewiedzą nie tyle elektryka (też) ale inwestora - elektryk to osoba, którą zatrudnia się jeszcze przed wylaniem fundamentów, a nie jak już jest surowy zamknięty. Oczywiście można później wykonać otok, ale jest on gorszy i droższy (fundamentowy uziom mamy za darmo).
  Beton to izolator, ale zauważ, że ławy są cały czas wilgotne.

  Otok można a nawet trzeba podłączyć do fundamentów. Najlepiej to w kilku miejscach z różnych stron.

  Po drugie instalacja odgromowa MUSI być podłączona do szyny wyrównawczej, bo ekwipotencjalizacja to integralna część instalacji odgromowej, kol. @andziul...
  O to właśnie chodzi, że w przypadku uziemienia wszystko w budynku ma uzyskać w miarę jednakowy potencjał (kaloryfery, krany, rury, zbrojenia. Dzięki temu nie polecą może wszystkie urządzenia, a piorun nie przeskoczy z przewodu odprowadzającego do np. kaloryfera.

  Połączenie szyny wyrównawczej trzeba wykonać w odpowiedni sposób. A mianowicie bezpośrednio do otoku pod ziemią, a nie do tego przewodu, który odchodzi od otoku na dach. Bezpośrednio do otoku.

  Warto jeszcze zostawić podłączenie do uziomu w miejscu gdzie będzie wchodzić do domu linia telefoniczna, czy kablówka. Tam wtedy zakłada się odgromnik.

  Aha, czy na kominach i wywiewkach kanalizacyjnych na dachu wykonano zwody połączone z dachem? Bo jak nie, to jak walnie to pewnie i tak w komin itp. bo jest wyżej niż dach.
  Jeśli jest metalowy wkład do kotła gazowego w kominie to też powinien być połączony z odgromem na dachu. No i o ile wiem to też z GSU w kotłowni.
  Jeśli jest maszt antenowy, to jego podstawę podłączyć do odgromu.
  Na strychu czyt też w innej skrzynce ekrany przewodów antenowych (szczególnie tych z dachu) specjalnym zaciskiem podłączyć do GSU.

  Nie bać się tych połączeń rur miedzianych itp. z odgromem i potencjału na bateriach w momencie wyładowania -tak ma być (to znaczy potencjał, bo o ile wiem to rury miedziane nie nadają się do kontaktu z wodą pitną (jony miedzi uwalniają się do wody i są trujące, lepsze jest tu tworzywo)).

  A te połączenia wyrównawcze to część odgromu odpowiedzialna za ochronę życia mieszkańców, ta druga część na zewnątrz to dla ochrony konstrukcji budynku.
 • #7
  jarek1538
  Level 12  
  Myślałem, że w mojej odpowiedzi na twoje pytanie rozwiałem wszystkie Twoje wątpliwości? Kolega michcio napisał Ci piękny referat na ten temat. Brawo. Jeżeli zastosujesz się do naszych wskazówek wszystko będzie ok. Pamiętaj! Połączenie szyny wyrównawczej trzeba wykonać jako osobny uziom do otoku łącząc go z w/w pod ziemią.
 • #8
  andziul
  Level 13  
  W sprawie tego połączenia to mi chodziło o to, że nie można łączyć do GSW np. w piwnicy ale tak jak koledzy wcześniej pisali trzeba pod ziemią.
 • #9
  Vatharian
  Level 11  
  @michcio:
  Serdecznie Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Spieszę dodać, że o uziemieniu dachu pamiętam, tym bardziej, że będzie to nie tylko najwyższy budynek w promieniu kilkuset metrów, co jeszcze stoi na szczycie działki, na której spadek wynosi w jednym miejscu 9,75m/20m. Natomiast nie wykonano zwodów, gdyż nie stoją jeszcze kompletne fundamenty, jednak gdy dojdzie do tego etapu budowy będzie to wykonane. Na dachu poza kominem nie będzie nic wystawało, anten brak.

  Dziękuję o wyjaśnienie też kwestii uziomów naturalnych. Bardzo mi to naświetliło jeden fakt: Wykonanie takiego typu instalacji jest często niemożliwe, gdyż elektryk przychodzi "na gotowe", a mało ludzi nie dostaje piany na pysku gdy każe im się odkopywać fundamenty i kuć do zbrojenia. Co do wilgotności ław - prawda, nie pomyślałem o tym.

  Pozdrawiam!