Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gadaczek na ISD XXX

tarnowski 14 Kwi 2004 07:31 3228 7
  • #1 14 Kwi 2004 07:31
    tarnowski
    Poziom 22  

Znajomy zamarzył o takim bajerku w samochodzie. Pragnie bu zmysłowa blondyna informowała go ciepłym głosem o wszystkim co sie dzieje :) Poniewaz mam z remanentów takie cudo (60s) chciałbym mu pomóc. Problem w tym że potrafię zapisać tylko jeden komunikat i odtworzyć go.Nie umiem podzielić przestrzeni adresowej na szereg oddzielnych komunikatów i nie znam sposobów ich wywołania. Następny problem to sprzęt :wink: Do nagrań zastosowałem zwykły micro pojemnościowy i ta jakość jest taka sobie :evil: . Następny problem to dobór sposobu wzmocnienia żeby uzyskać sensowną siłę i barwę dźwięku. Proszę w miarę wolnego czasu i chęci o pomoc w tej sprawie :roll: :roll:

Pozdrowienia

• #2 14 Kwi 2004 11:07
    tarnowski
    Poziom 22  

Może ktos jednak spróbuje ?

• #3 14 Kwi 2004 18:23
    Zbych_
    Poziom 24  

Co to znaczy nie umiem podzielić przestrzeni asdresowej ? W naprostszym przypadku podajesz adres na wejscia adresowe i zaczynasz nagrywanie, albo odtwarzanie. Nic prostszego. Musisz tylko uważać, żeby nagrywając dzwięk pod młodszym adresem nie zachaczyć o następnym komunikat dzwiękowy, bo je "skleisz". Ten tryb pracy polecałbym do zabawy "z ręki" (tzn bez uK). Jeśli potrafisz programować uK to lepszym wyjściem będzie nagranie komunikatów w jednym ciągu i wyszukiwanie ich w podobny sposób jak ma to miejsce w magnetofonie kasetowym (tzn "przewijasz" po cichu, aż znajdziesz interesujący cię komunikat). Wadą takiego rozwiązania jest czas wyszukiwania komunikatu. Przy składaniu zdania z pojedynczych wyrazów (zwłaszcza gdy wyrazy te są umieszczone pod koniec pamięci) mogą pojawić się zauważalne przerwy miedzy odtwarzaniem kolejnych fraz.
    Na początek polecam lekturę pdf do układu który masz (pewnie 2560).

Co do nagrywania to polecam najpierw nagranie fraz na komputerze a dopiero potem dobranie odpowiednie głośności i nagranie tego na ISD.
    Warto nagrywać z pominięciem układu ARW, bo wprowadza on słyszalne zniekształcenia, zwłaszcza przy dzwiękach o dużej dynamice.

• #4 14 Kwi 2004 19:14
    tarnowski
    Poziom 22  

Zbych_ napisał:
    Co to znaczy nie umiem podzielić przestrzeni asdresowej ? W naprostszym przypadku podajesz adres na wejscia adresowe i zaczynasz nagrywanie, albo odtwarzanie. Nic prostszego. Musisz tylko uważać, żeby nagrywając dzwięk pod młodszym adresem nie zachaczyć o następnym komunikat dzwiękowy, bo je "skleisz". Ten tryb pracy polecałbym do zabawy "z ręki" (tzn bez uK). Jeśli potrafisz programować uK to lepszym wyjściem będzie nagranie komunikatów w jednym ciągu i wyszukiwanie ich w podobny sposób jak ma to miejsce w magnetofonie kasetowym (tzn "przewijasz" po cichu, aż znajdziesz interesujący cię komunikat). Wadą takiego rozwiązania jest czas wyszukiwania komunikatu. Przy składaniu zdania z pojedynczych wyrazów (zwłaszcza gdy wyrazy te są umieszczone pod koniec pamięci) mogą pojawić się zauważalne przerwy miedzy odtwarzaniem kolejnych fraz.
    Na początek polecam lekturę pdf do układu który masz (pewnie 2560).

Co do nagrywania to polecam najpierw nagranie fraz na komputerze a dopiero potem dobranie odpowiednie głośności i nagranie tego na ISD.
    Warto nagrywać z pominięciem układu ARW, bo wprowadza on słyszalne zniekształcenia, zwłaszcza przy dzwiękach o dużej dynamice.

A wzmocnienie przy odtwarzaniu?

• #5 15 Kwi 2004 23:09
    Zbych_
    Poziom 24  

Żeby wzmocnic trzeba dołożyć wzmacniacz :-). Ja akurat używałem TDA1516 bo do zbudowania wzmacniacza wystrczy jeden kondensator (poza tymi blokującymi zasilanie). Moc to kilkanaście watów, więc i tak więcej niż normalnie potrzeba. Jednyny problem to to, że ISD gdy jest w stanie uśpienia zwiera wyjście audio do masy, a gdy jest aktywny to daje składową stałą na poziomie chyba 1,5V. W momencie włączania ISD (czyli przy każdym odtwarzaniu dzwięku) będziesz miał strzał w głośniku. Można to obejść na kilka spososbów:
    1. Dać wzmacniacz różnicowy na wzmacniaczu operacyjnym (podręcznikowy układ) i dopiero z niego dać sygnał na wzmacniacz mocy.
    2. Odrazu zbudowac wzmacniacz mocy w układzie różnicowym. Niby proste, ale moje próby pokazały, że wzmacniacze mocy raczej mają żenująco słaby CMRR (sprawdzałem tylko kilka układów TDA200X)
    3. Wykorzystać to, że układu ISD można łączyć kaskadowo i na wejście kaskady podać napięcie takie samo jaka jest składowa stała przy włączonym układzie (najprościej z potencjometru). W ten sposób wyeliminujesz skoki napięcia na wyjściu i będziesz mógł wykorzystać wzmacniacz z pojedynczym wejściem.

• #6 15 Kwi 2004 23:39
    tarnowski
    Poziom 22  

Zbych_ napisał:
    Żeby wzmocnic trzeba dołożyć wzmacniacz :-). Ja akurat używałem TDA1516 bo do zbudowania wzmacniacza wystrczy jeden kondensator (poza tymi blokującymi zasilanie). Moc to kilkanaście watów, więc i tak więcej niż normalnie potrzeba. Jednyny problem to to, że ISD gdy jest w stanie uśpienia zwiera wyjście audio do masy, a gdy jest aktywny to daje składową stałą na poziomie chyba 1,5V. W momencie włączania ISD (czyli przy każdym odtwarzaniu dzwięku) będziesz miał strzał w głośniku. Można to obejść na kilka spososbów:
    1. Dać wzmacniacz różnicowy na wzmacniaczu operacyjnym (podręcznikowy układ) i dopiero z niego dać sygnał na wzmacniacz mocy.
    2. Odrazu zbudowac wzmacniacz mocy w układzie różnicowym. Niby proste, ale moje próby pokazały, że wzmacniacze mocy raczej mają żenująco słaby CMRR (sprawdzałem tylko kilka układów TDA200X)
    3. Wykorzystać to, że układu ISD można łączyć kaskadowo i na wejście kaskady podać napięcie takie samo jaka jest składowa stała przy włączonym układzie (najprościej z potencjometru). W ten sposób wyeliminujesz skoki napięcia na wyjściu i będziesz mógł wykorzystać wzmacniacz z pojedynczym wejściem.

Dzieki za rady , spróbuję to sklecic w sobotę. Czy móglłbym w razie kłopotów zastukac na priv???

• #7 16 Kwi 2004 18:23
    Zbych_
    Poziom 24  

tarnowski napisał:
    Czy móglłbym w razie kłopotów zastukac na priv???

Oczywiście.
    Jeśli ci to pomoże, to wrzucę schemat ustrojstwa, w którym komunikaty były odpalane przy pomocy 6 przycisków (1 przycisk - 1 komunikat).
    Działało to całkiem znośnie, ale miało małego buga (niestety nie pamiętam jakiego). Oczywiście układ można uprościć - wyrzucić wzmacniacz operacyjny i na wejście AUXIN podać takie napięcie jaka jest składowa stała przy odtwarzaniu komunikatów (pisałem o tym przy sposobach eliminacji trzasków przy właczaniu).

• #8 16 Kwi 2004 21:21
    tarnowski
    Poziom 22  

Dzieki , jak zdążę kupić graty to w niedzielę przysiądę :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME