Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory sporej pojemności w zwrotnicy głośnikowej.

kris6661991 16 Feb 2009 00:42 4853 8
 • #1
  kris6661991
  Level 25  
  Witam :)  Konstruuje zwrotnicę głośnikową o nachyleniu 12dB/okt i potrzebuję kondensatorów 10 i 20 uF... Jak wiemy - kondensatory w zwrotnicy powinny być kondensatorami stałymi gdyż będą pracowały w obwodzie prądu przemiennego. Jak wspomniałem wyżej - potrzebne są mi takie kondensatory... znalazłem je w moim elektroniku lecz za niebagatelnie wielką kwotę - 15-25zł sztuka i przeżyłem mały szok, na same kondensatory musiał bym wydać minimum ze 100-150zł co jest suma bardzo dużą jak widzimy :) ... W Książce sprzed 30 Lat znalazłem pewne rozwiązanie które przedstawię poniżej i chciałem zapytaj jak będzie się sprawowało w zwrotnicy (czy jakość takiej Baterii nie będzie gorsza od pojedynczego kondensatora stałego?)


  Kondensatory sporej pojemności w zwrotnicy głośnikowej.


  Kondensatory C1 i C2 są kondensatorami bipolarnymi (elektrolitycznymi) zaś C3 jest kondensatorem stałym (np. foliowym). Pojemność takiej baterii jest w przybliżeniu równa połowie wartości jednego kondensatora elektrolitycznego.
  Czy mogę użyć takiego układu w zwrotnicy?
 • Helpful post
  #2
  any56
  Level 39  
  Nie.
  Zauważ, że podczas ładowania kondensatory elektrolityczne naładują się napięciem skieowanym w tę samą stronę. czyli jeden z nich ZAWSZE będzie odwrotnie spolaryzowany.


  Udzielanie porad bezwartościowych.
  Proszę się najpierw podszkolić, a dopiero potem pisać cokolwiek.
  Tym razem bez ostrzeżenia.
  (dj-MatyAS)
 • Helpful post
  #3
  Ptolek
  Level 36  
  Nie ma w tym sklepie kondensatorów elektrolitycznych bipolarnych? To rozwiązałoby problem.
  A sam piszesz o łączeniu szeregowym kondensatorów bipolarnych, a na schemacie są kondensatory polaryzowane. Domyślam się, że nie chodziło o bipolarne (bo po co je wtedy łączyć szeregowo). Moim zdaniem najlepiej poszukaj kondensatorów elektrolitycznych bipolarnych (które mogą pracować w obwodzie prądu zmiennego). Zaproponowany układ z połączeniem zwykłych kondensatorów jest dopuszczalny w ostateczności, ale raczej przy niedużych prądach, no i trudno określić pojemność takiego układu. Będzie to coś pomiędzy pojemnością jednego z nich a połową tej wartości. Ogólnie taki układ jest nieco nieliniowy i nie polecam używania w zestawie głośnikowym klasy wyższej niż niska.
 • Helpful post
  #4
  md
  Level 39  
  any56 wrote:
  Nie.
  Zauważ, że podczas ładowania kondensatory elektrolityczne naładują się napięciem skieowanym w tę samą stronę. czyli jeden z nich ZAWSZE będzie odwrotnie spolaryzowany.

  A właśnie, że tak!!! - proponuję poczytać to i owo, a nie udzielać błędnych rad.
  Schemat z rysunku powyżej jest jak najbardziej właściwy. Tak właśnie łączy się kondensatory elektrolityczne do pracy w zwrotnicach głośnikowych.
 • #5
  kris6661991
  Level 25  
  Bo właśnie w owej książce Aleksandra Witorta "Zestawy Głośnikowe" Jest wskazane takie rozwiązanie przy dużych pojemnościach ale jedyna wada jaka jest wspomniana to to iż właśnie nie można sprecyzować dokładnie pojemności baterii.
 • Helpful post
  #6
  aca
  Level 30  
  Hi,
  a co jest z mierzeniem ?
  Pozdrowienia
 • #7
  kris6661991
  Level 25  
  Włanie też do konca nie wiem o co im chodziło, jak mamy np C1 i C2 po 100uF i C3 1uF to bedzie połowa C1 lub C2 czyli 50uF (pojemność zastępczą liczymy odwrotnie niz w przypadku rezystorów) +/- ten 1uF (C3) gdyż wiadomo że żaden kondensator nie ma idealnie równej pojemności - a w przypadku elektrolitów wręcz gdy wysychają to pojemność maleje nawet do 30% (może im o tą stabilność chodziło?! nie wiem :) )
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  kris6661991
  Level 25  
  dj-MatyAS dzięki za Pomoc! dokładnie o tym myślałem, wiesz jak to jest w zwrotnicy, nie zawsze wzory i książkowe mądrości sprawdzają się w praktyce, chodzi mi o to że chcę dla testu zrobić zwrotnice próbna i porównać z dotychczasową a bogaty nie jestem więc w razie niewypału nie chcę "wywalić w błoto" ponad stówy... :)